Pasaulinė diena be tabako 2019

Kiekvienais metais gegužės 31-ąją Pasaulio sveikatos organizacija kartu su tarptautiniais partneriais mini Pasaulio dieną be tabako, kurio tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į rūkymo žalą sveikatai bei kitas su tabako ir tabako gaminių vartojimu susijusias rizikas, taip pat, viešai palaikomos iniciatyvos, susijusios su tabako ir tabako gaminių vartojimo mažinimu.

2019 metų Pasaulio dienos be tabako tema „Tabako sukeliami padariniai plaučiams”. Šiais metais Pasaulio sveikatos organizacija siekia didinti visuomenės informuotumą apie neigiamą tabako poveikį plaučiams bei plaučių funkcijos svarbą sveikatai ir gerovei.

2019 m. Pasaulinę dieną be tabako daugiausia dėmesio skiriama šių problemų sprendimui:

Plaučių vėžys. Tabako rūkymas yra pagrindinė plaučių vėžio priežastis – visame pasaulyje atsakingas už daugiau kaip du trečdalius mirčių dėl šios ligos. Pasyvaus rūkymo dūmų poveikis namų ar darbo aplinkoje taip pat padidina plaučių vėžio riziką. Plaučių vėžio riziką gali sumažinti metimas rūkyti: asmeniui metus rūkyti po 10 metų, rizika susirgti plaučių vėžiu sumažėja per pus, lyginant su tais, kurie rūko.

Lėtinės kvėpavimo takų ligos. Tabako rūkymas yra viena pagrindinių lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (toliau tekste – LOPL) priežasčių. LOPL – liga, kai pūslelėmis užpildytų gleivių kaupimasis plaučiuose sukelia kosulį ir skausmingus kvėpavimo sutrikimus. LOPL atsiradimo rizika yra ypač didelė tiems asmenims, kurie pradeda rūkyti ankstyvame amžiuje, nes tabako dūmai smarkiai lėtina plaučių vystymąsi. Rūkant taip pat paūmėja astma, kuri gali riboti asmens veiklą ir prisidėti prie negalios. Ankstyvas rūkymo nutraukimas yra efektyviausias būdas sulėtinti LOPL vystymąsi ir sumažinti astmos simptomus.

Oro tarša. Tabako dūmai yra labai pavojinga patalpų oro taršos forma: juose yra daugiau kaip 7000 cheminių medžiagų, iš kurių 69 yra laikomos kancerogeninėmis. Nors dūmai gali būti nematomi ir bekvapiai, jie gali likti ore iki penkių valandų, tad užterštu oru kvėpuojantiems asmenims didėja rizika susirgti plaučių vėžiu, lėtiniais kvėpavimo sutrikimais ir sumažinti plaučių funkcionavimą.

Tabako keliamas pavojus plaučių sveikatai

Pasyvus rūkymas. Kūdikiai, dar gimdoje susiduriantys su tabako dūmų toksinais dėl motinos rūkymo ar motinos pasyvaus rūkymo, dažnai patiria sulėtėjusį  plaučių vystymąsi ir funkcionavimą. Mažiems vaikams, susiduriantiems su pasyviu rūkymu, kyla astmos, plaučių uždegimo ir bronchito, taip pat, apatinių kvėpavimo takų infekcijų atsiradimo ir paūmėjimo rizika. Dėl apatinių kvėpavimo takų infekcijų, kurias sukelia pasyvus rūkymas, visame pasaulyje kasmet miršta apie 165  000 vaikų iki 5 metų amžiaus. Tie, kurie išgyvena iki pilnametystės, toliau kenčia nuo pasyvaus rūkymo poveikio sveikatai, nes dažnai ankstyvoje vaikystėje atsiradusios apatinių kvėpavimo takų infekcijos stipriai padidina LOPL atsiradimo riziką suaugus.

Tuberkuliozė. Tuberkuliozė pažeidžia plaučius ir blogina plaučių funkciją, kurią dar labiau pablogina tabako rūkymas. Cheminiai tabako dūmų komponentai gali suaktyvinti latentinę tuberkuliozės infekciją, kuria užsikrėtę maždaug ketvirtadalis pasaulio gyventojų. Aktyvi tuberkuliozė, kurią papildo žalingas rūkymo poveikis plaučių sveikatai, žymiai padidina negalios ir mirties nuo kvėpavimo nepakankamumo riziką.

Kazlų Rūdos savivaldybės administracija maloniai kviečia paminėti Pasaulinę dieną be tabako ne tik savo įstaigose, bet ir įtraukiant įvairius sektorius bei visą visuomenę, prisidedant prie pasaulio be tabako kūrimo, atsisakant žalingo įpročio ar ieškant pagalbos metant rūkyti, gali prisidėti kiekvienas pilietis.

Kazlų Rūdos savivaldybės administracija. Parengta remiantis Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento informacija

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE