Kalvarijoje – paminklas Vasario 16-osios akto signatarui atminti

Savaitgalį visi šalies miestai ir miesteliai minėjo Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną. Šiais metais vasario 16-oji Kalvarijoje buvo ypatinga. Čia, minint kiekvienam lietuviui svarbią datą, išskirtinis dėmesys buvo skirtas Kalvarijos apylinkėse gimusiam ir augusiam Vasario 16-osios akto signatarui Petrui Klimui. Jam, Kalvarijos miesto aikštėje, susirinkus gausiam būriui kraštiečių ir svečių, iškilmingai atidengtas paminklas.

Dar ryte iš Kalvarijos miesto aikštės tradiciškai, jau 5-ąjį kartą išžygiavo visas būrys šventiškai nusiteikusių žygeivių. Jie, nešini trispalvėmis, pakilia nuotaika žygiavo į signataro Petro Klimo gimtinę, kur sugiedojo Tautišką giesmę ir iškėlė Lietuvos vėliavą. Tokia pačia pakilia nuotaika jie grįžo atgal – į aikštę, kurioje ir pradėjo savo kelionę.

Granitinis paminklas iškiliai Lietuvos asmenybei buvo atidengtas būtent pagrindinėje Kalvarijos aikštėje. Pirminę paminklo viziją sukūrė Marijampolės skulptorius Julius Narušis, o ją įgyvendino skulptorius iš Kauno Marijus Petrauskas. Kūrėjas susirinkusiems miestiečiams ir svečiams pasakojo stengęsis granite atskleisti signataro Petro Klimo asmenybę, įamžinti jo charakterio bruožus. „Man yra didelė garbė įgyvendinti tokio reikšmingo Lietuvos piliečio, kūrėjo, žmogaus įvaizdį,“ – sakė Marijus Petrauskas.

Kalvarijos savivaldybės meras Vincas Plikaitis, savo ruožtu, susirinkusiems svečiams pristatė signataro Petro Klimo biografiją. Marijampolės regiono plėtros tarybos, teisininkas Vaidas Šalaševičius sakė: „Visada maniau, kad Signataras Petras Klimas Lietuvoje nėra pakankamai įvertintas ir pagerbtas, turint omenyje, kad jis Steigiamosios tarybos nariu tapo vos 27-erių metų, buvęs talentingu teisininku redagavo Nepriklausomybės aktą ir su juo susijusius dokumentus, o svarbiausia, kaip genealus jaunas diplomatas, Lietuvai svarbiausių dokumentų turinį suderino su skirtingų politinių pažiūrų ir skirtingų nuomonių, daug už save vyresniais autoritetingais Steigiamosios tarybos nariais. Jau nekalbant apie tai, kad karo metu kalintas vokiečių, o po jo kankintas ir ištremtas į Sibirą sovietų, grįžo į tėvynę ir paskutinius savo gyvenimo metus praleido Lietuvoje – Kaune“. Taip pat iškilią Lietuvos istorijos asmenybę atvyko pagerbti ir prie naujo paminklo susirinkusiuosius sveikino Seimo narys Kęstutis Mažeika, Jungtinių Amerikos Valstijų kariuomenės atstovas kapitonas Padraic Kenny, Europos Parlamento narys Juozas Olekas. Naujai iškilusį paminklą pašventino Kalvarijos Švč. Mergelės Marijos Vardo bažnyčios klebonas Algirdas Žukauskas.

Vienas iš Petro Klimo įamžinimo skulptūroje idėjos iniciatorių žurnalistas Vilius Kavaliauskas savo Facebook paskyroje rašė: „Džiaugiausi dalyvavęs nuostabioje šventėje Kalvarijoje – ten atidengė paminklą iškiliam žemiečiui Petrui Klimui. Ne tik todėl, kad seniai žaviuosi vieno jauniausių signatarų gyvenimu bei pasišventimu. Maža savivaldybė parodė – štai vyrukas iš gretimo Kušliškių kaimo sukūrė Lietuvos valstybę. O kad „sukūrė“ – tai faktas, nes jo jaunas protas ir diplomatinė prigimtis padėjo signatarams rasti bendrą poziciją. O tai gal iki šiandienos ginčytumės – su Vokietija ar prieš ją.

Gal gerai, kad į Kalvariją suvažiavo ir iš Europos parlamento, ir iš Vyriausybės narių – pamatė, ką vietos valdžia ir patys žmonės gali. Petras Klimas turėtų ištraukti ranką iš akmens ir pritariamai parodyti nykštį – taip veikia 1918-tais skelbta Demokratinė respublika“.

Iškilmės skirtos Lietuvos Valstybės atkūrimui ir Petrui Klimui atminti vėliau persikėlė į Kalvarijos krašto muziejų. Iškiliai Lietuvos asmenybei skirtoje konferencijoje savo įžvalgomis ir prisiminimais dalinosi signataro giminaičiai ir artimieji – Petro Klimo brolio vaikaitis, Vasario 16-osios akto klubo pirmininkas, mokslininkas, Remigijus Gulbinas, signataro krikšto duktė, profesorė, habil. dr. Vaiva Lesauskaitė. Taip pat Petro Klimo atminimui kalbėjo ir istoriniais faktais dalinosi istorikas Alvydas Totoris, Lietuvos centrinio valstybės  archyvo Dokumentų sklaidos  skyriaus vedėja Džiuginta Kasiulaitienė ir žurnalistas, kolekcininkas vienas paminklo pastatymo sumanytojų Vilius Kavaliauskas.

Kalvarijos savivaldybės administracijos ir portalo „Sūduvos gidas“ nuotraukos

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE