Aiškinosi dėl maisto produktų kainų: iš Seimo narių lūpų – siūlymas smarkiai mažinti PVM

Iki 9 proc. sumažinus pridėtinės vertės mokestį (PVM) maisto produktams, jie turėtų tiek pat atpigti, sakė mėsos ir pieno perdirbimo įmones vienijančių asociacijų vadovai. Tačiau jie pabrėžė, kad galutinės kainos priklausytų nuo prekybininkų, nes PVM „atsiranda lentynoje“.

Premjeras Saulius Skvernelis sakė, kad PVM maistui būtų mažinamas tik įsitikinus, kad tai duos didžiausią naudą vartotojams. Jis pabrėžė, kad pirmiausia reikia didinti žmonių pajamas.

Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius sakė, kad gamintojai nepasinaudos sumažintu PVM.

„Garantuoju 200 proc.“, – pareiškė jis antradienį Seime vykstančioje politikų, gamintojų ir prekybininkų diskusijoje dėl kainų augimo.

Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras“ vadovo Egidijaus Simonio teigimu, sumažinus PVM, pieno produktai taip pat atpigtų: „Taip esu įsitikinęs.“

„PVM atsiranda lentynoje“, – pridūrė E. Simonis.

S. Skvernelis antradienį interviu LRT radijui sakė, kad laisvos rinkos šalyje kalbėti apie kainų reguliavimą nėra ir prasmės, tačiau Vyriausybė svarsto, ar įmanoma sumažinti kainas, sumažinus PVM.

„Vyriausybėje svarstomos priemonės, kad galbūt per PVM mažinimą taip pat pavyktų situaciją (kainų augimą – BNS) suvaldyti. Tačiau kiek turėjome panašių situacijų su PVM sumažinimu, tai kaip taisyklė jis lieka ne vartotojui, bet paslaugos teikėjui arba prekybininkui. Dėl to, kol nėra labai aiškaus sprendimo, kaip užtikrinti, kad jei PVM būtų sumažintas, ar tikrai galutinis laimėtojas būtų vartotojas, tai nebus daroma“, – antradienį LRT radijui sakė premjeras.

„Svarbiausias momentas šitoje situacijoje – kad reikia didinti mūsų gyventojų pajamas, kad atlyginimai ir pajamos būtų tokios, kad tas kainų augimas, kuris yra svyruojantis, jis negąsdintų. Ir, aišku, reikia valdyti infliaciją, nes tai taip pat kerta per perkamąją galią“, – pridūrė jis.

Konservatoriai siūlo nuo kitų metų visiems maisto produktams, išskyrus alkoholinius gėrimus, taikyti 9 proc. PVM. Vienas pataisų autorių parlamentaras Žygimantas Pavilionis sakė, kad kainos turėtų sumažėti iki 9–10 proc.

Laisvosios rinkos instituto vadovo Žilvino Šilėno teigimu, PVM sumažinus 1 punktu, biudžetas negautų 160 mln. eurų pajamų. Tačiau jis tikisi, kad 30 mln. eurų į biudžetą patektų dėl išaugusio vartojimo.

Dabar maisto prekėms taikomas 21 proc. PVM tarifas.

BNS 

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.