Kraštiečio iniciatyva atkeliavusioje airių menininko parodoje – Lietuvos ir Airijos asmenybių portretai

Marijampolės kultūros centro B. M. Stankūnienės galerijoje, palengvinus karantino sąlygas kultūrai,  atidaryta žymaus airių dailininko Tom Byrne paroda „Dviejų modernių tautų stiprybės šaltinis. Lietuva ir Airija dailininko akimis“. Parodoje pristatomi dailininko tapyti iškilių Lietuvos ir Airijos asmenybių portretai.

Paroda atidaryta kraštiečio Marijampolės ambasadoriaus Airijoje Valdo Molevičiaus iniciatyva, pristatant gražų Airijos menininkų ir  lietuvių, gyvenančių Airijoje, bendradarbiavimą siekiant išsaugoti ir puoselėti savo šalies kultūrą.

Kaip teigia pats dailininkas Tom Byrne, geriausiai tautos istoriją atspindi jos herojų, intelektualų ir dvasinių lyderių veidai. Paroda atspindi svarbius Lietuvos ir Airijos kultūrinio bendradarbiavimo įvykius ir stiprina abiejų tautų draugystę.

Parodoje eksponuojama 20 dailininko darbų, tarp kurių Marcelės Kubiliūtės, garsios Lietuvos žvalgės, spaudos ir visuomenės veikėjos, portretas ir Šunskų Šv. Marijos Magdalietės bažnyčiai padovanotas vyskupo kankinio Vincento Borisevičiaus portretas, finansuotas geradarių iniciatorių ir rėmėjų rūpesčiu.

Dailininko Tom Byrne stilius labai unikalus. Jis sukuria prabangias tekstūras niuansuotuose, sodriuose dažų ir struktūrizuotuose spalvų sluoksniuose, atitinkančiuose jo paties estetinius potyrius. Nepaprasti spalvų sūkuriai perteikia sodrius bei prabangius tonus. Menininkas taip pat naudoja vašką, norėdamas sukurti švytintį, apčiuopiamą paviršių, kuris sukuria daugiajutiminį potyrį, įkvepiantį žiūrovą ne tik pamatyti, bet ir pajusti eksponatą. Didelis jo susidomėjimas šiuolaikinėmis aktualijomis, susiliejęs su pankų mentalitetu, dvasingumo ir populiariosios kultūros išmanymas suformavo jį, kaip šiuolaikinį menininką, artimai susijusį su supančiu pasauliu ir kasdienybėje įžvelgtą grožį paverčiantį tapybiniu apibendrinimu.

Parodos atidarymo metu jos iniciatorius Valdas Molevičius, jau daug metų gyvenantis Arijoje, kuris yra ir vienas iš dailininko nutapytų paveikslų fundatorių, pasidžiaugė, kad nors karantinas ir sutrukdė šios parodos „kelią Lietuvoje, bet pavyko suderinti su Airijoje puikiai žinomu dailininku Tom Byrne, kad paveikslai, trumpai pristatyti  Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje Vilniuje, atkeliautų į Marijampolę. V. Molevičius sakė, kad prie gražios draugystės su šiuo iškiliu airių menininku ir jo paveikslų Lietuvos istorijos tematika kūrimo bei šios parodos surengimo daug prisidėjo Lietuvos ambasadorius Airijoje Egidijus Meilūnas ir lietuvių katalikų misijos Airijoje kapelionas Egidijus Arnašius. Kunigo E. Arnašiaus įtaigi kalba, kupina pasididžiavimo šia paroda ir jos autoriumi, galimybe dalintis istorijos ir kultūros pažinimu per meną esant skirtinguose pasaulio šalyse,  skambėjo susirinkusiems parodos atidarymo dalyviams ir virtualiame įraše iš Dublino.

Atidarymo renginyje dalyvavęs savivaldybės Tarybos narys Romualdas Makauskas padėkojo kraštiečiui V. Molevičiui ir visiems, prisidėjusiems, kad ši paroda būtų eksponuojama Marijampolėje ir pasidžiaugė, kad išvykę svetur marijampoliečiai vis dažniau sugrįžtą į gimtąjį miestą su gražiomis idėjomis bei linkėjo, kad gražiais darbais ir iniciatyvomis galėtume džiaugtis kuo dažniau, kaip džiaugiamės šia paroda, kuri išlaukusi kultūrai sunkų karantino laikotarpį vis dėlto surengta Marijampolėje.

Paroda  Kultūros centre B. M. Stankūnienės galerijoje veiks iki 2020 m. birželio 22 d. Kviečiame aplankyti parodą ir susipažinti su airių menininko Tom Byrne išskirtiniais darbais.

 

Marijampolės savivaldybės administracijos informacija

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE