Nacionalinė teisė bus papildyta platesnėmis teisinio saugumo garantijomis

Šiandien Vyriausybės posėdyje pritarta Teisingumo ministerijos teikimui perkelti į Lietuvos nacionalinę teisę Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos nuostatas, suteikiančias daugiau privatumo, teisinio saugumo garantijų įtariamiesiems ir kaltinamiesiems nepilnamečiams, bei Jungtinių Tautų (JT) konvencijos prieš kankinimą nuostatas.

„Mūsų šalies nacionalinė teisė užtikrina Direktyvoje įtvirtintas įtariamųjų ir kaltinamųjų pagrindines procesines teises ir garantijas, tačiau siekdami laikytis  aukštų ES teisinių standartų, turime papildyti  teisės aktus“, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Įgyvendinant Direktyvą dėl procesinių garantijų vaikams, kurie baudžiamajame procese yra įtariamieji ar kaltinamieji, siūloma Baudžiamojo proceso kodekse įtvirtinti jiems teisę į privatumo apsaugą ir teisę gauti informaciją apie baudžiamojo proceso padėtį. Jeigu nepilnametis yra sulaikytas ar suimtas, tuomet būtų privaloma daryti apklausos garso ir vaizdo įrašą, o teismo posėdžiuose ir atliekant kitus proceso veiksmus jį turėtų lydėti įstatyme numatytas atstovas.

Taip pat numatoma įtvirtinti naują nepilnamečio įtariamojo ar kaltinamojo individualaus vertinimo baudžiamajame procese institutą. Tai leis įvertinti nepilnamečio įtariamojo ar kaltinamojo asmenybę, jo aplinką ir poreikius apsaugos, švietimo ir socialinės integracijos srityje. Tokį vertinimą reikės   atlikti iškart po pirmos apklausos, o jo rezultataibus galima naudoti  priimant procesinius sprendimus.

Vyriausybė taip pat pritarė Baudžiamojo kodekso pataisoms, kuriomis į nacionalinę teisę bus perkeltos JT konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ir žeminantį elgesį nuostatos.

JT komitetas prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ir žeminantį elgesį savo rekomendacijose Lietuvai nuolatos atkreipia dėmesį, kad būtina priimti Baudžiamojo kodekso pataisas, numatančias baudžiamąją atsakomybę už tarptautinio pobūdžio kankinimo nusikaltimą. Šios konvencijos nuostatos dešimtmetį nebuvo perkeltos į nacionalinę teisę.

Konvencija prieš kankinimą įpareigoja baudžiamosios teisės priemonėmis uždrausti tarptautinėje bendruomenėje smerktinus valstybės „sankcionuotus“ kankinimo veiksmus. Nurodoma, kad turi būti baudžiami tokie tyčiniai kankinimo veiksmai, kai nusikalstamus padarinius sukėlė viešosios valdžios pareigūnas arba kitas oficialias pareigas einantis valstybės atstovas (arba šiems subjektams kurstant arba sutinkant, ar jų tyliu pritarimu). Šiame tarptautiniame teisės akte kankinimas apibūdinamas, kaip  draudžiamas elgesys, kuris sukelia tiek stiprų psichinį ar fizinį skausmą, tiek dideles fizines ar dvasines kančias.

Toliau šios Teisingumo ministerijos parengtos pataisos bus svarstomos Seime.

 

Teisingumo ministerijos informacija

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE