Marijampolėje mokytasi kontroliuoti cukrinį diabetą

Trečiadienį, birželio 5-ąją, Marijampolės savivaldybės administracijos salėje vyko cukriniu diabetu sergančiųjų savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymo mokymas, kuriame dalyvavo ne tik Marijampolės, bet ir Alytaus, Kauno, Elektrėnų, Šakių ir kaimyninio Vilkaviškio cukriniu diabetu sergančiųjų klubų nariai. Mokyme dalintasi žiniomis apie svarbiausius prevencijos aspektus, galimas komplikacijas, pateikti praktiniai patarimai, kaip išsaugoti regėjimą, kaip teisingai vertinti interneto platybėse ir reklamoje randamą informaciją, kaip veikia pacientų teisės Lietuvos sveikatos sistemoje.

Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centro ir Visuomenės sveikatos biuro vadovai Mantas Čėsna ir Lina Laukaitienė supažindino su įstaigose teikiamomis paslaugomis ir vykdoma veikla. Apie tai, kaip veikia švietėjiška veikla užsiimantis ir jau 29-erius metus sergančiuosius telkiantis Marijampolės klubas „Diabetas ABC“, kalbėjo klubo pirmininkė, LDA viceprezidentė Genovaitė Naidzinavičienė. Ji prisiminė, kad marijampoliečiai buvo pirmieji šalyje pradėję organizuoti bendrus seminarus su šakiečiais ir vilkaviškiečiais. Kiekvieną paskutinį mėnesio penktadienį klubo nariai renkasi susitikti su medikais, įdomiais žmonėmis. Klubas išsilaiko iš nario mokesčio, kuris yra simbolinis – tik 5 Eur metams, 2 proc. paramos ir vykdomų projektų. Tiesa, klubo narių mažėja dėl įvairių priežasčių.

Susirinkusius mokymų dalyvius pasveikino Marijampolės savivaldybės mero pavaduotojas Artūras Visockis, kuris pasidžiaugė, kad mokytis valdyti ligą siekiant išvengti komplikacijų žmonės renkasi Marijampolėje, o jų susitikimas naudingas ne vien gaunamomis žiniomis, bet ir nešantis gerą nuotaiką. Į Marijampolę sugužėjusius klubų atstovus sveikino ir Marijampolės savivaldybės tarybos Socialinės ir sveikatos apsaugos komiteto pirmininkas Alvydas Kirkliauskas. Renginio pradžioje nuotaiką dainomis praskaidrino LASS Marijampolės savivaldybės filialo ansamblis „Šviesa“ su vadove Marija Grybiene.

Anot Lietuvos diabeto asociacijos viceprezidentės gydytojos endokrinologės Onos Jurkauskienės, per pastaruosius 18-ka metų Lietuvoje sergančiųjų cukriniu diabetu skaičius išaugo trigubai ir siekia 120 tūkstančių oficialiai diagnozuotų pacientų. Net 40 proc. jų yra blogai kontroliuojami. 2045 m. Lietuvoje prognozuojama net pusė milijono sergančiųjų. Gydymas kol kas orientuotas daugiau į kainą, o ne į kokybę, turint galvoje kompensuojamus tik pigiausius vaistus. Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus M. Čėsnos žiniomis (jis rėmėsi Higienos instituto duomenimis), Marijampolės savivaldybėje serga šia klastinga liga 2619 asmenų, 2018 m. 9 mirė.

Lietuvos diabeto asociacijos ilgametė prezidentė Vida Augustinienė, kviesta į Sūduvos sostinę, dalyvauti negalėjo, nes tuo metu „kovėsi“ dėl geresnių sąlygų sergantiesiems susitikime Seime.

Mokymus Marijampolėje „Gera cukrinio diabeto kontrolė – komplikacijų prevencija“ rėmė Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Visi norintieji renginio metu galėjo nemokamai pasitikrinti HbA1c, įsigyti įvairios literatūros.

 

Marijampolės savivaldybės administracijos
Komunikacijos skyrius

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE