Dvare atgimė žvėrinčius

Rugsėjo 12 dieną Paežerių dvare vykęs renginys „Mažieji dvaro draugai. Atkurkime žvėrinčių“– dalis rugsėjo 11-20 dienomis Lietuvoje vykstančių Europos paveldo dienų „Kultūros paveldas ir edukacija“, kurios kviečia tyrinėti mus supančią kultūros paveldo įvairovę.

Šventė prasidėjo Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus darbuotojų prisistatymu – šiemet „dvariškiai“ pasipuošė naujais, XIX a. menančiais kostiumais. Pristatydama renginį kultūros renginių organizatorė Virginija Samuolienė priminė susirinkusiems, jog nuo seno dvaruose buvo ne tik išpuoselėti parkai, bet ir gausus būrys naminių gyvulių bei paukščių, netrūko čia ir žvėrių bei egzotiškų gyvūnų, kuriais ponai mėgo pasipuikuoti, pasikviesdami į savo šventes kitų dvarų savininkus. Senovinis dvaras buvo neatsiejamas nuo gyvūnų ir jų dalyvavimas įvairiose šventėse buvo natūralus akcentas. Deja, šiais laikais išlaikyti žvėrinčių dvare būtų sudėtinga, todėl, norėdami priminti šią tradiciją, Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus darbuotojai sukvietė didžiulį būrį gyvūnų augintojų.

Centro-muziejaus vyr. fondų saugotoja Elena Rupeikienė supažindino susirinkusiuosius su žmogaus ir gyvūnų draugyste, papasakojo, kada ir kaip žmogus prisijaukino pirmuosius gyvūnus. Šventę pradėjo ištikimiausi ne tik dvariškių, bet ir visų žmonių draugai – šunys. Marijampolės tarnybinės dekoratyvinės šunininkystės klubas „Draugas“ iškilminga eisena apsuko ratą aplink parko klombą, o klubo prezidentė Neringa Sajauskaitė-Juknevičienė pristatė visas renginyje dalyvaujančių šunų veisles.Žvėrinčius Paežerių dvaras

Į šventę atėję lankytojai galėjo ne tik pasigrožėti, bet ir pasikonsultuoti, pasimokyti, kaip auginti ar prižiūrėti vienus ar kitus gyvūnus. Tai pasirodė ypač aktualu šiomis dienomis, kai girdime apie netinkamas gyvūnų priežiūros ir laikymo sąlygas. Marijampolės veterinarijos centro vet. gydytoja Karolina Šukytė su asistentais konsultavo įvairiais gyvūnų priežiūros klausimais, patarė kiekvienam besikreipusiam, kaip elgtis gyvūnui sunegalavus, kaip išspręsti iškilusią problemą bei gausiai apdovanojo mylimus augintinius įvairiais skanėstais.

Nemokamas konsultacijas teikė ir patarimus dalino ne tik veterinarijos specialistai, bet ir augintojai. Didžiulį būrį naminių paukščių į šventę atvežė Lietuvos veislinių paukščių augintojų asociacijos  pirmininkė Agnė Blechertienė. Garde klegėjo žąsys ir antys, gardeliuose savo grožiu stebino vištos, o gaidžiai demonstravo ne tik savo uodegas, bet ir balsą. Didžiulėje palapinėje įsikūrė Lietuvos veislinių triušių augintojų asociacijos ilgaausiai, o jų atstovas Edmundas Reimeris kantriai visiems aiškino, kuo ypatingas kiekvienas triušis, kiek sveria, kiek vilnos nuo jo galima nupešti ir kitas subtilybes.

Žvėrinčius Paežerių dvarasVaikai negalėjo atsiplėšti nuo gražuolių alpakų, kurias atvežė ūkininkai iš Vilkaviškio rajono, alpakų augintojai Grita ir Kęstutis Vitkauskai, netrūko žiūrovų ir prie Juozo Litvino balandžių. O keletui vaikų renginio pabaigoje nusišypsojo laimė paleisti balandžius skristi. Nuo savo šeimininkų nesitraukė tik išdidžios katės, o pievoje visai sparčiai bėgiojo vėžlys. Parke buvo galima pajodinėti ant ponių, tad Paežerių dvaras atrodė tikrai turtingas augintiniais.

Veiklų netrūko ir visai mažiems, ir truputį didesniems: kas suposi ant medinių sūpynių, kas ant batuto šokinėjo, o kiti ir į įdomesnes veiklas galėjo pasinerti. Į įvairias užduotis vaikus įtraukė prie ežero įsikūrę Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro teatro studijos „Vaidybinės improvizacijos“ animatoriai ir jų vadovė Ilona Viltrakienė, Menų mokyklėlės vadovė Jolanta Daniliauskienė vos spėjo aprūpinti priemonėmis jaunuosius dailininkus, norinčius piešti savo gyvūną, buvo ir  menininkė, gražinusi vaikučių veidukus.

Nuotaikingą koncertinę programą šventės dalyviams dovanojo  vaikų POP choras „Spindulys“ ir jų vadovė Irma Menčinskienė, VVJC vokalo studija „Akimirka“ ir jų vadovė Edita Linkevičienė bei „Kengūros šuolis“ ir vadovė Žaneta Galinytė.

Šventės dalyviai buvo apdovanoti Vilkaviškio rajono savivaldybės atminimo dovanomis bei Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus direktorės Jurgitos Morozaitės padėkos raštais.

 

Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus informacija

Kęstučio Inkratos nuotraukos

 

 

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE