Apie pensijų reformą paprastai ir aiškiai

Kiekvienas asmuo, kuris dirba bet kokio tipo darbą, norom ar ne norom susimąsto apie jo laukiančią ateitį ir tai kaip jis gyvens sulaukęs pensijinio amžiaus. Natūralus dalykas, kad kiekvienas asmuo nori sau užsitikrinti orią ir pilnavertę senatvę.

Nuo šių metų įsigaliojusi pensijų kaupimo pertvarka palietė bemaž visus Lietuvos dirbančius gyventojus. Savo senatve besirūpinantys ir jau kaupiantys asmenys nuo sausio mėnesio pradėjo kaupti naujomis sąlygomis, o iki 2019 metų nekaupusiems gyventojams, kurie dar nėra sulaukę 40 metų, buvo pasiūlyta pradėti kaupti pensijų fonduose nuo liepos mėnesio.

Verta paminėti, kad pastarieji asmenys bus įtraukti į kaupimo sistemą automatiškai, tačiau, bet kuriuo metu turės teisę atsisakyti pensijos kaupimo. Apie naująjį pensijos kaupimą, tokius asmenis įpareigota informuoti „Sodra“. Tai ji gali padaryti per elektroninę gyventojų aptarnavimo sistemą EGAS arba registruotais asmeniniais laiškais. Ilgai rinktis ar kaupti, ar nekaupti pensiją, vis dar nekaupiantys asmenys, kuriems dar nėra suėję 40 metų, negalės. Savo spendimą „Sodrai“ jie turės pateikti iki šių metų birželio 30 dienos, tačiau jei dirbantis asmuo, kuris pensijos dar nekaupia ir kuriam dar nėra 40 metų norės kaupti, jam nereikės imtis jokių veiksmų, kadangi, kaip buvo minima aukščiau, jis automatiškai įtraukiamas į pensijų kaupimą su teise jos atsisakyti.

Asmenys, kurie pensijas jau kaupia, asmeniškai nebus informuojami apie pensijų kaupimo pertvarką, kadangi jie jau buvo supažindinti su pensijų kaupimo tvarka. Tokiems asmenims yra palikta tik apsisprendimo laisvė dėl tolimesnio jų pensijų kaupimo, t.y. tokie asmenys dar kartą galės nuspręsti ar jie nori toliau kaupti II pensijų pakopoje ar ne.

Kaip ir nekaupiantys asmenys, kuriems dar nėra 40 metų, taip ir jau kaupiantys asmenys gali nesiimti jokių veiksmų jei nuspręs pensijas kaupti toliau, tačiau jei jau kaupiantis pensiją asmuo nuspręs, kad to daugiau daryti nenori, jis įgauna pareigą apie tokį savo sprendimą pranešti savo kaupimo bendrovei iki 2019 metų birželio 30 dienos.

Apibendrinant, galima akcentuoti, kad tiek jau kaupiantys, tiek dar nekaupiantys asmenys, kuriems nėra 40 metų, nusprendę kaupti gali nieko nedaryti. Tie patys asmenys, nusprendę nekaupti pensijų turi apie tokį savo sprendimą iki šių metų birželio 30 dienos pranešti „Sodrai“ (nekaupiantys asmenys, kuriems dar nėra 40 metų) arba savo kaupimo bendrovei (jau kaupiantys asmenys).

Pasikeitus pensijų kaupimui taip pat keitėsi ir formulė, pagal kurią buvo apskaičiuojamas pensijų kaupimas. Pagal naujai, po algų indeksavimo, įsigaliojusią pensijų kaupimo formulę, kaupiantieji galės prisidėti 3% nuo savo darbo užmokesčio „ant popieriaus“, o valstybė iš biudžeto skirs 1,5% nuo užpraėjusių metų vidutinio darbo užmokesčio. Pateikti skaičiai yra standartiniai ir asmeniui, nenorinčiam nuo savo darbo užmokesčio „ant popieriaus“ skirti 3% gali būti pasiūlomos mažesnės įmokos. Tokiu atveju, nuoseklus įmokų augimas prasidėtų nuo 1,8% iki 3% po penkerių metų. Siūloma įmokų augimo schema, penkerių metų laikotarpiui, atrodytų taip: 2019 m. – 1,8% (nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“) + 0,3% (iš valstybės biudžeto); 2020 m. – 2,1% + 0,6%; 2021 m. 2,4% + 0,9%; 2022 m. – 2,7% + 1,2% ir 2023 m. – 3% + 1,5%.

Apibendrinant, asmuo gali pradėti kaupti pensiją iš karto nuo 3% nuo savo darbo užmokesčio „ant popieriaus“ arba tuos 3% palaipsniui pasiekti per 5 metų laikotarpį.

Taip pat, paminėtina, kad asmeniui yra sudaromos visos galimybės pensiją kauptis didesniu procentu nei dabar numatytieji 3%. Už tokias papildomas įmokas asmuo gali gauti gyventojų pajamų mokesčio lengvatą.

Pabaigai, pravartu paminėti, kad asmuo nusprendęs kaupti pensiją bet kuriuo metu gali padaryti pertrauką. Kiekvienam žmogui, kartas nuo karto, gyvenime susiklosto tokios aplinkybės, kad pinigai būna reikalingi „šią minutę“, todėl pensijų kaupime sudaromos galimybės padaryti 12 mėnesių pertrauką per visą kaupimo laikotarpį. Ši pertrauka gali būti dalijama po keletą mėnesių, svarbu, kad bendra trukmė neviršytų 12 mėnesių.

Čia pateikiama tik bendro pobūdžio informacija. Dėl išsamios situacijos ir teisės aktų analizės susijusios su pensijų kaupimu, galite kreiptis elektroniniu paštu zivile@justicija.eu.

Išsamesnes konsultacijas ne tik pensijų, bet ir mokesčių teisės, verslo teisės, darbo teisės ir kitais klausimais Jums suteiks UAB „Justicija“ teisininkai. UAB „Justicija“ teikia teisės ir buhalterines paslaugas, verslo konsultacijas Vilniuje ir Marijampolėje.

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas