Gimnazijos muziejuje – nematytos A. Ramanausko – Vanago nuotraukos

Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos muziejaus archyvuose buvo atrastas nuotraukų albumas su iki šiol nematytomis partizanų vado Adolfo Ramanausko – Vanago nuotraukomis, darytomis 1942–1943 m.

Apie 2007-uosius šį albumą Rygiškių Jono gimnazijos muziejaus įkūrėjui ir ilgamečiam jo puoselėtojui Vincui Peckui padovanojo Vacys Ilgūnas. Albume yra apie šimtas nuotraukų, darytų 1942–1943 m. Alytaus mokytojų seminarijoje, kurioje dėstė tuomet dar tik būsimasis partizanų vadas A. Ramanauskas.

Nuotraukų albumą su seminarijos mokinių ir mokytojų nuotraukomis 2017 m. pabaigoje, tyrinėdamas Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos muziejaus archyvus, rado marijampolietis istorikas Benjaminas Mašalaitis ir muziejaus vadovė Irena Budzeikienė. Gimnazijos muziejuje saugomame albume buvo rastos kelios nuotraukos, kuriose užfiksuotas Alytaus mokytojų seminarijos kūno kultūros mokytojas A. Ramanauskas.

Tačiau ne iš karto nuotraukose pavyko atpažinti ir identifikuoti partizanų vadą A. Ramanauską – Vanagą, tam prireikė laiko ir išsamesnių tyrinėjimų, konsultacijų. Seimo narys, partizaninio pasipriešinimo laikotarpį tyrinėjęs istorikas Arvydas Anušauskas patvirtino nuotraukų autentiškumą ir tai, kad jose iš tiesų užfiksuotas A. Ramanauskas. Istorikas A. Anušauskas tikisi, kad albumas su unikaliomis nuotraukomis pateks į buvusiuose KGB rūmuose įsikūrusį Okupacijų ir laisvės kovų muziejų, o taip pat pavyks atrasti šių nuotraukų albumo savininką V. Ilgūną ar jo giminaičius ir sužinoti daugiau informacijos apie šias nuotraukas ir A. Ramanauską – Vanagą.

Milda Kudirkaitė

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas