„Laiko efektai“ jungia laiką ir erdvę

Paskutinį rugsėjo pirmadienį į Marijampolės Petro Kriaučiūno viešąją biblioteką sugužėjo meno ir istorijos mėgėjai, norintys šiek tiek paragauti ir gurkštelti praeities ir dabarties sintezės.

Praeities dvelksmą suteikė iš Marijampolės kilusio, tačiau emigranto kelią pasirinkusio Manto Vaitiekūno senųjų miesto vaizdų kolekcija. Renginio metu Mantas ne tik pristatė demonstruojamus eksponatus, bet ir papasakojo lankytojams, kas paskatino pradėti kolekcionuoti fotografijas ir atvirukus, atskleidė didelę laisvalaikio dalį užimančio užsiėmimo užkulisius, supažindindamas su kolekcionuojamų fotografijų paieškomis ir jų tyrinėjimo ypatumais. Džiugu ir gera buvo klausytis jauno ir ambicingo žmogaus pasakojimo apie savo gimtojo krašto reikšmę jo gyvenime, susižavėjimą keliančia senąja ir išnykusia Marijampolės architektūra: geležinkelio stotimi, Bartlingio vaistine, Varšuvos gatve ir jos architektūra. Iš viso buvo  pristatytos 34 Manto Vaitiekūno kolekcijos fotografijos, atspindinčios Marijampolės miesto ir marijampoliečių praeitį. Senieji vaizdai telkia prisiminti, susipažinti su mūsų krašto ir mūsų visų istorija.

Antroji parodos dalis –  Bibliotekos darbuotojos, fotomenininkės Augustinos Miknevičiūtės sumaketuota Marijampolės miesto praeities ir dabarties sintezė. Parodos bendraautorė sumaniai ir profesionaliai senąsias fotografijas, iš Manto Vaitiekūno kolekcijos, sujungė su savo pačios užfiksuotais šiandieninio miesto vaizdais. Augustinos kurtuose paveiksluose, tuo pačiu rakursu, nufotografuoti Marijampolės vaizdai lyg nematoma gija išnyra iš praeitį bylojančio miesto, kiekvienam parodos lankytojui suteikdami peno pamąstymams, kaip stipriai pakito miesto panorama ir kartu kokia ji kiekvienam iš mūsų artima. Laiko efektą pažabojusiai menininkei pavyko sulieti laiką ir erdvę, atskleisti, priartinti ryškų suvokimą, jog tose pačiose, iki skausmo pažįstamose gatvėse dar visai neseniai virė kitas, mums nepažįstamas gyvenimas: riedėjo karietos, stovėjo jau nebeišlikę pastatai ar miesto praeitį liudijantys objektai.

Paroda eksponuojama Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos Vaikų laisvalaikio ir edukacijos centro (Multicentro) ekspozicijų erdvėje (Vytauto g. 20) iki spalio 9 d.

Lapkričio 30 d. naujai duris atvers renovuota Petro Kriaučiūno viešoji biblioteka, tad šią parodą dar kartą bus galima išvysti naujose erdvėse!

Jūratė Pajaujienė, Informacijos skyrius
Vaida Juselytė, Informacijos skyrius

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas