Vytautas Žukauskas – Sūduvos krašto metraštininkas

Daugiau nei keturis dešimtmečius Vytautas Žukauskas (1940-2016)  Marijampolės regiono metraštį kūrė fotografuodamas laikraščiui, fotoparodoms, o vėliau filmuodamas  vaizdus ir kurdamas tekstus telesiužetams LTV.

Kaip pedagogas iš kitų sovietmečio mokytojų jis išsiskyrė tuo, kad kiekviename jaunuolyje sugebėdavo pastebėti jo gabumus, polinkius ir tarsi pakylėdamas ragino lavinti savo polinkius, kūrybiškumą, siekti trokštamo tikslo.

Žukauskas gimė m. Lazdijuose, tačiau, karo ir pokario neramumų bei pavojų atblokštas, vaikystę, jaunystę ir brandos metus praleido Marijampolėje, mieste prie Šešupės. Čia mokėsi Rygiškių Jono gimnazijoje, vėliau studijavo Vilniaus universitete, įgijo žurnalisto diplomą. Palaidotas naujosiose Marijampolės kapinėse.

Nuo tų dienų, kai Vytautas Žukauskas, rajoninio laikraščio fotokorespondentas, aktyviai fotografavo, lamdė ir remontavo savo ne pirmos jaunystės fotokameras, jau praėjo daug metų… Išaugo nauja karta, atėjo naujas amžius… Į chruščiovinį, brežnevinį laiką jau galime žiūrėti iš šiokio tokio atstumo. Galime iš nuotolio pažvelgti ir į Sąjūdžio meto fotografijas.

1957 metais „Sūduvos“ fotoklubą įkūrė Romualdas Pačėsa, subūręs grupę entuziastų.Vėliau fotoklubo vairą perėmė Vytautas Žukauskas. Jo dėka Marijampolės fotografų veikla suaktyvėjo, kasmet buvo rengiamos  ataskaitinės fotoparodos. Jam organizuojant įvyko pirmoji buvo respublikinė humoristinė fotoparoda.

„Ir susirinkdavo jie ne kortomis lošti, o pasirodyti savo fotografijų, aptarti naujienų, gandų; niekad negerdavo degtinės. Klubo narių gretas papildydavo fotobūrelio, kuriam vadovavo V. Žukauskas, auklėtiniai, vėliau jie sudarė regiono fotografų branduolį.

„Seniai“ klube dažniausiai ginčydavosi, mano akimis, nepasižymėjo geranoriškumu, gailėjo vienas kitam gero žodžio. Tik V. Žukauskas buvo kitoks, jis džiaugdavosi kitų pasiekimais, organizavo parodas, įsteigdavo prizus geriausioms fotografijoms, kūrė geranorišką aplinką. Į klubą ateidavo ir smetoninio laikmečio fotografas Stasys Rūškys – jis vienintelis buvo išlikęs gyvas iš Marijampolės fotografų. Vienintelis iš anos kartos, iš ano pasaulio jis dalyvavo „Sūduvos“ fotoklubo veikloje.

Prieškario Marijampolės fotografai buvo žymūs savo darbais. Jų kūryba buvo branginama ir klube ja buvo domimasi. Patyliukais buvo kalbama, kad žymiausias marijampoliečio M. Buhalterio mokinys Izraelis Bidermanas (pasaulyje žinomas pseudonimu IZIS), emigravęs į Prancūziją, tapo žymiu fotografu Vakaruose. Per dvidešimt metų dirbo fotografu ,,Paris Match” žurnale, apie Paryžių jis yra išleidęs 11 autorinių fotoalbumų. Ir iki šios dienos I. Bidermanas– žymiausiais iš Lietuvos kilęs fotografas.

Daugiausiai prieškario fotografijų surinko inžinierius A. Senkaitis, chirurgas P. Zaronskis. Tačiau ne viską  tuomet buvo galima rodyti, nes sovietinė cenzūra draudė Lietuvos kariuomenės, smetoninio valstybingumo, religinius vaizdus. Tačiau V. Žukausko rūpesčiu buvo surengta retrospektyvinė fotoparoda „Kapsukas (Marijampolė) vakar ir šiandien“, sulaukusi didelio susidomėjimo.

Šiandien svarbu įvertinti gausų V. Žukausko fotoarchyvą, tačiau esu įsitikinęs, kad yra daug vertingos medžiagos – tai miestų ir miestelių, kaimo, gyvenviečių vaizdai. Kai kurios V. Žukausko gatvių fotografijos, Marijampolės miesto vaizdai, darbo pirmūnų portretai, daryti laikraščiui ir kolūkių garbės lentoms, turi meninio apibendrinimo jėgos, nes atspindi laikmečio dvasią, dokumentiškumą – jas galbūt tinkamai įvertins vėlesni fotografijos ir kultūros tyrėjai. Tai galima pasakyti ir apie filmuotą Sūduvos regiono kino dokumentiką.

Vadinamasis išsivysčiusio socializmo laikotarpis tolydžio nuėjo į praeitį, gatvėse jau nematome „žiguliukų“, o mūsų metraštininkų fotografijose išlieka sustabdytos akimirkos. Fotografui ir teležurnalistui Vytautui Žukauskui per ilgą kūrybinę biografiją teko laimė rašyti turtingą dokumentinį vaizdų metraštį ir iš sovietmečio, ir Atgimimo laikų įvykių.

 

Valentinas Juraitis

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE