Naujas AKM židinys prie Marijampolės

Marijampolės savivaldybės administracija šiandien, birželio 14 d., išplatino  pranešimą apie tai, kad Marijampolės sav., Liudvinavo sen., Netičkampio kaime kiaulių ūkyje birželio 13 d. nustatytas afrikinis kiaulių maras (AKM).

Šiame ūkyje netikėtai ėmė karščiuoti keletas kiaulių, dvi iš jų nugaišo. Iš viso ūkyje laikomos 52 kiaulės. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ėmėsi visų būtinų apsaugos priemonių, kad virusas neišplistų iš ūkio, aplink jį nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos, vykdomi ligos židinio likvidavimo darbai.

VMVT ir Afrikinio kiaulių maro kompetencijos centro ekspertų duomenimis, AKM į ūkius, kuriuose šiemet patvirtinti ligos židiniai, pateko dėl biologinio saugumo reikalavimų pažeidimų.

Pasak VMVT, situacija Marijampolės ir Šakių rajonuose labai įtempta. Juose esą daug smulkių kiaulių laikytojų, nuolat randama AKM užsikrėtusių šernų.

Šią savaitę AKM buvo nustatytas ir Marijampolės sav. Šunskų seniūnijos Tursučių kaime kiaules auginančio ūkininko ūkyje.

Ūkiai, kuriuose pasireiškė AKM, buvo patikrinti dar šių metų gegužės mėnesį ir įspėti dėl nepakankamų biologinio saugumo priemonių.

AKM protrūkių tyrimo metu specialistai išsiaiškino, kad juose kiaulės pašarui gavo šviežiai nupjautos žolės ir maisto atliekų. Vieno iš ūkių savininkai dažnai lankėsi aplinkiniuose miškuose, kuriuose rinko sraiges. Taip pat  ūkių šeimininkai įeidami į tvartą nereguliariai ir netinkamai naudojosi dezinfekciniais kilimėliais, neužpildydavo jų dezinfekcinėmis medžiagomis, ne visuomet pasikeisdavo drabužius ir avalynę, kiaules laikė drauge su kitais, iš ganyklų parvestais ūkiniais gyvuliais. Visa tai sudaro didelę riziką AKM virusui patekti į kiaulių laikymo vietas.

Pagrindinės priežastys, dėl kurių ūkyje gali kilti AKM protrūkis:

– kiaulių šėrimas šviežia žole,

– lankymasis miškuose renkant sraiges, uogas, grybus, medžiojant ir kt.,

– kitų gyvūnų laikymas kartu su kiaulėmis toje pačioje patalpoje,

– kiaulių šėrimas termiškai neapdorotomis maistinėmis atliekomis.

Norintys apsaugoti savo ūkį kiaulių laikytojai turi įsidėmėti šiuos rizikos veiksnius ir griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų: keisti avalynę ir darbinius drabužius bei švariai nusiplauti rankas prieš įeinant į kiaulių laikymo patalpas.

Marijampolės Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai įspėja gyventojus, auginančius kiaules, kad privalu griežtai laikytis biosaugos reikalavimų, nes tai jau trečiasis atvejis šiais metais, kai Marijampolės sav. užfiksuojamas AKM židinys.

Sponsored Video

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE