Pasaulio jaunimo partijos: istorija, faktai, dabartis

Ar žinojote, kad daugelyje valstybių egzistuoja jaunimo politinės partijos? Kinijoje tai „Jaunosios Kinijos Partija”(kin. 中國青年黨), Slovėnijoje – „Jaunimo partija – Europos Žalieji” (slov. Stranka mladih – Zeleni Evrope), Naujojoje Zelandijoje – „Aotearoa NZ Jaunimo partija” (The Aotearoa NZ Youth Party arba Aotearoa NZ Youth Independence Party), Švedijoje – „Centrinė Jaunimo partija” (šved. Centerpartiets ungdomsförbund, CUF), Norvegijoje – „Progreso Partijos Jaunimas” (norv. Fremskrittspartiets Ungdom, FpU). Taip pat jaunimo partijos veikia Kroatijoje, Sirijoje, Ukrainoje, Japonijoje, Indonezijoje, Amerikoje, Jungtinėje Karalystėje, Bangladeše ir dar daugelyje kitų valstybių.

Kai kurios tokios partijos yra įsteigtos oficialiai ir yra laimėjusios vietų nacionaliniuose parlamentuose, kitos, kaip, pavyzdžiui, visame pasaulyje pagarsėję „Jipiai”, arba Tarptautinė Jaunimo partija, nėra nei oficialiai registruota, nei turi savo valdymo organus ar kitų oficialių požymių, iškyrus vėliavą, kurioje „puikuojasi” marichuanos lapas, gausybę anarchistinių idėjų ir re(n)ginių, protestų ir keiksmų gatvėse. Toliau apie kiekvieną jų plačiau.

Kinija

Kinijos jaunimo partija buvo įkurta 1923 m. gruodžio 2 d. Paryžiuje. Ją įsteigė grupė Kinijos studentų, kuriuos įkvėpė ankstyvajame dvidešimtajame amžiuje Turkijoje egzistavusi pasaulietiška Turkijos nacionalistinė reformų partija „Jaunieji Turkai” (turk. Genç Türkler).

Kadangi Kinija ankstyvaisiais 1920-aisiais buvo susilpnėjusi, pirminiai partijos prioritetai buvo Kiniją valdančių karinių jėgų nugriovimas ir stiprios centrinės valdžios steigimas. Taip pat jie buvo nacionalistai, priešinęsi Kinijos kitataučių papildomoms teisėms, kurias jie buvo įgavę dar Kiniją valdant Čingų dinastijai. Partiją labiausiai palaikė studentai ir intelektualai. Jaunosios Kinijos Partijos vardą ši partija gavo 1929 metais, o pradžioje ji buvo vadinama Kinijos Nacionaliniu Jaunimo Korpusu.

Ši partija buvo stiprių antikomunistinių pažiūrų. Jų pirmasis steigėjas buvo Tseng Ch’i (kin. 曾琦). 1928 metais, į valdžią atėjus komunistinei Nacionalistų partijai, Jaunimo partija buvo uždrausta, kadangi nesutiko su pasiūlymu sujungti dvi partijas. Dėl ypatingos antipatijos komunistams ir kai kurių narių sąsajų su Prancūzijos fašistais jie netgi buvo vadinami fašistine partija, tačiau patys save laikė konservatyvia parlamentine demokratine partija.

Nors ir per savo gyvavimo laikotarpį ši partija buvo netgi tarp trijų didžiausių Kinijos partijų, vienas iš jos steigėjų dalyvavo steigiant Jungtines Tautas, 1947 metais partija gavo daugiau nei 100 vietų Nacionalinėje Kinijos Asamblėjoje, o jos partijos nariai vadovavo kelioms ministerijoms ir apie partiją buvo parašyta ne viena knyga ir periodinių leidinių, 1990-ųjų metų rinkimuose partija prarado savo populiarumą ir šiuo metu nėra aktyvi politinė jėga.

Slovėnija

Slovėnijos jaunimo partija buvo įsteigta 2000 metų liepos 4 dieną. Ją įsteigė asmenys, nusivylę to meto politine situacija šalyje ir siekę pakeisti visos šalies politiką. Kadangi Slovėnijos jaunimas yra ypač abejingas šalies politikai, nors ir partija vadinama Jaunimo, ji vis dėlto kviečia jungtis visus, norinčius pokyčių ir naujovių Slovėnijos politikoje. Partija yra Europos Žaliųjų Partijos narė.

2000-aisiais metais vykusiuose Slovėnijos parlamento rinkimuose partija, surinkusi 4,34 % balsų, laimėjo 4 vietas parlamente, 2004 metais – 2,1 % ir nei vienos vietos parlamente, 2008 metų rinkimuose ji dalyvavo kartu su Slovėnijos Tautos Partija ir laimėjo 5 vietas parlamente, o 2011 m. partija gavo 0,86 % balsų ir nebepateko į Slovėnijos parlamentą.

„Jipiai”, arba Tarptautinė jaunimo partija

Jipių judėjimas atsirado 1967–1968 metų naujametinę naktį. Jų pavadinimas išsišifruoja Youth International Party. „Party” angliškai reiškia ir „partiją”, ir „vakarėlį”. Jipiai omenyje turėjo abi reikšmes. Partija buvo apibūdinama kaip aukšto teatralinio lygio antiautoritarinis ir anarchistinis jaunimo judėjimas. Šis judėjimas buvo tarytum hipių ir politinių aktyvistų samplaika, savo gretose turėjusi ryškių asmenybių.

Judėjimas turėjo du lyderius. Pirmasis – Jerry’is Rubinas, žuvęs automobilio katastrofoje 1994-aisiais. Antrasis – Abbie Hoffmanas, nusižudęs 1989-aisiais. Jipių bazė buvo Kalifornijoje, čia kūrėsi subkultūrinės libertarų grupės ir kairiosios radikalų frakcijos, skelbiančios įvairius pasipriešinimo buržuaziniam konformizmui bei vyriausybinei prievartai būdus: linksma agresija, paviršutiniška ir madinga estetika. Jipiai mielai naudojosi tokiais populistiniais lozungais kaip šie: „Be revoliucijos galvoje nėra socialinės revoliucijos, o be socialinės revoliucijos nėra revoliucijos galvoje”. „Svarbiausia – revoliucija bamboje!” Jipiai tikėjo popartu, dadaistinėmis technikomis ir skelbė: „Jipiai vis dėlto marksistai. Mes tęsiame revoliucines Gručo, Harpo, Čiko ir tėtušio Karlo tradicijas. Tegyvuoja charakiris!”

A. Hoffmanas gimė Vorčesteryje, Masačiūsetso valstijoje vidurinės klasės žydų šeimoje. Jau 17 metų buvo pirmą kartą areštuotas, vėliau jo byla Federaliniame tyrimų biure išsiplėtė iki 13 tūkst. puslapių. 1959 metais jis apsigynė Amerikos studijų bakalaurą, studijavo pas neomarksizmo ir kritinės teorijos atstovą Herbertą Marcuse. Vėliau apsigynė psichologijos magistrą. Du kartus vedęs, antrojoje santuokoje susilaukė berniuko, kurį pavadino amerika Hoffman (vardas tikrai prasidėjo iš mažosios „a”). Taip šeima norėjo pabrėžti, jog tuometinė Amerika nėra verta pagarbos.
Abie Hoffmanas inicijavo daugumą jipių akcijų-demonstracijų-performansų, tokių kaip masinis (50 tūkst.) žmonių sambūris, savo mentaline jėga bandantis Pentagoną perdažyti oranžine spalva ir priversti jį vibruoti, taip suvirpinant visą Amerikos visuomenę, netikrų pinigų mėtymas, JAV vėliavos dėvėjimas ir t.t. (remtasi postscriptum.lt medžiaga).

Jipių judėjimas žinomas iki šiol, kadangi Niu Jorke, 9 Bleecker Street yra Jipių būstinė-muziejus, kur vyksta įvairūs renginiai ir renkasi įvairūs tam laikmečiui arba tokioms idėjoms neabejingi žmonės.

Naujoji Zelandija

Naujojoje Zelandijoje egzistuojanti jaunimo partija nėra oficialiai registruota, tačiau veikia jau nuo 1998 metų.

Švedija

Švedijos jaunimo partija buvo įkurta 1919 metais ir yra šalyje veikiančios Centro Partijos jaunimo atstovybė. Pradžioje ji buvo žinoma kaip Švedijos Kaimo Jaunimo Lyga (šved. Svenska Landsbygdens Ungdomsförbund), vėliau, 1962 metais, buvo pervadinta į Centro Jaunimo Lygą (šved. Centerns Ungdomsförbund), o dabartiniu pavadinimu yra vadinama nuo 2004 metų.

Apie jaunimo partijas kitose šalyse žinių daug nėra, tačiau jos vienaip ar kitaip bando pritraukti jaunimą aktyviau dalyvauti šalių politikoje ir aktyviau domėtis jose vykstančiais procesais.

Situacija Europoje

Europos mastu ypač daug diskutuojama apie jaunimo aktyvumą poitikoje, ieškoma būdų jaunus žmones padaryti aktyvesnius politiniame gyvenime, tam leidžiamos didelės lėšos ir rengiamos studijos, viena tokių – „YOUTH & POLITICAL PARTIES: A Toolkit for Youth-friendly Politics in Europe”, parengta European Youth Forum (plačiau skaitykite čia: https://www.youthforum.org/…/Toolkit%20Youth%20and%20Politi…), tačiau šioje studijoje labiau atkreipiamas dėmesys į jau egzistuojančių partijų skatinimą pritraukti jaunimą prie jų veiklos nei kaip jaunimui pačiam, be išankstinių nuostatų ir jau nusistovėjusių dogmų pasiūlyti savo šaliai kažką naujo, nesaistomo ilgamečių tradicijų ir tvarkos.

Lietuva

Lietuvoje kuriama Jaunimo partija yra tarsi socialinis eksperimentas siekiant išsiaiškinti, ar iš tiesų, kaip ir, pavyzdžiui, straipsnyje minėtoje Slovėnijoje, jaunimas yra apatiškas politikai ir mažai besirūpina šalies ateitimi. Šiam tikslui sukurta paprasta ir aiški svetainė (www.jaunimopartija.lt), kurioje bet kas, norintis prisijungti prie Jaunimo partijos, ir atitinkanti(-s) jos amžiaus kriterijų, gali įvesti savo duomenis ir laukti (gyvai stebėti), kada susidarys partijai steigti pakankamas skaičius bendraamžių/bendraminčių ir ją kartu įsteigti.

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE