Valstybinių miškų urėdija kviečia įsigyti kokybiškų sodmenų ir pataria kaip juos teisingai pasodinti

Valstybinių miškų urėdija jau planuoja, kiek ir kokių medžių rūšių miško sodmenų ateinantiems trejiems metams reikės išauginti ir kviečia miško sodmenų pirkėjus taip pat susidaryti metinius miško sodmenų poreikio planus.

„Kasmet urėdijos medelynuose miško atkūrimo sezonui užauginame apie 50 mln. vienetų sodmenų, iš jų apie 10 mln. vienetų miškams įveisti ir atkurti įsigyja privačių miškų savininkai. Jau dabar privačių miškų savininkus kviečiame sudaryti išankstines sutartis dėl miško sodmenų įsigijimo – taip galėsime visiems užtikrinti reikiamą sodmenų kiekį, ir, žinoma, reikiamu laiku. Žinodami dar tikslesnius sodmenų kiekius, jų išauginti galėtume dar daugiau.

Aktualūs duomenys apie parduodamus miško sodmenis be išankstinių sutarčių atnaujinami kas savaitę, jie skelbiami Valstybinių miškų urėdijos interneto svetainėje“, – sakė Valstybinių miškų urėdijos vadovas Valdas Kaubrė.

Valstybinių miškų urėdijos medelynuose kasmet auginama apie 95 mln. vienetų įvairaus amžiaus ir rūšių sodmenų. Tinkamos miškui veisti paprastosios pušies kasmet išauginama apie 12 mln., paprastosios eglės – 22 mln., juodalksnio 5 mln., karpotojo beržo – 5 mln., bei paprastojo ąžuolo – apie 3 mln. vienetų.

Sėklos, skirtos sodmenims išauginti, renkamos tik Lietuvos miško sėklinės bazės objektuose, įrašytuose į Genetinių miško medžių išteklių informacinę sistemą. Urėdija sėklų ruošą vykdo tik minėtuose objektuose.

Primename, kad Valstybinių miškų urėdija miško medžių ir krūmų sėklų neparduoda.

Valstybinių miškų urėdijos specialistai mišką sodinti pataria tik kokybiškais miško sodmenimis, kurių galima įsigyti Valstybinių miškų urėdijos medelynuose. Sodmenys bus išrūšiuoti, patrumpintomis ir apsaugotomis nuo išdžiūvimo šaknimis: medelynuose medelių šaknys mirkomos į specialius mišinius, apsaugančias jas nuo išdžiūvimo. Šaknys turi sudaryti ne mažiau kaip trečdalį antžeminės medelio masės.

Įsigytus sodmenis reikėtų vežti sudėtus į maišus ar pakuotes – tai padės apsaugoti augalo šaknis nuo išdžiūvimo. Sodmenis geriausia parsivežti sodinimo dieną. Parsivežus anksčiau, reikėtų prikasti pavėsyje, kad šaknys būtų po žeme ir, jei reikia, papildomai pridengti medelius eglės šakomis ar audeklu nuo tiesioginių saulės spindulių. Sodinimo duobutė turi būti ne mažesnio gylio nei sodinamo medelio šaknų ilgis, kad šaknys sodinant neužsilenktų. Medelius reikia sodinti ne giliau kaip iki šaknies kaklelio, aplink pasodintą medelį žemę reikia gerai suspausti, kad prie šaknų neliktų oro tarpų.

Kirtavietėse ir želdintinose miško aikštėse miškas turi būti atkurtas ne vėliau kaip per trejus metus. Miškas laikomas atkurtu tada, kai želdinių ir žėlinių kokybė atitinka aplinkos ministro tvirtinamų Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatų reikalavimus.

 

Valstybinių miškų urėdijos informacija

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE