Sėkmingai startavę su linais, dabar šakiečiai pila gausius kviečių aruodus

Aldonos ir Rimanto Naujokaičių šeimai kelią į sėkmingą ūkininkavimą nutiesė linai. „Pradžia buvo sunki, bet labai įdomi. Galima sakyti, kad mūsų ūkiui sėkmingą pradžią lėmė linai“, – prisimena Aldona, ūkininkauti su vyru pradėjusi prieš daugiau nei 20 metų.

 Likviduojant žemės ūkio bendrovę, šeima pasinaudojo galimybe ir sudarė susitarimą dėl 50 ha žemės ir traktoriaus išsipirkimo per keletą metų. Didžiąją žemės dalį ūkininkai apsėjo linais, kurių derliaus nuėmimui reikėjo daug fizinių jėgų: linus surišti, sustatyti ir pakrauti išvežimui.

Šeimos rankų nepakako, reikėjo samdyti žmones, o tai buvo nemažos finansinės sąnaudos. Kaip pasakoja A. Naujokaitienė, Rimantas savo rankomis pakraudavo ir iškraudavo ne vieną priekabą linų, kad kuo mažiau reikėtų samdyti žmonių ir daugiau lėšų liktų šeimai.

Pati Aldona su kiekvienu linų pilnu automobiliu važiuodavo į linų priėmimo punktą ir stebėdavo priėmimą bei kokybės nustatymą. „Auginama produkcija kaip vaikai, reikalauja laiko, meilės ir tinkamo atidavimo, kad džiugintų“,– patirtimi dalinasi Šakių rajono ūkininkė.

Nors Naujokaičiai linus augino tik keletą metų, bet šis laikotarpis iki šiol išliko atmintyje. Pamažu ūkininkai linų sėjo vis mažiau, nes klimato sąlygos darėsi vis nepalankesnės jiems auginti. Vietoj linų didėjo javų ir rapsų pasėliai. Naujokaičių ūkis augo, patirtis persidavė ir vaikams. Dabar kartu su vaikų ūkiu dirbamas žemės plotas sudaro apie 630 ha.

Pernai džiaugėsi žalesniais laukais

Daugiausiai ūkininkų šeima augina žieminių kviečių – šiemet pasėjo apie 390 ha. Kasmet jiems skiria daug dėmesio, investuoja į pažangiausius apsaugos ir priežiūros produktus. Pernai pabandė naujos kartos karboksamidų grupės fungicidą „Elatus Era“, skirtą apsaugoti javus nuo ligų ir brandinti derlių iki pat pjūties.

„Superproduktas. Nupurškėme trečdalį kviečių ir jie gražiai išlaikė žalumą. Pernai buvo sausa, bet tie laukai, kurie buvo nupurkšti „Elatus Era“, išliko ilgiau žalesni, kai kiti gelto. Dar pastebėjau, kad, javams pradėjus nokti, „Elatus Era“ nupurkštų laukų spalva buvo labai graži, tokia auksinė, o kiti laukai buvo murzini“, – įspūdžiais apie naują išbandytą fungicidą dalinasi A. Naujokaitienė.

Fungicidas „Elatus Era“ skirtas antrajam javų purškimui, kuris dažniausiai atliekamas gegužės antroje pusėje – birželio pirmoje pusėje. „Jeigu bent kartą dar gerai palis, šiemet su „Elatus Era“ purkšime visus kviečių laukus“, – darbus planuoja Naujokaičiai.

Nors pernai stigo lietaus, tačiau ūkininkai derliumi patenkinti – kūlė apie 8t/ha. Prie to prisidėjo ir aukštos klasės „Syngentos“ produktai – herbicidas „Avoxa“ nuo piktžolių, padėjęs kovoti su dirsėmis, augimo reguliatorius „Moddus“, beicas „Celest Trio“ ir kt.

Klaida, kurią prisimins visą gyvenimą

Aldona prisipažįsta, kad pasirinktu ūkininkavimo keliu nenusivylė, nors buvo ir sunkių momentų. Ypač nesėkmingi metai buvo prieš aštuonerius metus, kai pavasarį jie pasėjo žieminius kviečius.

„100 ha kviečių iššalo, o per klaidą atsėjome ne vasarinius, o žieminius kviečius. Ši klaida visai šeimai buvo skaudi ne tiek finansiškai, kiek emociškai. Stipriausi šeimos vyrai buvo palaužti“, – nutikusį skaudų įvykį prisimena Šakių rajono ūkininkė.

Ūkininkai prisipažįsta, kad blogos emocijos jau praeityje. Per keletą metų atsitiesusi ūkininkų šeima toliau ne tik planuoja ir gilina žinias apie pasėlių kokybę, bet ir modernizuoja techninę žemės dirbimo bazę.

„Šie metai skirti grūdų sandėlio pastato rekonstrukcijai ir gamybinių dirbtuvių atnaujinimui. Perliejami grūdų sandėlio pamatai, grindinys, sandėlio šiferio stogas bei sienos keičiamos į skardą. Tiek dirbtuvėse, tiek grūdų sandėlyje įrengiami dušai, tualetai ir, žinoma, valymo įrenginiai. Norisi civilizuočiau“,  – šypsosi Aldona.

Su darbuotojais keliauja atostogauti

Ūkininkai vertina ir puoselėja santykius su darbuotojais. Nesvarbu, ar jaunas ar senas, svarbu, kad dirbtų atsidavęs, kad vertintų darbą ir darbdavį. Tarp esamų darbuotojų yra ir tokių, kurie dirba nuo ūkio augimo pradžios bei kurie lepina savo kulinariniais gebėjimais ir išklausymu darbymečio metu. Su darbuotojais stengiamasi tartis ne tik dėl darbų, bet ir dėl laisvalaikio.

„Su darbuotojais skridome atostogauti į Graikiją, Turkiją, Tenerifę. Kartu keliaujame ir po Lietuvą. Būtinai kviečiame prisijungti ir antrąsias puses. Kartu švenčiame ir kalėdinius vakarėlius ar vykstame į koncertus. Kaip aš sakau, pusė darbo padaro žmona, kuri leidžia vyrui dirbti neskaičiuojant valandų. Svarbiausia, kad visiems būtų gera“, – sako Šakių rajono ūkininkė.

Mėgsta skaityti istorines knygas

Naujokaičiai ūkį puoselėja ir laisvalaikiu, tačiau suranda laiko ir kitiems pomėgiams. Tiek Aldona, tiek Rimantas mėgsta skaityti istorines knygas apie pokarį, patinka ir romanai, tik kad nebūtų nuobodūs.

„Neseniai perskaičiau visas K. Sabaliauskaitės knygas „Silva Rerum“. Ir dar antrą kartą skaitysiu. Pradžioje labai greitai perskaitau, ir jeigu knyga įdomi, aš ją pasidedu ateičiai“, –pomėgius pristato ūkininkė.

Taip pat Aldona mėgsta megzti. Mezgė rūbus savo vaikams, dabar – anūkams. Ji sako, kad turi ateiti įkvėpimas, o tada jau mezgi ir kurį laiką viską pamiršti. Rimantas myli medį, paėmęs šaką, kamieną ar šaknį, gali sukurti gražiausią meno kūrinį, kuris puošia ir šildo jų ar vaikų namus.

„Daugiau informacijos apie naujos kartos plataus veikimo spektro fungicidą ELATUS™ Era rasite čia: https://www.syngenta.lt/elatus-era

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE