Kandidato žodis. Tadas Prajara

Portalas „Sūduvos gidas“ uždavė visiems Sūduvos regioną aprėpiančiose vienmandatėse apygardose iškeltiems kandidatams tuos pačius du klausimus, kurie, tikime, padės rinkėjams ne tik geriau pažinti kandidatus, bet galbūt net apsispręsti dvejojantiems.

Kviečiame susipažinti su Sūduvos pietinėje rinkiminėje apygardoje Lietuvos socialdemokratų partijos iškeltu kandidatu Tadu Prajara.

Kokias esmines problemas išskirtumėte rinkiminėje apygardoje, kurioje kandidatuojate?

Manau, jog viena labiausiai apleistų sričių mūsų regione yra medicina ir sveikatos apsauga. Šiandien visoje Lietuvoje sveikatos priežiūros finansavimas (6,7 proc. BVP) yra nepakankamas lyginant su kitomis ES valstybėmis narėmis (vidurkis – apie 10 proc. BVP). Valstybė nevykdo savo pačios įsipareigojimų, dėl ko kenčia sveikatos priežiūros paslaugų kokybė ir prieinamumas.

Negana to – Lietuvoje medicinos personalo atlyginimai yra vieni žemiausių ES. Apie 60-70 proc. medikų jaučia profesinį perdegimą. Didelę įtampą kelia biurokratizmas ir sugriežtėjusio teisinio persekiojimo grėsmė. Sistemos valdymas itin centralizuotas, į paprastų gydytojų ir slaugytojų, jų profesinių bendruomenių balsą retai atsižvelgiama.

Susikaupusios bėdos neišvengiamai skatina medikų migraciją. Nors ją stengiamasi kompensuoti didėjančiu pamainos ruošimu aukštosiose mokyklose, tokia intensyvi darbuotojų kaita tik paaštrina sveikatos priežiūros paslaugų teikimo netolygumus.

Tokia subliuškusi ir tinkamai neveikianti sveikatos sistema sukuria dabartinę situaciją – kai norinčiųjų dirbti regionuose ir mažiau apgyvendintose teritorijose gydytojų tiesiog nėra. O tada, jau negalėdami sergantys pacientai patys nuvykti į toliau esančią gydymo įstaigą, yra priversti kentėti ir delsti gydyti įsisenėjusias ligas.

Kita itin opi problema mūsų apylinkėse – tai didelės pajamų sumos, išvežamos į Lenkiją. Skaičiuojama, kad reguliariai į Lenkiją pigiau apsipirkti važiuoja kiek daugiau nei 10 proc. Lietuvos gyventojų. Lenkijoje mūsų tautiečiai perka maistą, statybines medžiagas, buitinę techniką. Vidutiniškai per metus Lietuvos gyventojai Lenkijoje išleidžia apie 300 milijonų eurų.

Ne paslaptis, kad Lenkijoje daugelis produktų pigesni nei Lietuvoje dėl mažesnio PVM tarifo. Duona, pieno gaminiai, grūdų produktai, mėsa ir sultys apmokestinami vos 5 proc. PVM tarifu. Daugeliui kitų maisto produktų, statybos, daliai medicinos gaminių taikomas 8 proc. PVM tarifas.

Apie įspūdingas sumas, paliekamas Lenkijos prekybos centruose, žino ir LR Vyriausybė, tačiau iki šiol, išskyrus mistinius laiškus-kvietimus užsienio prekybos centrams pradėti verslą Lietuvoje, nesiėmė jokių adekvačių priemonių, kad šie pinigai būtų išleidžiami Lietuvoje. Ši problema ypač opi mūsų regionui, nes esame beveik artimiausi lenkų kaimynai. Žinoma, pyktis su kaimynais ne valia, tačiau faktas, jog Lenkijos parduotuvėse daugiau sutinki lietuvių nei pačių lenkų , irgi širdies nedžiugina.

Kokias savo konkurentų rinkimuose į LR Seimą politines idėjas išskirtumėte, kaip vertas dėmesio?

Negalima prieštarauti – tam tikros konkurentų politinės idėjos tikrai yra teisingos ir vertos dėmesio. Juk kiekvienas siekiame, kad gyventi mūsų šalyje visiems būtų geriau, tačiau išskirti kažko ypatingo negaliu.

 

Portale „Sūduvos gidas“ jau galite skaityti kitų Sūduvos pietinės rinkimų apygardos kandidatų atsakymus bei sužinoti, kaip į užduotus klausimus atsakė politikai iškelti Marijampolės, Vilkaviškio ir Sūduvos šiaurinėje vienmandatėse rinkimų apygardose.

Sūduvos gidas logotipas

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE