Kaliniai: pataisos namuose gimsta nauja nuteistųjų kasta

Per pastaruosius kelerius metus, visuomenės dėmesį patraukus vadinamajai Pravieniškių mafijos bylai, kartu dėmesio sulaukia ir neformalios nuteistųjų tarpusavio sugyvenimo taisyklės, institucijų įvardijamos kaip subkultūra. Šiai subkultūrai būdingos tam tikros kastos, o keli su Alfa.lt kalbėję kaliniai sako, kad pastaruoju metu formuojasi naujas neformalus kalinių segmentas, vadinamas liūtais.

Kalinių bendro gyvenimo elgesio taisyklės, kuriamos pagal tarpusavio supratimą ir vadinamos paniatijomis ar paniatkėmis (pavadinimas greičiausiai kilęs nuo rusiško žodžio ponimat, reiškiančio suprasti), žinomos jau ilgą laiką. Manoma, kad tokios kalinių tarpusavio bendravimo taisyklės galėjo būti sukurtos Sovietų Sąjungos lageriuose ir kalėjimuose, o gal ir dar anksčiau, ir įvairiais būdais išliko iki šių dienų.

Neformalios kalinių tarpusavio sugyvenimo taisyklės turi tam tikrus draudimus ir elgesio modelius, bene ryškiausias jų bruožas – kalinių skirstymas į tam tikras grupes, kastas. Yra išskiriamos tokios bendrinės grupės kaip „bachūrai“, valdžią ir autoritetą tarp kitų kalinių turintys nuteistieji, „gaidžiai“ arba „nuskriaustieji“, kuriai priklauso už seksualinius nusikaltimus nuteisti kaliniai, savotiški atstumtieji, „dūchai“ – taip pat žemo rango kaliniai, tačiau, skirtingai nei „gaidžiai“, turintys ryšių su „bachūrais“, jiems dirbantys įvairius darbus, „drambliai“ – nuteistieji, nesilaikantys tarpusavio taisyklių, kuriems dėl vienų ar kitų priežasčių leidžiama jų nesilaikyti (kiti kaliniai nepajėgūs jų priversti ar tiesiog nenori).

Labai tikėtina, kad nuteistųjų žargonas gali pasipildyti dar viena kasta. Keletas su portalo žurnalistu neoficialiai bendravusių kalinių pokalbių metu atskleidė, kad pataisos namuose susiformavo nauja kalinių grupė, nepatenkanti į išvardytas grupes.

Kadangi kalinių tarpusavio taisyklės ir grupės gimsta ir miršta spontaniškai, iš nuteistųjų bendravimo ir nėra niekur oficialiai reglamentuojamos, sunku patikrinti, ar tokios naujos kastos – tik laikinas, kai kuriuose pataisos namuose pasitaikantis reiškinys, ar jau kalinių pripažinimo sulaukusi ilgalaikė tendencija.

Su portalu bendravę nuteistieji teigė, kad tokia savotiška nauja kasta jau yra Marijampolės, galbūt – ir Alytaus pataisos namuose.

Kas priklauso naujajai kastai ir kaip ją apibrėžti, nesutaria ir patys nuteistieji. Anot jų, naujajai kastai priklauso kaliniai, panašūs į vadinamuosius bachūrus, turintys laisvės atėmimo vietoje tam tikrą įtaką ir autoritetą, tačiau, skirtingai nei bachūrai, nesistengiantys laikytis nerašytų taisyklių ar primesti savo požiūrio ir valdžios kitiems nuteistiesiems. Kaip galima suprasti, pagrindinis naujos nuteistųjų kastos bruožas – geri santykiai su pataisos namų administracija ir iš to kylančios privilegijos. „Pavyzdžiui, man suteikiama para ilgalaikiam pasimatymui, kad galėčiau pabūti su šeima. Socialinės darbuotojos sako, kad man reikia dviejų parų, kad galėčiau užmegzti socialinius ryšius su dukryte. Bet man dviejų parų neduoda. Ateina liūtai – duoda dvi paras. Klausiu, kodėl, paaiškinti negali“, – pasakojo vienas nuteistasis.

Pasak nuteistųjų, vadinamieji liūtai dažnai būna susiję su narkotinių medžiagų platinimu, yra finansiškai pasiturintys, todėl gali atsilyginti prižiūrėtojams, pataisos namų administracijai už lengvatas ir privilegijas – ilgesnius ir dažnesnius pasimatymus, galimybę apsipirkti ar turėti geresnę buitį. Kaip galima suprasti, dėl šių priežasčių naujai susiformavusi grupė ir galėjo gauti liūtų pavadinimą – kaip aliuziją į galią, jėgą ir statusą.

Pasak vieno iš nuteistųjų, nauja kalinių grupė ėmė formuotis tuomet, kai, prasidėjus Pravieniškių mafijos istorijai, Kalėjimų departamentas ir pataisos namų administracijos ėmė griežčiau žiūrėti į kalinių subkultūrą ir neformalias taisykles; ėmus su pastarosiomis kovoti, atsirado kalinių, galinčių pretenduoti į vadinamųjų „bachūrų“ statusą, tačiau nenorinčių propaguoti „paniatkių“ dėl konfrontacijos su pataisos namų vadovybe. Kadangi turi ryšių su kriminaliniu pasauliu ir finansines galimybes, tokie kaliniai nepropaguoja vadinamųjų zakonų, neformalių taisyklių, tačiau dėl turimų ryšių turi autoritetą tarp kitų nuteistųjų, siekia komfortiškesnių gyvenimo sąlygų, jeigu šias gali išsiderėti iš administracijos.

Alfa.lt pasiteiravo Kalėjimų departamento, ar šiai institucijai žinoma apie liūtais vadinamą kalinių grupę ar kastą ir, jei žinoma, kokią informaciją turi Kalėjimų departamentas. Tačiau departamento komunikacijos atstovės Irminos Frolovos-Milašienės atsakymas buvo lakoniškas: „Deja, nei pataisos namų, nei Kalėjimų departamento darbuotojai neturi tokios informacijos ir negali pakomentuoti Jūsų klausimo.“

Dominykas Griežė

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE