Laiko dulkes nubraukus…(11) Konstravimo skyriai ir jų vadovai

SKB branduolys, suprantama, buvo konstravimo skyriai, tad lakoniškai paminėsiu jų kūrimosi istoriją. Konstravimo skyriaus darbo pradžia siekia dar 1960 metus, kai susibūrė Inžinieriaus Algimanto Kičo vadovaujama keleto konstruktorių grupelė, po kurio laiko virtusi trimis konstravimo skyriais.

SKB (PAKMA)
SKB (PAKMA) © Sūduvos gidas / Vytautas Karsokas

Pirmajam konstravimo skyriui, nuo jo įkūrimo vadovavo A. Kičas, dirbęs SKB iki 1965 metų. Po jo vadovauti šiam skyriui paskiriamas Eugenijus Ivanauskas, dirbęs šį darbą iki 1969 metų pabaigos, tai yra iki paskyrimo eiti SKB vyriausiojo inžinieriaus pareigas. 1970 metais Pirmojo skyriaus vedėju tampa Eugenijus Židonis ir vadovauja jam iki 1978 metų.

Antrojo konstravimo skyriaus vedėjas Julius Katkauskas, (dirbo 1968 – 1978m.m.)
Antrojo konstravimo skyriaus vedėjas Julius Katkauskas, (dirbo 1968 – 1978m.m.)

Antrajam konstravimo skyriui nuo 1961 metų vadovavo Povilas Ragauskas. Jam išėjus iš darbo skyriaus vedėju, 1968 metais, tampa vienas  iš pirmųjų jaunųjų specialistų – Julius Katkauskas, atvykęs dirbti pas mus po Kauno politechnikos instituto, Mechanikos fakulteto baigimo 1960 metais. Jis skyriui vadovauja iki 1978 metų, bet dėl pablogėjusios  sveikatos toliau dirbti, deja, negalėjo.

Trečiajam konstravimo skyriui nuo 1965 metų vadovavo Julius Šolys, baigęs Lietuvos žemės ūkio akademijos Mechanizacijos fakultetą.

Išėjus iš darbo Pirmojo konstravimo skyriaus vedėjui E. Židoniui, taip pat Antrojo skyriaus vedėjui J.Katkauskui, 1978 metų vasario 15 dieną, SKB viršininko įsakymu buvę trys konstravimo skyriai pertvarkomi į du skyrius. Sujungti Pirmasis bei Trečiasis konstravimo skyriai tampa Pirmuoju konstravimo skyriumi,  kuriam vadovauti paskiriamas J. Šolys. Antrojo konstravimo skyriaus vedėju paskiriamas Arūnas Adomavičius, beje, tik prieš keletą metų baigęs KPI, tačiau darbe pasirodęs kaip gabus organizatorius. Šiose pareigose jis dirbo iki 1988 metų ir jam pasiūloma užimti Kapsuko MPAG vyr. inžinieriaus pareigas. A.Adomavičių, Antrojo konstravimo skyriaus vedėjo pareigose, pakeitė žinomiausias SKB išradėjas ir racionalizatorius Jonas Augustaitis. 

Atsakomybė, darbo užduotys, gaminiai

Kiekvieno SKB konstravimo skyriaus darbas vyko laikantis patvirtintos to skyriaus specializacijos.

Pirmas konstravimo skyrius buvo atsakingas už įrengimų skirtų klampių ir pastos pavidalo bei vienetinių pieno ir mėsos produktų fasavimui ir pakavimui  į pergamentą, foliją, laminuotą foliją bei polimerines plėveles konstravimą, komplektuojant juos su grupinio pakavimo automatais. Bazinis automatas, kurio konstrukcijos pagrindu jį modifikuojant kuriami įrengimai, buvo varškės fasavimo – pakavimo automatas ART, skirtas varškei pakuoti briketais.

 

Varškės fasavimo – pakavimo automatas ART
Varškės fasavimo – pakavimo automatas ART

Antrojo konstravimo skyriaus specializacija – įrengimų skirtų klampių ir pastos pavidalo bei vienetinių pieno ir mėsos produktų fasavimui ir pakavimui į termiškai formuojamą polimerinę tarą bei į gatavus polimerinius indelius konstravimas, komplektuojant juos su grupinio pakavimo automatais. Bazinis automatas, kurio pagrindu kuriami automatai, fasuojantys į gatavus indelius buvo lydyto sūrio fasavimo- pakavimo automatas M6 – ARF, pakuojantis  porcijomis po 100, 150 ir 200g.

 

Lydyto sūrio fasavimo –pakavimo automatas ARF
Lydyto sūrio fasavimo – pakavimo automatas M6-ARF

Bazinis automatas skirtas fasavimui į termiškai formuojamą tarą buvo M6 – ORD, pakuojantis grietinę ir majonezą po 200g.

 

Grietinės ir majonezo fasavimo-pakavimo automatas M6-ORD
Grietinės ir majonezo fasavimo-pakavimo automatas M6-ORD

Taip pat būdavo, kad SKB konstravimo skyriai gaudavo užduotis sukurti automatus skirtus fasuoti ir pakuoti kitokius maisto produktus nei nurodyta specializacijoje, tarkim, džemą, žuvies pastą ir pan.

Pagal fasavimo-pakavimo automatų atliekamas technologines operacijas  jų konstravimas buvo vykdomas pagal sistemą susidedančią iš šešių dalių:

1.Automatai, fasuojantys produktus briketais.

2.Automatai, fasuojantys produktus į gatavus indelius.

3.Automatai, fasuojantys produktus į termiškai formuojamus indelius.

4.Automatai, fasuojantys produktus į polimerinius maišelius.

5.Automatai skirti stambių gabalinių produktų sudėjimui į dėžes.

6.Automatai skirti grupiniam fasuotų produktų sudėjimui į transportinę tarą.

Pagal įpakavimo būdą SKB kuriami fasavimo-pakavimo automatai skirstomi į šias pagrindines grupes: Karuseliniai – elektromechaniniai ir elektriniai-pneumatiniai. Atskirais atvejais, pagal poreikį, juose buvo panaudojami vakuumavimo įrengimai bei šiluminės kameros ir kt.       

Naujos technikos kūrimo ciklai

Gavus planinę – techninę užduotį konstravimo skyriuose prasidėdavo naujos technikos kūrimo ciklas. Ciklą sudarė šie etapai: Paieškos ir tiriamųjų darbų, techninio pasiūlymo, techninio projekto, darbo projekto, bandomojo pavyzdžio gamyba SKB Eksperimentiniame ceche, tarpžinybiniai bandymai, techninės dokumentacijos koregavimas serijinei gamybai, atsižvelgiant į gautus bandymų rezultatus.

Įvairiuose šio ciklo etapuose būdavo atliekami eksperimentiniai ir maketavimo darbai. Paruošta techninė dokumentacija perduodama gamintojui – Kapsuko maisto pramonės automatų gamyklos darbuotojams. Paskutinis šio ciklo etapas – autorinė priežiūra gaminant pirmąją naujų automatų seriją gamykloje.

1979metai, Pirmas konstravimo skyrius: Pirmoje eilėje iš kairės - A. Rutkauskas, Z. Petručenija, N. Kudrevičienė, skyriaus vedėjas - J. Šolys, D. Naujelytė, L. Reiponienė, E. Valenta. Antroje eilėje iš kairės - A. Orina, M. Misiukevičienė, S. Papartienė, O. Bieliūnaitė, L. Guseva, N. Paramova, B. Katkauskienė, M. Stonkuvienė. Trečioje eilėje iš kairės - S. Žiūrys, D. Matulevičienė, J. Lažauninkienė, D. Raslavičiūtė, A. Urbanavičienė, V. Česonis.
1979metai, Pirmas konstravimo skyrius: Pirmoje eilėje iš kairės – A. Rutkauskas, Z. Petručenija, N. Kudrevičienė, skyriaus vedėjas – J. Šolys, D. Naujelytė, L. Reiponienė, E. Valenta. Antroje eilėje iš kairės – A. Orina, M. Misiukevičienė, S. Papartienė, O. Bieliūnaitė, L. Guseva, N. Paramova, B. Katkauskienė, M. Stonkuvienė. Trečioje eilėje iš kairės – S. Žiūrys, D. Matulevičienė, J. Lažauninkienė, D. Raslavičiūtė, A. Urbanavičienė, V. Česonis.

 

Liusė Sakalauskaitė  SKB Patentų ir techninės informacijos  skyriaus vedėja.

 

P.S. Visų nuotraukose esančių SKB darbuotojų tapatybės nustatyti, deja, nepavyko, tad publikuojame tik tas pavardes, kurios nekelia abejonių.

Norėdami skaityti daugiau SKB darbuotojų prisiminimų spauskite čia: „Laiko dulkes nubraukus…“.

 

Vytauto Karsoko nuotraukos  ir nuotraukos iš SKB  metraščio.

Parengė Vytautas Karsokas

Sponsored Video

Jums gali patikti
1 Komentaras
  1. Julius sako

    Labai aciu uz siuos srtaipsnius jauciuosiu kaip knyga perskaites nuo SKB statybu iki pat gamybos. O tikrai knyga butu nebloga,bet buvo minima remeju neatsiranda.Po privatizacijos is ranku y rankas SKB ygauna nauja pavadinima PAKMA dirbama ir siom dienom kiek zinau net stakles tos pacios like,darbuotoju nedaug bet mazais zingsneliais judama.

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE