Baraginės kaime – pirmasis cepelinų virimo čempionatas

“Sveiks kaimyne, kaip gyveni? Kaip cepelinus tu gamini?”, – taip ruošdamiesi pirmajam cepelinų virimo čempionatui sveikinosi Baraginės kaimo gyventojai. Susirungti ir įrodyti, kad jų gaminami cepelinai patys geriausi, skaniausi, sočiausi panoro keturios komandos iš įvairių Marijampolės sav. kaimiškų bendruomenių. Stebėti kaip vyksta cepelinų gamybos procesas, jų paskanauti susirinko didžiulis būrys ne tik Baraginės gyventojų, bet ir svečių. Kaip pavyko gaspadinėms pagaminti cepelinus bei jų gardumą vertino komisija ir visi renginio dalyviai. Daugiausia pagyrų ir pirmojo cepelinų čempionato taurę iškovojo Balsupių kaimo bendruomenės komanda.

Istorikai iki šiol nesutaria, kada ir kas sugalvojo cepelinus, tačiau, jog tai yra iš senovės lig šių dienų išlikęs tradicinis, nacionalinis lietuvių itin mėgstamas patiekalas, turbūt ginčytis neverta. Baraginės kaime nėra nei vienos šeimininkės, kuri savo šeimynos kartkartėmis nepalepintų cepelinais ir kiekviena juos gamina panašiai, bet savaip. Pasibaigus rudens darbams, bendruomenės moterys nutarė surengti cepelinų virimo čempionatą, kuriame būtų  atskleistos visos cepelinų gamybos paslaptys ir išrinkti patys gardžiausieji.

Cepelinų virimo čempionate varžėsi 4 komandos, nors norinčiųjų buvo gerokai daugiau. Pasak čempionato organizatorės, Baraginės bendruomenės pirmininkės Irenos Maziliauskienės, žmonių entuziazmas maloniai nustebino, tad cepelinų virimo čempionatas gali tapti smagia kasmetine tradicija. I. Maziliauskienė apgailestavo, kad bendruomenės virtuvės patalpos nėra didelės ir negalėjo pasireikšti cepelinų gamyboje visi norintieji, tad ateityje, drauge su kitomis bendruomenėmis cepelinų virimo čempionatui stengsis atrasti didesnes erdves. Anot jos, rungtis cepelinų čempionate norėjo ir miestiečiai, tačiau prioritetas buvo suteiktas kaimo šeimininkių komandoms, kurios pirmosios užsiregistravo. Beje, tarp cepelinų gamintojų buvo ir vyrų, kurie prijuostę užsijuosę tiesiog ant išeiginio kostiumo, uoliai darbavosi tarp kunkuliuojančių puodų.

Čempionato dalyvės džiaugėsi puikia galimybe pademonstruoti savo gebėjimus, pabūti būryje smagių žmonių, pasidalinti receptais, sočiai ir skaniai visus svečius pavaišinti. Beje, į šventę nei vienas neatėjo tuščiomis. Nors suvalkiečiai per dantį traukiami už šykštumą, tačiau šventiniam stalui jie niekada nepagaili gausių, prabangių vaišių. Kol virtuvėje buvo verdami cepelinai, susirinkusieji smagiai bendravo, vaišinosi, klausėsi nuotaikingo koncerto. Šeimininkės smalsuoliams aiškino skanių cepelinų paslaptis ir kas nuostabiausia, kad beveik visos prisipažino, kad jų namuose cepelinai – labai dažnas patiekalas. Taigi, nenuostabu, kad jų rankose didžkukuliai smagiai, sparčiai vartėsi ir gamybos procesas neprailgo.

Komisija ir čempionato svečiai, paragavę visų keturių komandų cepelinus, pripažino, kad jie buvo skirtingi, bet visi labai skanūs. Pasak komisijos pirmininkės Linos Mineikienės, išrinkti pačius skaniausius tikrai nebuvo lengva. Tačiau teko tai padaryti ir nugalėtojai išsirikiavo taip: trečioji vieta cepelinų virimo čempionate atiteko Baraginės kaimo „Bulbiukų“ komandai, antroji vieta – politiko Kosto komandai, o nugalėtoja paskelbta Balsupių gaspadinių komanda.

Visi džiaugėsi puikia idėja ir švente, kurią dar ir dar kartą norėtų pakartoti, tad Baraginės bendruomenės vadovė pažadėjo, kad jei bus ūpas, vėl kada pakvies gal būt į cepelinų, o gal būt kokių kitų lietuviškų patiekalų balių.

Milda Kudirkaitė

Nuotraukos iš Baraginės FB foto albumo

 

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas