Trečiadienį Lietuvos Respublikos Seime surengtas baigiamasis renginys „Prūsijos ir Paprūsės bendruomenių vaidmuo puoselėjant Lietuvos valstybingumą“, vainikavęs visus metus vykusius Prūsijos kunigaikštystės ir Paprūsės 500 metų bendradarbiavimo sukakčiai skirtus renginius.
2025-ieji metai Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos sprendimu paskelbti Paprūsės (Lietuvos Sūduvos ir Žemaitijos pasienio su Prūsija) metais. Todėl visus metus Vilkaviškio rajone buvo įgyvendinama išskirtinė renginių programa, atskleidusi Paprūsės daugiasluoksnę istoriją, kultūrinį paveldą ir svarų šio regiono indėlį į Lietuvos valstybingumo formavimąsi. Įvairios iniciatyvos vyko tiek mūsų rajone, tiek Kudirkos Naumiestyje, Kiduliuose, Šakiuose ir Pagėgiuose – vienos jų kvietė į paskaitas, kitos į kulinarinio paveldo edukacijas, spektaklius, koncertus bei bendruomenines veiklas.
Renginio Seime pradžioje pristatyta paroda „Paprūsės pėdsakai“, po kurios konferenciją atidarė LR Seimo narys Darius Jakavičius. Sveikinimo žodžius tarė LR Seimo Pirmininkas doc. dr. Juozas Olekas, Mykolo Romerio universiteto rektorė prof. dr. Inga Žalėnienė, Vilkaviškio rajono savivaldybės vicemerė Daiva Riklienė, Šakių rajono savivaldybės vicemeras Egidijus Peleckis ir Pagėgių savivaldybės vicemerė Aušra Zongailienė.
Renginyje dalyvavo ir Vilkaviškio rajono savivaldybės vicemeras Joris Juškauskas, taip pat savivaldybės bei kultūros įstaigų atstovai, kurių bendras darbas prisidėjo prie metų renginių programos įgyvendinimo.
Renginį kartu su LR Seimo nariu Dariumi Jakavičiumi moderavusi Savivaldybės vicemerė Daiva Riklienė kalbėjo, kad per metus įgyvendintos iniciatyvos, nuo edukacijų ir istorinių ekspedicijų iki kultūrinių renginių ir bendrų savivaldybių projektų, tapo bendru kūrybiniu darbu, kurio rezultatas – praturtėjusi regionų partnerystė ir sustiprėjęs mokslo bei praktikos ryšys.
„Ši sukaktis subūrė mus bendram tikslui – iš naujo atrasti ir įprasminti Paprūsės istoriją. Dėkoju visoms savivaldybėms, įstaigoms, bendruomenėms ir partneriams, kurie prisidėjo prie metų programos. Šiandien dar kartą įsitikinome, kad kultūrinė atmintis gyva tiek, kiek mes ją puoselėjame ir perduodame toliau“, – kalbėjo vicemerė Daiva Riklienė.
Konferencijos metu skaityti moksliniai ir kultūriniai pranešimai, kuriuose nagrinėta Paprūsės naratyvo raida, Mažosios Lietuvos politiniai procesai, XVIII a. Prūsijos karai, raštijos atsiradimas Paprūsėje bei kalbos raidos aspektai. Konferenciją uždarė Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centro direktoriaus Vito Girdausko pateikta 500 metų jubiliejaus renginių apžvalga, priminusi per metus įgyvendintas ekspedicijas, edukacijas, kultūrinius renginius ir bendruomenines iniciatyvas.
Baigiamoji konferencija Seime uždarė prasmingų iniciatyvų ir renginių ciklą, kuriuo siekta išryškinti Paprūsės kultūrinį paveldą, sustiprinti regionų bendradarbiavimą ir perduoti šio krašto istoriją ateities kartoms.
Konferencijos vaizdo įrašą galite peržiūrėti čia

