Pirmąjį metų pusmetį rūpesčių kėlė pavojingi kiniški gaminiai ir nepateikiamos instrukcijos

Vykdydama į Lietuvos rinką įvežamų ne maisto produktų rinkos priežiūrą, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (toliau – Tarnyba) pirmąjį metų pusmetį atliko daugiau nei 3 000 įvairių ne maisto produktų ir paslaugų patikrinimų, iš kurių 32 proc. atvejų buvo nustatyti teisės aktų pažeidimai (2018 m. – 30 proc.).

„Nesąžininga ir neatsakinga ūkio subjektų veikla gali ne tik iškreipti konkurenciją, bet ir kelti rimtą pavojų vartotojų sveikatai, todėl Tarnyba siekia operatyviai nustatyti bei šalinti į Lietuvos rinką teikiamus reikalavimų neatitinkančius ne maisto produktus, o gautus rinkos priežiūros rezultatus panaudoti identifikuojant prioritetines rinkos priežiūros sritis bei planuojant tikslines ne maisto produktų tikrinimų programas“, – pažymi Tarnybos direktorė Neringa Ulbaitė.

Vykdant rinkos priežiūrą daugiausiai patikrinimų (63 proc.) buvo atlikta mažmeninės prekybos įmonėse, kur trečdaliu atvejų (33 proc.) Tarnybos specialistai nustatė pažeidimų. Dažniausiai įmonės neteikė būtinos informacijos lietuvių kalba, neturėjo valstybine kalba parengtos produkto naudojimo instrukcijos ar dokumentų, patvirtinančių konkretaus produkto atitiktį privalomiesiems reikalavimams. Ūkio subjektams rūpesčių kėlė ir netinkamas produktų ženklinimas – ant kai kurių produktų nebuvo nurodomas gamintojas arba importuotojas, produktas nebuvo pažymėtas CE ženklu, naudojamas CE ženklas neatitiko keliamų reikalavimų, ant produkto pakuotės nebuvo nurodomos produkto saugos frazės ir kt.

Tikrintose didmeninės prekybos įmonėse nustatytų pažeidimų dalis buvo panaši – 34 proc. atvejų pastebėti teisės aktų reikalavimų neatitikimai. Analizuojamu laikotarpiu buvo tikrinama ir elektroninę prekybą vykdančių ūkio subjektų veikla: iš viso buvo atlikta 300 patikrinimų (10 proc. nuo visų patikrinimų), kurių metu Tarnybos specialistai vertino, ar ūkio subjektai tinkamai įgyvendina privalomos informacijos vartotojams suteikimo reikalavimus. 71 patikrinimo metu (24 proc. atvejų) buvo nustatyti Civilinio kodekso ir Vartotojų teisių apsaugos įstatymo reikalavimų pažeidimai.

Atsižvelgiant į nustatytų pažeidimų pobūdį ir mąstą, verslo subjektams buvo pateikti įspėjimai, surašyti Administracinių nusižengimų kodekso pažeidimo protokolai, taip pat taikytos atitinkamos rinkos ribojimo priemonės.

Vertindama į Lietuvos rinką teikiamų ne maisto produktų saugą, per pirmąjį metų pusmetį Tarnyba nustatė 31 nesaugų produktą. Daugiausiai pavojų kėlė nesaugūs žaislai, kurių nustatyta net 23. Cheminį pavojų sveikatai kėlė leistinas ribas žaislų sudėtyje viršijančios švino ir kadmio koncentracijos, taip pat saugos reikalavimų neatitiko kai kurių žaislų konstrukcijos – bandymų metu atsiskirdavo smulkios žaislo detalės, kurias vaikas gali praryti ir uždusti. Be žaislų, vykdant rinkos priežiūrą buvo nustatyti 5 nesaugūs elektrotechnikos gaminiai, 1 nesaugus buitinės chemijos produktas, 1 nesaugus stalas ir 1 saugos reikalavimų neatitikusi kūdikio nešynė. Dauguma nesaugių produktų buvo pagaminti Kinijoje.

Tarnybos įgyvendinama ne maisto produktų rinkos priežiūra užtikrinama, kad į Lietuvos rinką teikiami ne maisto produktai atitiktų saugos, kokybės, ženklinimo bei informacijos teikimo reikalavimus ir vartotojai galėtų įsigyti saugias prekes ir paslaugas bei gauti teisingą informaciją valstybine kalba.

 

 

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

Rekomenduojami video:

TAIP PAT SKAITYKITE