Apie žvejybą Marijampolės regione: pirmojo pusmečio rezultatai ir aktualijos

Marijampolės RAAD kontroliuojamoje teritorijoje (Vilkaviškio r. sav., Šakių r. sav., Marijampolės, Kalvarijos ir Kazlų Rūdos sav.) per pirmąjį šių metų pusmetį aplinkos apsaugos inspektoriai nustatė 520 aplinkosauginių pažeidimų, už kuriuos surašyti administracinių nusižengimų protokolai ir paskirtos administracinės nuobaudos. Taip pat nustatyti 24 atvejai, kai administraciniu nusižengimu padaryta žala aplinkai. Nemaža dalis visų nusižengimų – gyvosios gamtos apsaugos srityje, kurių per pusmetį nustatyta 200, iš jų 150 – Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių pažeidimai.

Dažniausiai pasitaikantys mėgėjų žvejybos reikalavimų pažeidimai – tai žvejyba neturint leidimo arba turint leidimą nesuteikiantį teisės žvejoti pasirinktame vandens telkinyje.

Pagal Mėgėjų žvejybos įstatymą teisę žvejoti nemokamai turi fiziniai asmenys iki 16 metų, valstybinio socialinio draudimo pensininkai ir neįgalieji (išskyrus privačiuose dirbtiniuose vandens telkiniuose, kur teisę žvejoti – mokamai ar nemokamai – suteikia savininkas), turintys tą teisę pagrindžiantį dokumentą.

Žvejams norime priminti, kad leidimai mėgėjų žvejybai kainuoja tikrai nebrangiai. Pavyzdžiui, dviejų dienų žvejo mėgėjo bilieto ar žvejybos leidimo kaina tėra 1,4 euro. Tiek sumokėjus galima žvejoti visą savaitgalį. Mėnesiui leidimai kainuoja 5 eurus, metams – 14 eurų. Leidimai padeda patiems žvejams pasirinkti tinkamą vietą, laiką ir žvejybos būdą.  O ir įsigyti šiuos leidimus paprasta – žvejo mėgėjo kortelę (galioja valstybiniuose neišnuomotuose vandens telkiniuose) galima įsigyti kiekvienoje didesnėje parduotuvėje ar spaudos kioske, žvejybos leidimą (galioja valstybiniuose išnuomotuose ar privačiuose nedirbtinuose vandens telkiniuose) pas nuomininką ar savininką arba internetu – aplinkosaugos leidimų išdavimo sistemoje (ALIS). Šioje sistemoje galima įsigyti ir žvejo mėgėjo kortelę. Žvejai, dar prieš pradėdami žvejoti, turėtų pasidomėti, kokio žvejybos leidimo reikia ir kur jį įsigyti, norint žvejoti konkrečiame vandens telkinyje.

Antra vertus, žvejodamas be leidimo, nemažą materialinę žalą gali patirti ir pats žvejas, nes už kiekvieną neteisėtai sugautą žuvį yra nustatyti įkainiai ir gali tekti atlyginti aplinkai padarytą žalą (Padarytos žalos žuvų ištekliams apskaičiavimo baziniai įkainiai, patvirtinti Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2017 m. sausio 6 d. įsakymu Nr. D1-27). Pavyzdžiui, už sugautą lyną ar karšį teks sumokėti po 60 eurų, o už – lydeką ar  sterką – po 145 eurus.

Dar viena aktuali problema – žvejyba neleistinais žvejybos įrankiais ir būdais arba neleistinu laiku ar neleistinoje vietoje. Tai rečiau, bet vis dar pasitaikantys šiurkštūs Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių pažeidimai, kuriuos nustačius, pažeidėjui skiriama ne tik bauda, bet ir  konfiskuojami pažeidimo padarymo įrankiai ir priemonės, net jei pažeidėjas ir nėra šių daiktų savininkas. Jei tokios žvejybos metu yra pagautos žuvys – jos taip pat konfiskuojamos, o pažeidėjams skaičiuojama žuvų ištekliams padaryta žala, pagal anksčiau paminėtus įkainius. Dėl žvejybos neleistinoje vietoje dažniausiai „nukenčia“ asmenys žvejojantys 100 metrų ruože, esančiame žemiau vandens telkinio nuleistuvo (užtvankos). Šio pobūdžio pažeidimai ypač dažnai nustatomi prie Marijampolės I ar II tvenkinio, o taip pat ir prie Pilvės-Vabalkšnės tvenkinio.

Per šių metų pirmąjį pusmetį mūsų regione nustatyta 16 šiurkščių mėgėjiškos žvejybos taisyklių pažeidimų, konfiskuota 15 tinklinių nemėgėjiškos žvejybos ir 46 mėgėjiškos žvejybos įrankiai (skrituliai, ledo grąžtai, įvairios meškerės ir kt.). Reikėtų nepamiršti, kad administracinė atsakomybė taikoma ne tik už žvejybą nemėgėjiškos žūklės įrankiais, bet ir už jų laikymą (turėjimą), pažeidžiant teisės aktų nustatytus reikalavimus (kuomet tinklai nustatyta tvarka neregistruoti, neženklinti).

Reikia pasidžiaugti, kad nemaža dalis aplinkosauginių pažeidimų išaiškinama neetatinių aplinkos apsaugos inspektorių, policijos pareigūnų, valstybės sienos apsaugos darbuotojų, o taip pat pilietiškų ir aktyvių žmonių vietinėse bendruomenėse dėka.

Marijampolės RAAD Administracinių bylų nagrinėjimo skyriaus informacija

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.