Standartai kuriantiems išmaniuosius miestus!

Jau ne vieną dešimtmetį pažangiausi Europos ir kitų kontinentų miestai ieško vis efektyvesnių veiklos modelių. Nuolatinis visuomenės spaudimas nuveikti „daugiau už mažiau“, gerinti gyvenamosios aplinkos kokybę, būti konkurencingais skatina miestus ieškoti būtinų sisteminių sprendimų. Kurdami savo ilgalaikės raidos strategijas dauguma bendruomenių renkasi išmaniojo miesto kelią.

Išmanusis miestas tai urbanizuota vietovė, kurioje gyventojams ir verslui teikiamos paslaugos yra daug efektyvesnės dėl municipalitetų veikloje naudojamų pažangių skaitmeninių ir ryšių sprendimų. Išmanusis miestas – sistema, valdanti ir sujungianti kitas sistemas, t. y., gatvių apšvietimo, energijos išteklių tiekimo ir matavimo, vandens tiekimo ir stebėsenos, eismo kontrolės ir automobilių parkavimo, vaizdo stebėjimo, atliekų tvarkymo, triukšmo, taršos ir aplinkos jutiklių ir kt.

Pažangūs sprendimai atveria galimybes lanksčiai reaguoti į nuolat besikeičiančius gyventojų poreikius, optimizuoti miestų infrastruktūrą ir erdves.

Tiek tarptautiniu, tiek Europos, tiek atskirų šalių nacionaliniu lygmeniu yra kuriami ir išleidžiami standartai, skirti išmaniųjų miestų kūrėjams.

Europos standartizavimo iniciatyvos, skirtos išmaniesiems miestams

Europos lygmeniu  Europos standartizacijos komitetas, Europos elektrotechnikos standartizacijos komitetas ir Europos telekomunikacijų standartų institutas šios organizacijos dar 2017 m. sausio mėn. sudarė sektorinį Išmaniųjų ir darniųjų miestų bei bendruomenių  forumą. Ši darbo grupė remiasi gerąja vokiečių, anglų ir ispanų, taip pat tarptautine  patirtimi, koordinuoja Europos standartizavimo iniciatyvas, susijusias su Išmaniųjų ir darniųjų miestų bei bendruomenių kūrimu. Yra pasiūlyta sukurti europinių išmaniųjų / darniųjų – miestų / bendruomenių standartų ekosistemą.

Europos telekomunikacijų standartų institutas išmanųjį miestą identifikuoja kaip aktyviai bendradarbiaujantį su jo gyventojais, nuolat gerinantį miesto veiklą ir piliečių gerovę, mažinantį sąnaudas ir miesto išteklių vartojimą, kuriantį naujas verslo galimybes ir didinantį miesto patrauklumą.

Tarptautiniai standartizacijos leidiniai, skirti išmaniesiems miestams suskirstyti į kategorijas: bendrieji, energija, vanduo, mobilumas, susijungę miestai, infrastruktūra, visuomenės saugumas, sveikata.

Tarptautinė elektrotechnikos komisija yra sudariusi SyC Smart Cities sisteminį komitetą, kuris aktyviai dirba su naujais Išmaniųjų miestų standartizacijos dokumentais, tokiais kaip Išmaniųjų miestų architektūra; Išmaniojo miesto koncepcijos kūrimo metodika; Paslaugų tęstinumas – elektros energijos tiekimo vaidmuo; Tarptautinis elektrotechnikos žodynas (papildymas) – Išmaniojo miesto sistemų dalis ir kt., kurių išleidimas numatytas 2020–2021 metais.  Miestas yra suprantamas kaip bet kuri geografinė gyventojų populiacija, t.y. kaip bet kuri gyvenamoji vietovė.

Jungtinės Karalystės nacionalinė standartizacijos organizacijos leidiniai, skirti išmaniesiems miestams

Išmaniųjų miestų standartizacijos leidiniai vadovams suteikia strategines rekomendacijas nustatant prioritetus ir jų įgyvendinimo planą. Proceso lygiu perteikta geroji patirtis, o techninių specifikacijų lygiu – praktiniai reikalavimai išmaniesiems miesto produktams ir paslaugoms.

 

Lietuvos standartizacijos departamento informacija

 

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

Rekomenduojami video:

TAIP PAT SKAITYKITE