Prie Marijampolės masiškai skerdžiamos kiaulės

Marijampolės sav., Patašinės kaime, prieš keletą dienų dviejuose privačiuose ūkiuose buvo nustatyti afrikinio kiaulių maro atvejai. Tai pirmas kartas, kai ši liga pasireiškė  Marijampolės sav. teritorijoje, tačiau tai buvo jau 47– as kiaulių maro židinys šiemet nustatytas Lietuvoje.

Afrikinis kiaulių maras (AKM) Lietuvoje vis labiau plečiasi. Pernai šalies kiaulių ūkiuose buvo nustatyta 30 šios ligos atvejų, sunaikinta apie 20 tūkst. kiaulių. Šiais metais jau nustatytos 49 kiaulių laikymo vietos, kuriose pasireiškė afrikinis kiaulių maras, buvo sunaikinta virš 22 tūkst. kiaulių. Yra įvairių maro plitimo priežasčių, viena kurių – šernai. Šiemet Lietuvoje nustatyta apie 1200 vietų, kur aptikta 2710 nugaišusių šernų. Pasak Marijampolės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininko Kastyčio Stankaus, situacija šalyje blogėja ir sunkiai stabilizuojama.

Pirmasis afrikinio kiaulių maro židinys Marijampolės sav., Patašinės kaime, buvo užfiksuotas rugpjūčio 23 dieną. Ūkyje buvo 4 kiaulės, kurios paaiškėjus ligos faktui, sunaikintos, ūkyje atlikta dezinfekcija. Po savaitės, rugpjūčio 31 d., liga pasireiškė ir kitame netoliese esančiame ūkyje, kur taip pat buvo auginamos 4 kiaulės. Situaciją pavyko suvaldyti, ligos židinius sunaikinti. Šiuo metu vyksta tyrimas dėl užkrato patekimo į ūkius ir jo išplitimo. Patašinės ir gretimuose ūkiuose vykdoma stebėsena.

Nuo pasireiškusio maro židinių trijų kilometrų spinduliu apsaugos zonoje ir 10 km priežiūros zonoje esantys kiaulių augintojai dabar privalo itin griežtai laikytis biologinės saugos reikalavimų. Minėtose zonose kiaulių augintojai pradėjo intensyviai skersti laikomas kiaules. Per pirmąją savaitę Marijampolės VMVT gavo 20 prašymų atlikti kiaulių kraujo tyrimus prieš skerdimą.

Kaip informavo Marijampolės VMVT viršininko pavaduotojas – valstybinis veterinarijos inspektorius Kęstutis Matulevičius, Marijampolės sav. yra deklaruotos 658 kiaulių laikymo vietos. 2018 metų pradžioje savivaldybėje buvo auginama per 7000 kiaulių, tačiau šiai dienai situacija gerokai pasikeitusi ir pagal deklaravimo duomenis Marijampolės sav. ūkiuose yra 5543 kiaulės. Aplink nustatytus AKM židinius 3 km apsaugos zonoje buvo 49 kiaulių ūkiai, kuriuose laikoma per 290 kiaulių, o 10 km priežiūros zonoje yra 262 ūkiai, kuriuose laikoma 3948 kiaulės. Nuo židinių paskelbimo dienos iki rugsėjo 11 d. iš minėtų zonų savo reikmėms paskerstos 43 kiaulės, kurioms atlikta AKM tyrimai. Nei viename mėginyje ligos virusas nenustatytas.

Nors situacija Marijampolės sav. šiuo metu suvaldyta, apribojimai apsaugos ir priežiūros  zonose dar galios 40 dienų. Nuogąstaujama, kad neatsirastų naujų AKM ligos židinių.

Žemės ūkio ministro įsakymu, dėl prastėjančios situacijos šalyje buvo patvirtintos taisyklės, pagal kurias kiaulių laikytojams bus kompensuojami nuostoliai, patirti dėl afrikinio kiaulių maro.

„Taisyklėse nustatyta, kad tie laikytojai, kurie prieš skerdimą sudarys sąlygas VMVT ištirti kiaules ir gaus atsakymus, kad jos yra sveikos, paskerdę turės teisę  gauti 100 eurų kompensaciją. Išskerdęs kiaules augintojas turės pasirašyti įsipareigojimą, kad 3 metus savo ūkyje kiaulių nelaikys“, – aiškino K. Stankus.

Paraiškas dėl kompensacijų galima teikti savivaldybėse pagal gyvenamąją vietą. Kiaulių laikytojams taip pat numatoma kompensuoti iki 90 proc. išlaidų už biologinio saugumo reikalavimų įgyvendinimui užtikrinti reikalingas priemones: specialias tvoras, vartus, langus, purkštuvus ir kitas dezinfekcijos bei higienos priemones ar įrangą. Paramą teikti numatyta ir tiems ūkininkams, kurie vietoj kiaulių įsigis kitų rūšių ūkinių gyvūnų.

Milda Kudirkaitė

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas