Su marijampoliečiais – apie kalbos politiką ir etnografinio regiono pavadinimą

Susitikimas su VLKK pirmininku / Marijampolės savivaldybės administracijos nuotr.

Gegužės 16 d. Marijampolėje, Meilės Lukšienės švietimo centre, Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje, lankėsi Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis, kuris įvykusiuose dviejuose susitikimuose su savivaldybės gyventojais jis pasidalijo valstybinės kalbos aktualijomis.

Kalbos popietėje su gimnazistais ir jų lietuvių kalbos ir literatūros mokytojais Kalbos komisijos vadovas kalbėjosi apie valstybingumo ir kalbos sąryšį, gimtosios kalbos svarbą, lietuvių kalbos raidos procesus.

Susitikime-diskusijoje „Žmogus ir kalba: ar suprantame vienas kitą?“, be temų apie dabartinę valstybės kalbos politiką, su Suvalkijos (Sūduvos) etninės kultūros globos tarybos nariais ir kitais marijampoliečiais išsivystė karšta diskusija apie Suvalkijos (Sūduvos) etnografinio regiono pavadinimą. Susitikime dalyvavo ir Seimo narys Andrius Vyšniauskas, kurio kartu su kolegomis Seime iniciatyva šie metai Lietuvoje paskelbti Sūduvos metais.

Šiuo užmoju siekiama priminti 1422 m. rugsėjo 27 d. pasirašytą Melno taikos sutartį, kuria Sūduvos kraštas visam laikui buvo prijungtas prie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės.

Istorinė sukaktis padėjo įžiebti naujus etnografinio regiono pavadinimo svarstymus. Suvalkijos (Sūduvos) etninės kultūros globos tarybos specialistas Gintaras Skamaročius išsakė siekį etninės kultūros globos tarybą vadinti tik Sūduvos vardu, nes, anot jo, Suvalkijos pavadinimas primestas iš Carinės Rusijos laikotarpio. Šiai minčiai pritarė kraštotyrininkas Kęstutis Subačius, ragindamas pavadinimu nenubraukti ilgos ir turtingos Sūduvos krašto istorijos.

Renginyje dalyvavęs istorikas Rimvydas Urbonavičius, muziejininkas Arūnas Kapsevičius laikėsi kitos nuomonės.

Jų manymu, etnografinis regionas turėtų vadintis Suvalkijos vardu. Kai kurie dalyvavusieji, tarp jų ir Marijampolės savivaldybės tarybos narys Romualdas Makauskas, siūlė išeitį abu pavadinimų variantus padaryti lygiaverčius. Kalbos komisijos pirmininkas A. Antanaitis siūlė pavadinimo keitimo iniciatoriams prisiimti lyderystę ir aiškiai suformuluoti pasiūlymą valdžios institucijoms.

Kalbos komisija 2005 m. po išsamių ekspertizių priėmusi nutarimą, kad pagrindinis etnografinio regiono pavadinimas yra Suvalkija (taip pat suvalkiečiai, suvalkiečių tarmė), o vietovardis Sūduva labiau tinka vartoti istoriniame kontekste (kaip ir Jotva).

Parengta pagal VLKK pranešimą.

Marijampolės savivaldybės administracijos inf.

Jums gali patikti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video:

TAIP PAT SKAITYKITE