Kybartai renginių gausoje šventė šimtmečius

Šventinio savaitgalio organizatoriai kybartiečius ir miesto svečius visą savaitgalį kvietė įsilieti į nuotaikingą šventinį šėlsmą. Net keletą dienų kybartiečiai stebino maloniausiais potyriais ir linksmomis veiklomis.

Šventinėje programoje buvo ir paminklų atidengimai, ir šventinė eisena, ir garbės „sveikatiečių“ apdovanojimo ceremonija, draugiškos futbolo varžybos, daug įdomios veiklos turėjo ir mažieji šventės lankytojai: juos džiugino Šakių cirko „Šypsena“ programa, miestą sveikino mažieji kybartiečiai.

Duoklė praeičiai

Šventinė diena prasidėjo Šventomis Mišiomis Kybartų Eucharistinio Išganytojo bažnyčioje, kurias vedė klebonas Vaidotas Labašauskas. Po Šv. Mišių visi buvo kviečiami į aikštelę prie Apaštalų bažnyčios. Čia buvo atidengtas Senosios kryžkelės paminklas.

Atidengimo ceremoniją vedė Kybartų seniūnijos seniūnas Romas Šunokas, kuris susirinkusiesiems priminė garbingą Kybartų miesto susikūrimo istoriją. Jis paaiškino, kad šioje vietoje, kurioje dabar pastatytas paminklas, yra buvusi Naujosios Valios–Eitkūnų ir Vištyčio–Jurbarko vieškelių sankryža. Joje 1547  metais  Lenkijos karalienė ir Lietuvos Didžioji kunigaikštienė Bona Sforca pavedė Žemaičių seniūnijos Jurbarko valsčiaus vietininkui Andriui Petrikauskui kurti kaimą, kuris, nuo jame įkurdintų 5 Kybartaičių (Baltruso, Hanusio, Jono, Jurgio ir Mačio) pavardės, buvo pavadintas Kybartais.

1861 metais nutiesus Sankt Peterburgo–Varšuvos geležinkelio atšaką Lentvaris–Kybartų kaimas, prie pastatytos Virbalio vardu pavadintos ištaigingos geležinkelio stoties susikūrė gyvenvietė – Kybartų pasoda. 1919 m. gruodžio 22 d. jai suteiktas Kybartų miesto statusas.

Ceremonijos metu su Kybartų miesto savivaldos šimtmečiu sveikino Lietuvos Respublikos Seimo nariai Kęstutis Smirnovas ir Algirdas Butkevičius, Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka.

Buvo laikotarpis, kada Kybartai netgi buvo atskira savivaldybė ir turėjo savo Tarybą. Ceremonijoje žodį tarti pakviestas pirmasis Kybartų savivaldybės meras Vitas Katkevičius.

Ceremonijos metu taip pat buvo pasodintas ąžuoliukas (Stelmužės ąžuolo prototipas), kuriuo buvo apdovanota Kybartų miesto bendruomenė.

„Sveikata“ – vienas seniausių sporto klubų Europoje

Šeštadienio vidurdienį Kybartų kultūros centre vyko iškilmingas Kybartų futbolo klubo „Sveikata“ 100-mečio minėjimas. Kybartų „Sveikata“ – neabejotinai seniausias visoje Lietuvoje ir vienas seniausių Europoje sporto klubų. Įspūdinga, kad prieš šimtmetį pradėję žaisti futbolą kybartiečiai jį tebežaidžia iki šiol. Tai rodo gilias tradicijas, didelę meilę futbolui, stiprią bendruomenę ir tikrų sportininkų dvasią – niekada nepasiduoti.

Šventiniame renginyje futbolo klubo bendruomenę sveikino garbūs svečiai: Lietuvos Respublikos Seimo nariai K. Smirnovas ir A. Butkevičius, Vilkaviškio rajono savivaldybės meras A. Neiberka, Kybartų seniūnijos seniūnas Romas Šunokas, Kauno apskrities futbolo federacijos prezidentas Romas Pikčilingis, buvęs klubo žaidėjas Algimantas Liubinskas ir kiti.

Renginio metu dabartinis FK „Sveikata“ vadovas Nerijus Demenius ir klubo garbės prezidentas Juozas Murinas sveikino klubo narius, sirgalius, rėmėjus ir įteikė apdovanojimus garbės „Sveikatiečiams“, dėkojo visiems prisidėjusiems prie sėkmingo klubo gyvavimo.

Šventiniame minėjime taip pat buvo pristatyta klubo 100-mečiui paminėti skirta knyga, kurią redagavo Violeta Mickevičiūtė, bei sukurtas dokumentinis filmas.

Be to, pasidžiaugta, kad Kybartų FK „Sveikata“ oficialiai tapo istorinio seniausių futbolo klubų pasaulyje asociacijos „Club of Pioneers“ garbės nariu. Pionierių klubo nare gali būti bet kuriame šalies futbolo ešelone rungtyniaujanti komanda – nesvarbu, mėgėjiška ar profesionali. Vienintelis būtinas kriterijus – tai turi būti seniausias vis dar egzistuojantis klubas konkrečioje šalyje.

Šeštadienio popietę įvyko šventinė eisena Kybartų miesto gatvėmis iki pat miesto stadiono, kurioje dalyvavo visos Kybartų miesto įstaigos, kolektyvai ir miesto svečiai.

Pirmasis paminklas Lietuvoje, skirtas futbolo žmogui

Miesto stadione įvyko kita iškilminga akimirka – čia atidengtas paminklas ilgamečiam Kybartų futbolo klubo „Sveikata“ žaidėjui, treneriui ir Kybartų futbolo patriarchui Vytautui Kochanauskui.

Idėją pastatyti paminklą legendiniam žaidėjui kilo klubo bendruomenei. Jie net keletą metų aktyviai rinko rėmėjų lėšas, kad šis sumanymas būtų įgyvendintas ir papuoštų futbolo klubo šimtmečio minėjimą. Paskutiniaisiais metais visi norintieji prisidėti prie Vytauto Kochanausko įamžinimo buvo kviečiami įsigyti specialius retro stiliaus futbolo kamuolius.

Aktyvios bendruomenės ir rėmėjų dėka idėją pavyko įgyvendinti. Paminklo atidengimo ceremonijoje dalyvavo legendinio žaidėjo artimieji – žmona, sūnus ir anūkai.

Ant paminklo, skirto legendinio trenerio indėliui į Kybartų futbolą atminti, įamžinti tokie V. Kochanausko žodžiai: „Sportui reikia ne tik pinigų ir šlovės – svarbiausia išlaikyti sportinę dvasią“.

Po paminklo atidengimo futbolo fanai galėjo mėgautis draugiškomis varžybomis, kuriose susitiko Kybartų „Sveikata“ ir Vilniaus „Prelegentai“.

Sveikino savo miestą

Vakare Kybartų miesto parke skambėjo svečių sveikinimo žodžiai ir buvo minimas Kybartų miesto savivaldos 100-metis.

Su iškilia švente miestelėnus sveikino Kybartų seniūnijos seniūnas Romas Šunokas, buvusiems Kybartų vadovams buvo įteiktos Vilkaviškio rajono savivaldybės mero padėkos, skambėjo Savivaldybės mero pavaduotojo Bernardo Marčiukonio sveikinimo kalba, dabartinį seniūną – R. Šunoką – padėkos raštu apdovanojo Lietuvos Respublikos Seimo narys Kęstutis Smirnovas.

Šventinėje programoje pasirodė Kybartų kultūros centro meno mėgėjų ir svečių kolektyvai, kurie visi drauge sveikino savo miestą.

Šventinį savaitgalį vainikavo galerijos atidarymas

Sekmadienį buvo atidaryta Kybartų kultūros centro galerija. Dar ankstyvą pavasarį Kybartuose 5-erius metus gyvuojanti Algimanto Kezio galerija oficialiai prisijungė prie Kybartų kultūros centro ir tapo jo filialu. Šioje galerijoje bus eksponuojami ne tik meno kūriniai, bet ir turtinga Pasaulio kybartiečių draugijos surinkta istorinė medžiaga apie Kybartų miestą. Per visus savo gyvavimo metus Pasaulio kybartiečių draugija surinko gausų istorinių, meninių eksponatų lobyną apie Kybartus, žymius kybartiečius, kuriuos norėjo kur nors eksponuoti, tad ši galerija bus puiki vieta, padėsianti išsaugoti istorinį miesto atminimą.

Galerijos veikla rūpinsis veikla rūpinsis Kybartų kultūros centro darbuotoja Andželika Micutienė.

A. Micutienės teigimu, sukaupta vertinga medžiaga, knygos apie Kybartus, originalūs A. Kezio atvežti meno albumai taps prieinami visiems. Galerija bus atvira norintiesiems geriau pažinti miestą, taip pat tiems, kurie, turėdami įdomių reliktų apie Kybartus, gali prisidėti prie muziejaus plėtros.

„Mūsų siekiamybė – maksimaliai išnaudoti galerijos erdvę įvairiems kultūriniams renginiams, vaikų bei suaugusiųjų edukacijai. Kamerinė galerijos aplinka puikiai tinka parodoms, knygų pristatymams. Viliamės, jog pavyks atgaivinti muziejaus veiklą, pritraukti daugiau lankytojų, paskatinti aktyvesnį kybartiečių dalyvavimą galerijos veikloje“, ‒ kalbėjo A. Micutienė.

Pasveikinti kybartiečių su galerijos atidarymu nuvyko ir Savivaldybės meras Algirdas Neiberka. Jis padėkomis pasveikino aktyviausius ir svariausiai prie šios idėjos įgyvendinimo prisidėjusius Pasaulio kybartiečių draugijos narius – PKD pirmininką Leoną Narbutį, Violetą Mickevičiūtę ir kt.

 

 

Vilkaviškio rajono savivaldybės informacija

Sponsored Video

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE