Svertos mokinių kuprinės: dauguma jų normas atitinka

Dvylika metų, kiekvieną dieną mokiniai keliaudami į mokyklą ant kuprų tempiasi didžiulį svorį. Vaikų kuprinėse galima rasti ne tik mokslui būtinų knygų, sąsiuvinių ar kanceliarijos priemonių, bet ir su mokykla visiškai nesusijusių daiktų – žaislų ar kitų asmeninių daiktų. Neretai dėl to vaikų kuprinės tampa per sunkios, o tai gresia ir sveikatos sutrikimais. Norint atkreipti vaikų ir jų tėvų dėmesį į per sunkių kuprinių galimą neigiamą poveikį, Marijampolės visuomenės sveikatos biuro specialistės jau 9-us metus iš eilės rengia kuprinių svėrimo akciją.

Šiais metais buvo pasvertos 726-ios antrokų ir penktokų kuprinės iš Marijampolės, Kalvarijos ir Kazlų Rūdos savivaldybių mokyklų.  Pagal higienos normų reikalavimus, pradinukų kuprinės turėtų sverti ne daugiau nei 700g., o vyresnių mokinių – iki kilogramo. Kasmetinio svėrimo metu buvo vertinama, kokią dalį vaiko kūno masės sudaro kuprinė. „Nešiojant sunkesnę kaip 15% kūno masės kuprinę, gali pradėti skaudėti nugarą, atsirasti stuburo pakitimų, formuotis stuburo iškrypimas į šoną – skoliozėm“ – rašoma Marijampolės visuomenės sveikatos biuro pranešime.

503-ijų antrų klasių mokinių kuprinių svėrimo rezultatai parodė, kad daugumos vaikų kuprinės atitinka visus reikalavimus: beveik pusės mokinių kuprinių svoris atitiko 10–15%, o trečdalio – iki 10% jų kūno masės. Visgi, 16,7% antrokų kuprinės svėrė daugiau nei rekomenduojama. Pasirinkimą tirti būtent tokio amžiaus vaikų kuprines nulėmė tai, kad 7-10 metų vaikams vyksta laikysenos pakitimai, o stuburas dar ne visai sukaulėjęs. Lyginant su praėjusiais metais vaikų kuprinės buvo sunkesnės. „Per didelį svorį, ypač pradinių klasių mokiniams, sudaro per sunkios tuščios kuprinės, ne pamokoms reikalingos priemonės, o papildomi daiktai: neišimtos vakarykštės dienos knygos ir pratybų sąsiuviniai, spalvinimo knygos, dideli penalai, aplankai kietais viršeliais ar didelės pripildytos gertuvės“ – skelbia Visuomenės sveikatos biuro išvadose.

Penktokų kuprines sverti nuspręsta dėl aktyviai besiformuojančių kaulų ir raumenų sistemų, taip pat dėl to, kad pamokas veda keli mokytojai, o užsiėmimai vyksta skirtinguose kabinetuose ir vaikai savo daiktus turi nešiotis iš vieno kabineto į kitą. Tyrimo metu buvo sveriamos 223-ijų penktų klasių mokinių kuprinės. Vos 3,6% mokinių kuprinės buvo per sunkios (svėrė daugiau nei 15% vaiko kūno masės). Tuo tarpu, daugiau nei pusė penktokų ant savo pečių nešioja kuprines, kurios sveria ne daugiau nei 10%, o 45,3% vaikų – 10-15% jų kūno masės.

„Visuomenės sveikatos specialistai sverdami kuprines atkreipė dėmesį ne tik į mokinio kuprinės svorį, bet ir į kuprinės tipą, nešiojimo būdą, – skelbiame Marijampolės visuomenės sveikatos centro studijoje, – džiugu paminėti, kad visų mokinių kuprinės buvo su dviem rankenomis. Dauguma antrokų kuprines nešioja ant abiejų pečių. Deja penktoje klasėje išryškėja įdingas įprotis kuprinę nešioti tik ant vieno peties. Taip elgėsi 15,2% penktokų“. Taip pat visuomenės sveikatos specialistai pastebi, kad 73% mokinių ant kuprinių turi prisegtą atšvaitą, o šis skaičius padidėjo lyginant su 2018-aisiais.

Patys mokiniai teigia, kad jų kuprinės yra tinkamo svorio ir tik dešimtadalis sakė, kad jų kuprinės yra per sunkios. Tuo daugiausiai skundėsi antraklasiai.

 

Parengta portalo „Sūduvos gidas“ pagal Marijampolės visuomenės sveikatos biuro informaciją

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE