Marijampolės senųjų kapinių tvora „nepaklūsta“ restauratoriams

Marijampolės senųjų kapinių tvora pastaruoju metu atrodo gan keistai – tarsi nemokšiškai nuterliota, lyg ir bandyta dažyti ar įtrūkimus lopyti. Kai kur nutrupėjęs, nukritęs tinkas. Toks vaizdas miestelėnams nepatinka, juolab, kad prieš trejus metus beveik pusantro šimto metų senumo kapinių tvora buvo kapitaliai remontuota. Marijampolės gyventojai svarsto, ar dabartinis tvoros vaizdas toks ir liks, ar dar kas nors bus daroma, kad jis pagerėtų. Kai kas pajuokauja, kad tai gal būt vienas iš vykusio Ray Bartkaus „Malonny“ projekto gatvės meno darbų, o gal kokio nežinomo menininko performansas… Tačiau miesto vyriausias architektas Arvydas Bekeris patikino, kad tai tikrai ne menai, o nebaigti remonto darbai.

Pasak Marijampolės sav. Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjo A. Bekerio, šios tvoros remontu užsiima UAB „Vidara“, kuri prieš trejus metus ją  restauravo ir dabar per garantinį penkerių metų laikotarpį turi tvarkyti visas likusias ar naujai atsiradusias problemas.

„Kapinių tvorą kone kasmet tenka paremontuoti, nes tinke atsiranda įtrūkimų, jis kai kuriose vietose skilinėja, trupa, krenta. Gal naudojamos netinkamos, neatsparios medžiagos, gal turi įtakos gruntiniai vandenys ardantys seno mūro tvorą… UAB „Vidara“ remontuoja įtrūkusias vietas – ten dabar užglaistyta, nugruntuota ir jei kitą savaitę orai leis, tvora bus nudažyta ir graži“, – užtikrino vyr. architektas A. Bekeris.

UAB „Vidara“ vadovas Viktoras Kemeraitis taip pat paantrino, jog artimiausiomis dienomis kapinių tvora bus baigta tvarkyti, nudažyta ir jos išvaizda pasikeis. Tačiau jis patikino, jog jei nebus sprendžiamos esminės, kapitalinės tvoros remonto problemos, jų užglaistyti paviršiniais kosmetiniais padailinimais nepavyks.

„Problema visų pirma ta, kad ši tvora labai sena, ji buvo pastatyta 1872 metais. Stulpai sumūryti iš senų plytų, jos jau sudūlėję, trupa. Kai kuriuos kapinių tvoros stulpus medžių šaknys buvo iškraipę. Galėjome tik iš dalies šią seno mūro tvorą patvarkyti, stulpų nemūrijome naujai. Be to, kai greta buvo klojamas naujas šaligatvis, tos firmos darbininkai užsandarino „kvėpavimą“. Tai problema, kurią taip pat reikia spręsti. Dabar mes savo iniciatyva padarome kosmetinį patvarkymą, kad būtų estetinis vaizdas, bet esminės problemos lieka. Kad nereikėtų kasmet iš naujo tvoros lopyti ir perdažyti, reikia daryti kapitalinius sprendimus. Tačiau kapitaliniai dalykai atitinkamai kainuoja, tam turi apsispręsti savivaldybė. Prašiau, jog iš karto būtų kapitaliniam remontui skirta atitinkama suma ir galėtume padaryti visus reikiamus darbus, bet…“, – matyt kažką nutylėdamas atsiduso V. Kemeraitis.

Taigi, dar kartą bus užglaistyti įtrūkimai, nudažytas tvoros paviršius, bet po kurio laiko, jei nebus išspręstos pagrindinės problemos, viskas vėl ir vėl kartosis.

Milda Kudirkaitė

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE