Kęstutis Traškevičius. Marijampolėje šiluma 53 procentais brangesnė negu vidutiniškai Lietuvoje

Marijampoliečius artimiausiomis dienomis pasieks arba jau pasiekė UAB „Litesko“ filialo „Marijampolės šiluma“ išrašytos sąskaitos už balandžio mėnesį suvartotą šilumą. Gerai, kad jau paskutinės šį šildymo sezoną, nes gegužės mėnesį už šilumą, t.y. jau tik už karštą vandenį, jiems teks mokėti per 53% daugiau negu vidutiniškai Lietuvoje. Tokią informaciją galima rasti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos interneto svetainėje. Pagal joje esančius duomenis, gegužės mėnesį vidutinė šilumos kaina Lietuvoje yra 40,88 eurų už megavatvalandę (Eur/MWh) su PVM, o Marijampolėje – net 62,60Eur/MWh (su PVM).

Išanalizavus, kaip kito šilumos kainos šių metų kovo-gegužės mėnesį, matosi, kad jos turi tendenciją mažėti. Tačiau Lietuvoje vidutiniškai jos kas mėnesį mažėjo po 8-9 %, o Marijampolėje –tik po maždaug 1,5 %. Dėl to, jei kovo mėnesį Marijampolėje šiluma buvo dar tik 32,0 % brangesnė negu vidutiniškai Lietuvoje, tai balandžio mėnesio sąskaitose marijampoliečiams jau bus įrašytos vidutiniškai 41,77 % didesnės sumos negu kitiems Lietuvos šilumos vartotojams. O gegužės mėnesį jos bus jau 53,13 % didesnės. Tad jei per kitus mėnesius išliks panaši tendencija, naują šildymo sezoną Marijampolėje yra galimybė pasitikti su šilumos kainomis, kurios bus dvigubai didesnės negu vidutiniškai šalyje.

Peržvelgus gegužės mėnesio šilumos kainų Lietuvos savivaldybėse statistiką, galima pastebėti, kad šilumos kaina Marijampolėje yra viena didžiausių ir tarp 49 savivaldybių pagal kainos didumą užima 14-ą vietą, o tarp dešimties apskričių centruose esančių savivaldybių yra pati didžiausia. Net Tauragėje ir Telšiuose už šilumą vartotojai moka kur kas mažiau negu Marijampolėje, jau nekalbant apie Uteną ir Alytų, kur šilumos kainos yra vienos mažiausių šalyje (patenka į mažiausių kainų Lietuvoje septintuką).

Tad kodėl Marijampolėje šilumos kainos negali būti mažesnės ir artimos vidutinėms šalyje?

Visų pirma todėl, kad šilumos kainų mažinimas nėra dabartinės savivaldybės tarybos valdančiosios daugumos, kurią sudaro socialdemokratų bei valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai, prioritetas. Praėjusiais metais rugpjūčio 28 d. vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje svarstant klausimą dėl Marijampolės savivaldybės 2019-2023 metų veiklos prioritetų patvirtinimo siūliau įtraukti į veiklos prioritetų sąrašą centralizuotai tiekiamos šilumos kainos mažinimo prioritetą, tačiau visi valdančiajai koalicijai priklausantys tarybos nariai vieningai balsavo, kad toks prioritetas nebūtų patvirtintas. Iš to ir kyla menkas savivaldybės vadovų rūpestis šilumos kainų mažinimo klausimu.

Antra, savivaldybės administracijos atstovai nuolat pabrėžia, kad aukšta šilumos kaina Marijampolėje yra dėl to, kad jau keletą metų Valstybinė energetikos reguliavimo taryba neperskaičiuoja „Litesko“ filialo „Marijampolės šiluma“ tiekiamos šilumos kainos ir jokie susirašinėjimai, pokalbiai ir vizitai nepadeda to perskaičiavimo pasiekti. Praėjusių metų lapkričio 22 dieną Kontrolės komitetas, svarstydamas klausimą dėl informacijos apie priemones centralizuotai tiekiamos šilumos kainai mažinti, nutarė rekomenduoti savivaldybės administracijos vadovams kreiptis dėl pagalbos sprendžiant šilumos kainos perskaičiavimo klausimą į Marijampolės savivaldybėje rinktus Seimo narius. Tačiau neteko girdėti, kad tai būtų buvę padaryta. O jei ir buvo, tai pastarieji paskutiniu metu vargu ar turėjo laiko domėtis marijampoliečių mokamos aukštos kainos už šilumą problema: vienas stengėsi išsukti „uodegą“ galimai neteisėto koronoviruso testo istorijoje, kad išsaugotų komiteto pirmininko postą, o kitas – turbūt suko galvą, kaip greičiau įteisinti Lietuvoje medžioklę lankais ir kitų abejotinų priemonių arsenalą.

Norėdamas padėti savivaldybės vadovams spręsti šilumos kainų mažinimo klausimą Marijampolės savivaldybės tarybos TS-LKD frakcijos narys Andrius Vyšniauskas šių metų vasario 5 dieną organizavo savivaldybės vadovų susitikimą su tarptautinės advokatų kontoros TGS Baltic teisininkais, kurie sėkmingai konsultavo Vilniaus ir Alytaus miesto savivaldybes nutraukiant sutartis su „Litesko“ ir taip padėjo joms ženkliai sumažinti centralizuotai tiekiamos šilumos kainas. Tačiau per daugiau kaip 3 mėnesius nuo susitikimo, panašu, kad jokio bendradarbiavimo tarp Marijampolės savivaldybės ir šios patyrusių teisininkų komandos užmegzta nebuvo.

Apibendrinant galima pasakyti, kad dėl savivaldybės vadovų abejingumo šilumos kainos problemai ir turime tokį rezultatą, kai Marijampolės šilumos kainos ir vidutinės Lietuvos šilumos kainos santykinis skirtumas pradėjo šokti pasiutpolkę Marijampolės šilumos vartotojų nenaudai. Tad jiems nuo šiol už šilumą teks mokėti net daugiau kaip pusantro karto didesnę už vidutinę Lietuvoje kainą.

 

Šilumos kainų statistika
Mėnesis Šilumos kaina

Marijampolėje (su PVM)

Vidutinė šilumos kaina Lietuvoje (su PVM) Kiek procentų didesnė negu vidutiniškai Lietuvoje
2020 m. kovas 64,60 Eur/MWh 48,94 Eur/MWh 32,00 %
2020 m. balandis 63,50 Eur/MWh 44,72 Eur/MWh 41,77 %
2020 m. gegužė 62,60 Eur/MWh 40,88 Eur/MWh 53,13 %

 

 

Kęstutis Traškevičius

Marijampolės savivaldybės tarybos TS – LKD frakcijos narys,

TS-LKD Marijampolės skyriaus pirmininkas

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE