A. Neiberka: „Lygios moterų ir vyrų galimybės – sritis, kurioje net ir nedidelė iniciatyva gali lemti didelius socialinius pokyčius“

Prieš porą savaičių, vykusio Lietuvos savivaldybių asociacijos tarybos posėdžio metu 8-ios šalies savivaldybės buvo pagirtos ir paskatintos, kaip geriausiai moterų ir vyrų lygybės srityje besitvarkančios. Tarp apdovanotųjų pateko ir dvi Sūduvos regiono savivaldybės – Šakių rajono savivaldybė buvo apdovanota „Už moterų ir vyrų lygybės priemones švietimo srityje“, o Vilkaviškio – „Už moterų ir vyrų lygybės viešinimą savivaldybėje ir už jos ribų“.

Būtent apie tai, kokios priemonės užtikrinančios moterų ir vyrų lygybę buvo suplanuotos savivaldybės strateginiuose planuose ir įgyvendintos praktikoje kalbėjomės su Vilkaviškio rajono savivaldybės meru Algirdu Neiberka.

Gavote apdovanojimą Už moterų ir vyrų lygybės viešinimą savivaldybėje ir už jos ribų, kaip tai pasiekėte?

Malonu, kad mūsų savivaldybė buvo pastebėta ir gavo apdovanojimą nominacijoje „Už moterų ir vyrų lygybės viešinimą savivaldybėje ir už jos ribų“. Žinoma, kad tai yra nuoseklaus Savivaldybės administracijoje dirbančių specialistų nuopelnas – Savivaldybės administracijoje yra darbuotojas, atsakingas už moterų ir vyrų lygias galimybes. Be to, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė kuruoja ir labai domisi šia sritimi.

Kaip rajone buvo viešinama lyčių lygybė? Kokius pavyzdžius galėtumėte išskirti?

Pavyzdžių yra ne vienas. Pradėsiu nuo to, kad Vilkaviškio rajono savivaldybės interneto svetainėje yra atskiras skyrelis, skirtas lygių galimybių užtikrinimo temai. Šioje skiltyje yra skelbiama įvairi informacija apie lygias galimybes, kuri skirta visiems gyventojams.

Taip pat yra vykdomi įvairūs seminarai, mokymai, į kurios yra kviečiami nevyriausybinių organizacijų atstovai, seniūnai, seniūnaičiai, jaunimo atstovai ir kt. Apie įvykusius aktualius mokymus ar susitikimus lyčių lygybės tema ir apskritai atskirties, diskriminacijos mažinimo klausimais, nuolat viešiname Savivaldybės interneto svetainėje ar socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

Algirdas Neiberka
Vilkaviškio savivaldybės administracijos nuotr.

2018 m. Savivaldybėje buvo atlikta situacijos analizė lygių galimybių aspektu. Su rezultatais supažindinti Savivaldybės administracijos darbuotojai, rezultatai paskelbti Savivaldybės svetainėje.

2020 m. sausio mėn. buvo atlikta Vilkaviškio rajono savivaldybės lyčių lygybės liniuotė, kurios rodiklis siekia 7,06. Atlikta analizė pristatyta ne tik pačioje savivaldybėje, bet ir Lietuvos mastu – Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė šia tema skaitė pranešimą Nacionalinėje konferencijoje „#VERTI PO LYGIAI“ ir dalijosi gerąja patirtimi su kitomis savivaldybėmis, institucijomis.

Kodėl svarbu yra užtikrinti lyčių lygybę regione, plėtoti šias idėjas?

Savivaldybė dirba ne tik sprendimų priėmimo ir paslaugų aprūpinimo srityse, ji taip pat atlieka darbdavių ir socialinių partnerių funkcijas, tarnauja kaip svarbus informacijos sklaidos kanalas. Būtent dėl šių funkcijų lyčių lygybės aspekto integravimas į savivaldos darbą yra ypač svarbus.

Lygios moterų ir vyrų galimybės yra būtent ta sritis, kurioje net ir nedidelė iniciatyva gali lemti didelius socialinius pokyčius, kurie svarbūs mums visiems.

Lyčių lygybės klausimas aktualus ne tik moterims, bet ir vyrams. Tai pagrindinis klausimas, kuriuo siekiama užtikrinti, kad vyrai ir moterys visose srityse turėtų vienodas sąlygas ir galimybes, įskaitant dalyvavimą darbo rinkoje, įdarbinimo sąlygas ir karjeros perspektyvas.

Kokie ateities planai lyčių lygybės srityje?

Ateityje planuojame tapti Europos moterų ir vyrų lygybės chartijos nare. Chartija, skirta Europos vietos ir regionų valdžios institucijoms prisiimti įsipareigojimą pasinaudoti savo įtaka ir partnerių ratu siekiant didesnės žmonių lygybės.

Taip pat planuose yra Vilkaviškio rajono savivaldybėje sukurti anoniminio pranešimo langelį. Jis būtų skirtas darbuotojams, kurie galėtų anonimiškai pranešti apie galimus lygių galimybių pažeidimus.

Taip pat 2021 metais savivaldybėje planuojama pakartoti situacijos analizę lygių galimybių aspektu.

 

Ugnė Stanaitė

Sūduvos gidas

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE