PAGD direktoriaus veiksmai galimai kelia grėsmę žmonių sveikatai ir gyvybei

LR Vidaus reikalų ministerijoje (VRM) pradėtas tarnybinis patikrinimas dėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (PAGD) direktoriaus Kęstučio Lukošiaus galimo piktnaudžiavimo tarnyba.

Viešųjų pirkimų tarnyba informavo ministrą, kad PAGD sudarytos galimai įstatymus pažeidžiančios sutartys (pratęsiant autokopėčių nuomos sutartį tam neturint teisės).

„Jei tokia informacija pasitvirtins, su tokiu vadovu aš dirbti negalėsiu. Dėl direktoriaus veiksmų didieji miestai rizikuoja likti be gyvybiškai svarbios įrangos – kopėčių, žmonės stumiami į realų pavojų”,– piktinosi vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas.

LR Vidaus reikalų ministerijoje (VRM) neseniai atliktas tarnybinis patikrinimas dėl PAGD direktoriaus veiksmų atitikties Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatoms, reguliuojančioms privačių interesų deklaravimą. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pripažino, kad išvadoje pateiktu K. Lukošiaus veiklos įvertinimu PAGD vadovas pažeidė Valstybės tarnybos įstatymą.

Vyriausybei VRM rekomenduoja K. Lukošiui skirti tarnybinę nuobaudą.

Prokurorai įpareigoti atlikti tyrimą dėl ugniagesių kopėčių

Vilniaus apygardos teismas panaikino Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl ugniagesių kopėčių. Prokurorai įpareigoti atnaujinti ikiteisminį tyrimą.

Aukštesnės instancijos teismas paliko galioti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2018 m. spalio 12 d. sprendimą, kuriuo tenkinamas vidaus reikalų ministro Eimučio Misiūno skundas dėl ugniagesių autokopėčių viešojo pirkimo, kurio metu įsigyta 10 vienetų automobilinių platformų, skaidrumo.

2017 metų pavasarį LR Vidaus reikalų ministerija (VRM), atlikusi patikrinimą dėl ugniagesių autokopėčių pirkimo, kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.

Pernai, atliekant kopėčių pirkimo vertinimą, nustatyta, kad buvusi Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM (PAGD) vadovybė netyrė įrangos pardavimo rinkos, o kopėčių nuomos sutartį pasirašė su vieninteliu dalyvavusiu tiekėju, nors panašios kitų gamintojų kopėčios kainuoja mažiausiai ketvirtadaliu pigiau.

Taip pat paaiškėjo, kad PAGD buvo gavęs dviejų gamintojų prašymą pratęsti įrangos pristatymo terminą, nes pristatyti 10 automobilių per 8-10 mėnesių  gamintojams pasirodė sunkiai įgyvendinama sąlyga. Tyrimo metu nenustatyta jokių pagrįstų aplinkybių, kodėl pasirinktas toks pristatymo terminas – būtent jis galėjo lemti tik vieno tiekėjo dalyvavimą šiame viešajame pirkime.

Ministerija atliko patikrinimą dėl PAGD pasirašytos sutarties dėl 10 autokopėčių nuomos už 6,5 mln. eurų (teikėjas – UAB „Iksado” GTC). Vienų tokių autokopėčių platformos kaina – 559 000 eurų.

Pažymėtina, kad pagal Viešųjų pirkimų įstatymą (9 str. 1 dalį) perkančioji organizacija pirkimo vertę skaičiuoja prieš pradėdama pirkimą, o ne jau gavusi pasiūlymus. Tačiau rinkos vertinimo buvusi PAGD vadovybė neatliko. Apklausę kelis gamintojus tyrėjai nustatė, kad tokias autokopėčias rinkoje galima įsigyti nuo 24 iki 34 procentų pigiau.

Tarnybinio patikrinimo dėl konkrečių pareigūnų atsakomybės pradėti dėl senaties terminų nebegalima, tačiau prokurorų prašoma įvertinti buvusio PAGD vadovo Remigijaus Baniulio ir departamento Administravimo valdybos Strateginio planavimo ir turto valdymo skyriaus vedėjo Klemenso Talunčio veiksmus. VRM Korupcijos prevencijos ir vidaus tyrimų skyriaus specialistai išvadose nurodo, kad pareigūnų veiksmuose įžvelgtina Baudžiamojo kodekso 229 str. numatyta nusikalstama veika (netinkamas pareigų atlikimas).

 

Karolis Vaitkevičius

Vidaus reikalų ministro patarėjas

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas