Savivaldybės ekstremalių situacijų komisija aptarė koronaviruso ir paukščių gripo grėsmes

Vakar Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus sušauktame Savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdyje buvo aptartos koronaviruso ir paukščių gripo grėsmės. Posėdyje dalyvavo Savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro , Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Marijampolės departamento ir kitų operatyviųjų tarnybų vadovai. Nors pagrindinis Korona viruso židinys yra tolimoje Kinijoje, tačiau Marijampolės savivaldybės sveikatos apsaugos specialistai yra pasirengę galimam viruso atvejui ir žino kaip elgtis. Kur kas realesnė grėsmė yra paukščių gripas – artimiausias žinomas židinys vos už 200 km. Nuo Lietuvos.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Marijampolės departamento Užkrečiamųjų ligų skyriaus vedėja Loreta Radzevičienė pateikė informaciją apie koronaviruso plitimą ir atsiradimo prielaidas. Kol kas daugiausiai susirgimų fiksuojama pačios Kinijos teritorijoje. Šiandienos duomenimis patvirtinta per 28 tūkst. ligos atvejų, tačiau mirštamumas sudaro vos 2 proc. L. Radzevičienė atkreipė dėmesį, kad Pasaulinė sveikatos organizacija nerekomenduoja vykti į Kiniją, o Jungtinių Tautų sveikatos apsaugos agentūra viruso protrūkį paskelbė tarptautinio masto ekstremalia visuomenės sveikatai padėtimi. NVSC atstovė akcentavo, kad įtarus užsikrėtimo viruso atvejį svarbu ne vykti į gydymo įstaigą o skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.

K. Podolskiui pasiteiravus, kaip vyktų galimai sergančio koronavirusu hospitalizacija Greitosios medicinos pagalbos stoties ir Marijampolės ligoninės atstovai informavo, kad pagal dabartinę tvarką pacientas būtų vežamas tiesiai į Kauno klinikų infekcinių ligų korpusą ir Marijampolės ligoninę aplenktų, tačiau, jei situacija pasikeistų Marijampolės ligoninės priėmimo skyriuje yra numatyta izoliuota palata, ligoninė taip pat turi reikiamų apsaugos ir dezinfekcinių priemonių. Taip pat yra galimybė karantinui pritaikyti šiuo metu nenaudojamą ligoninės Tuberkuliozės skyrių, čia galėtų būti karantinuojama nuo 20 iki 25 asmenų.

„Turime būti pasiruošę bet kokiems atvejams, susijusiems su koronaviruso atsiradimu ir mūsų savivaldybėje. Gydymo įstaigos įpareigotos peržiūrėti ir atnaujinti turimus ekstremalių situacijų valdymo planus. Šiuo metu svarbu skleisti kuo daugiau informacijos apie tai ką daryti įtarus užsikrėtimą ar bendravus su užsikrėtusiu asmeniu“, – Savivaldybės ekstremalių situacijų komisijai pristatytą informaciją apibendrino K. Podolskis.

Daugiau informacijos pateikiama Sveikatos apsaugos ministerijos svetainėje https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/prevenciniai-veiksmai-del-naujojo-koronaviruso-informacija-nuolat-papildoma, taip pat gyventojai gali konsultuotiskarštąja linija telefonu 8 618 79984(visą parą konsultuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai).

Antrasis posėdžio klausimas buvo skirtas vos už 200 km. nuo Lietuvos jau užfiksuoto paukščių gripo grėsmei. Pasirengimą Marijampolės savivaldybėje pristatė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Marijampolės departamento l. e. p. direktorius Gediminas Gvazdaitis.

Direktorius informavo, kad atsižvelgdama į ES reikalavimus, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) yra patvirtinusi neatidėliotinos veiklos planą, pagal kurį vykdomi reguliarūs teoriniai ir praktiniai pareigūnų mokymai, imituojant ligos protrūkį. Aktyvios paukščių migracijos sezonais dėl paukščių gripo grėsmės yra skelbiamas sustiprintas budėjimo režimas ir atsakingi asmenys yra įpareigojami stebėti paskirtas teritorijas. Sukauptos būtinos įrangos ir dezinfekcinių medžiagų atsargos, apsaugos priemonės, kurių prireiktų pasireiškus paukščių gripo protrūkiui. Įvesta griežtesnė pasienio, paukščių laikymo ir pardavimo vietų veterinarinė kontrolė.

Šiuo metu Lietuvoje nėra užfiksuotų paukščių gripo židinių, tačiau nuo vasario 4 d. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius įsakymu dėl paukščių gripo grėsmės visi naminiai paukščiai Lietuvoje turi būti laikomi aptvaruose. Kaip paukščių augintojai laikosi šio reikalavimo VMVT pradės tikrinti jau artimiausiu metu.

„Paukščių gripo grėsmė Lietuvai yra tikrai reali. Kaip jau skelbta, artimiausi židiniai Lenkijoje nutolę vos 200 km. nuo Lietuvos sienos. Siekiant išvengti galimų židinių savivaldybėje, svarbu gyventojų sąmoningumas ir visuotinė informacijos sklaida. Praėjusiais metais daug tarpinstitucinio bendradarbiavimo patirties sukaupėme kovodami su afrikiniu kiaulių maru. Tačiau paukščių mobilumas žymiai didesnis nei šernų, kurie yra vieni iš afrikinio kaulių maro nešiotojų. Visos atsakingos institucijos yra pasirengusios nedelsiant reaguoti į bet kokią paukščių gripo grėsmę.“, – sakė K. Podolskis.

Marijampolės savivaldybės administracijos informacija

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE