Pirmoji naujosios Tarybos staigmena – I. Lunskienė neišrinkta vicemere

Balandžio 23 dieną, pirmą kartą posėdžiavo naujai išrinkta 9-ojo šaukimo Marijampolės savivaldybės Taryba, kurią sudaro 27 tarybos nariai sudarę 3 frakcijas: Lietuvos socialdemokratų frakcija (14 narių), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija (7 nariai) ir Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcija (6 nariai).

Balandžio 5 d. Lietuvos socialdemokratų partijos Marijampolės skyriaus pirmininkas Povilas Isoda, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Marijampolės skyriaus pirmininkas Dainius Gaižauskas ir Darbo partijos Marijampolės skyriaus pirmininkė Vaida Giraitytė pasirašė koalicinę sutartį, kuria sutarė Marijampolės savivaldybės taryboje dirbti daugumoje.

Daugumą sudaro 21 tarybos narys, iš kurių 13 socialdemokratų, 7 valstiečių ir žaliųjų atstovai ir viena Darbo partijos išrinkta tarybos narė. TS-LKD savivaldybės Taryboje gavo 6 vietas ir pasirinko opozicijos vaidmenį.

Koalicijos partneriai sutarė, kad vicemerais bus siūloma Irena Lunskienė ir Paulius Marozas, administracijos direktoriumi Karolis Podolskis, direktoriaus pavaduotojais Valdas Tumelis ir Artūras Visockis, mero patarėja Agnė Pavelčikienė, tarybos sekretore Erika Naikelienė, o komitetus ir komisijas formuos remdamiesi rinkimuose iškovotų mandatų proporcijomis ir bendru sutarimu. Naujosios koalicijos partneriai sutarė: „įgyvendinti visų partnerių  2019-2022 metų savivaldybių tarybų rinkiminėse programose numatytas vienodas nuostatas, o visais kitais klausimais tartis remiantis geranoriškumo, skaidrumo ir teisingumo principais“.

Pagal Vietos savivaldos įstatymą ir savivaldybės Tarybos darbo reglamentą,  pirmame naujosios Tarybos posėdyje slaptu balsavimu renkami vicemerai. Balandžio 23 d. vykusiame Marijampolės sav. Tarybos posėdyje pirmuoju klausimu kandidate į vicemerus buvo siūloma buvusi Marijampolės sav. merė ir naujai išrinktos Tarybos narė, socialdemokratė Irena Lunskienė. Kandidatei buvo pateikiami Tarybos narių klausimai, po to vyko slaptas balsavimas. Suskaičiavus balsus paaiškėjo, kad 13 Tarybos narių balsavo už I. Lunkienės kandidatūrą, 13 prieš, 1 susilaikė. Taigi, pirmuoju balsavimu I. Lunskienė nesurinko balsų daugumos ir nebuvo išrinkta vicemere. Kadangi įstatymas leidžia tą patį kandidatą teikti balsavimui antrą kartą, tuo buvo pasinaudota, tačiau rezultatas buvo identiškas pirmajam balsavimui. I. Lunskienė nebuvo išrinkta vicemere ir prarado galimybę ja tapti, nes trečią kartą to paties kandidato jau negalima siūlyti.

Po antrojo balsavimo meras akivaizdžiai supyko, kad matomai koalicijos partneriai LVŽS nepalaikė I. Lunskienės kandidatūros ir šį klausimą, nesiūlydamas antrojo vicemero kandidatūros, atidėjo kitam Tarybos posėdžiui, kuris vyks gegužės 10 dieną.

Kodėl LVŽS nesilaikė koalicinio susitarimo? O gal būt kai kurie socialdemokratai nepalaikė I. Lunskienės kandidatūros?

Pasak, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) nario Kosto Jankausko, koalicija tarp Marijampolės socialdemokratų ir LVŽS jau prieš rinkimus atrodė visiškai negalima ir neįmanoma.

„Peržvelgus priešrinkiminį periodą, buvo labai daug tarpusavio purvų drabstymo, „žalieji“ labai menkino ir kritikavo esamą savivaldybės administraciją, kurioje daugumą sudarė socialdemokratai, Tarybos veiksmus. Nepaisant viso to, vis tik tokia koalicija po rinkimų buvo sudaryta. Bet kodėl jie dabar taip nusprendė pažeminti I. Lunskienę, net nežinau kaip komentuoti. Mes TS-LKD pasiskelbėme opozicija ir logiška, kad palaikyti socialdemokratų keltos kandidatės negalėjome. Bet kodėl „saviškiai“ jos nepalaikė? Kažkas pažadėjo, bet už šią kandidatę nebalsavo, tačiau ar tai buvo kažkas iš socialdemokratų, ar valstiečių – žaliųjų, sunku pasakyti. Matau silpnoką mero kaip lyderio poziciją ir todėl koalicijos nariai jo siūlymų ir sprendimų neklauso“, – komentavo susiklosčiusią situaciją vienas iš opozicijos lyderių, buvęs pretendentas į Marijampolės merus K. Jankauskas.

Jau pirmasis po savivaldos rinkimų įvykęs Marijampolės savivaldybės Tarybos posėdis parodė, kad nesutarimų tarp koalicijos partnerių gali būti ir ateityje, kad koalicinis susitarimas visais klausimais tartis remiantis geranoriškumo, skaidrumo ir teisingumo principais tėra tik gražūs žodžiai, bet ne realybė. Be abejo, lieka intriga ir tai, kas vis tik užims savivaldybės administracijoje vadovaujančias pozicijas, nes išankstiniai susitarimai pabiro…

Milda Kudirkaitė

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE