Tikslas – šviesti, skatinti saviraišką ir kūrybingumą

Jau antrus metus, vasarą, viename iš gražiausių Marijampolės Vytauto Didžiojo parke, Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė Vaida Juselytė, įgyvendindama savo projektą „Edukacinė akademija – „Integruok save“, rengia visuomenės susitikimus su garsiais ir populiariais šalies menininkais.

Į šiuos vakarėlius šimtamečių medžių paunksmėje ant parko vejos ateina tiek jaunuomenė, tiek ir vyresnės kartos publika. Vyksta betarpiškas bendravimas, kurio metu Vaida pateikia svečiui, ar svečiams iš anksto paruoštus klausimus liečiančius ne vien jų kūrybą, aibę klausimų pažeria ir patys žiūrovai.

Pasak Vaidos, biblioteka buvo ir lieka vienu iš kultūringos, išsilavinusios, socialios bei kūrybingos visuomenės ugdymo centrų. Marijampolės Petro Kriaučiūno viešoji biblioteka  šiais metais švenčianti gyvavimo šimtmečio sukaktį – seniausia tokio pobūdžio įstaiga Sūduvoje, daranti neabejotiną įtaką šio Lietuvos krašto žmonių identiteto, kultūros, literatūrinio skonio formavimui.

Tad marijampoliečiai jau vasaros pradžioje turėjo galimybę pasimėgauti „Knygos teatro“ pasirodymu, Edmundo Unguraičio karikatūrų paroda „Ech, ko tik nebuvo“ bei Vilniaus knygrišių gildijos edukacija mažiesiems. Šios veiklos tarsi tarpukario Lietuvos kultūrinių aktualijų, laikmečio, kurį vadiname mūsų bibliotekos jaunyste atspindys.

Antroji dalis – sovietmetis. Apibudinant šį laikotarpį pirmiausia atmintyje atgyja nubrėžti tam tikri veiklos rėmai, kuriuose nebėra pasirinkimo laisvės, o vien nurodymai kaip turime galvoti, dirbti, gyventi, kurti, mylėti. Nors neturėta laisvės rinktis, tačiau net ir tuo laikotarpiu kūrėjai sugebėdavo rasti terpę, kurioje galėjo atsiskleisti. Apžvelgdami šį laikotarpį negalime nematyti  žmonių kantriai puoselėjusių lietuviškumą ir kultūrą tokią, kokia ji ir turi būti. Būtent šis bibliotekos gyvavimo periodas pažymėtas dviprasmiškumu, tačiau vis tik reiktų atiduoti duoklę kūrėjams ir jų kūrybai, be kurios tuo metu ne tik sunkiau kvėpuotųsi, bet komplikuotųsi pati žmogaus būtis.

Atspindint šį bibliotekos veiklos laikotarpį nuo rugpjūčio 4 dienos, jos didžiojoje salėje surengtoje ekspozicijoje galima apžiūrėti ir paklausyti „sovietinio realizmo“ dvasioje skambančių melodijų įrašytų į vinilines plokšteles, kurios vyresniajai kartai primena prabėgusią jaunystę, o jaunajai kartai tai tarsi muzikinė egzotika į kurią įdomu pasinerti. Parodoje eksponuojamos vinilinės plokštelės iš esamų bibliotekos fondų bei asmeninių marijampoliečių – melomanų kolekcijų.

Beje, taip pat rugpjūčio ketvirtą dieną, bibliotekos konferencijų salėje kartu su Marijampolės karšto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus darbuotojomis Agne Kaulickiene ir Rasa Gražyte – Bernotiene  savo kūrybinius gebėjimus išbandė  edukacijų ir rankdarbių mėgėjai (žr. nuotraukas). Atvykusieji į renginį sužinojo daug naujo apie popieriaus atsiradimo istoriją, jo gamybos ir perdirbimo technologijas, kurių tikslas saugoti gamtą ir miškus konkrečiai, taip pat lipdė, spaudė, presavo, dekoravo.

,,Rugpjūčio 13 dieną pakviesime į  emocijų ir minčių šėlsmo kupinus poezijos improvizacijos ir džiazo skaitymus Vytauto Didžiojo parke. Pas mus svečiuosis aktorė Virginija Kochanskytė, o jai akomponuos saksofonistas Laimonas Urbikas. Išgirsite  A. Mickevičiaus, S. Gedos, J. Vaičiūnaitės, J. Kaplinskio, H. Radausko, Č. Milošo, H. Nagio, Ž. Prevero, A. E. Puišytės ir kitų kūrėjų eilės.

Rugsėjį pakviesime į kompiuterinės grafikos, dizaino ir 3D modeliavimo mokymus, o švęsdami mūsų bibliotekos šimtmečio jubiliejų, didžiojoje salėje pakviesime pakeliauti laike, interaktyvios parodos pagalba.

Turbūt smalsu sužinoti kodėl antrus metus Vytauto Didžiojo parke rengiami susitikimai su Lietuvoje gerai žinomais menininkais, muzikantais, scenos žmonėmis. Pirmiausia reikia paminėti, jog tai nėra projekto „Laiko efektai“ dalis. „Pasikultūrinkim Vytauto Didžiojo parke“ – kur kas senesnis užmojis nei manoma. Ne vienerius metus buvo planuota  surengti tokio pobūdžio veiklas, be abejo, jos vyko ir ankstesniais metais, bet dažniau žiemą ar rudenį ir bibliotekos patalpose. Idėja organizuoti susitikimus „pikniko“ stiliuje gimė 2019 metais kai buvo pradėtas rengti projektas „Edukacinė akademija – „Integruok save“. Šio projekto esmė skatinti paauglių užimtumą per menines saviraiškos priemones, tad viena iš projekto veiklų tapo susitikimai su įkvepiančiais žmonėmis, menininkais, kūrėjais. Turėti galimybę kartu padiskutuoti apie šiandienio, globalaus pasaulio teikiamas galimybes, apie menininko karjeros perspektyvas, ar tiesiog pažadinti jaunuomenėje didesnį pasitikėjimą savo jėgomis, pabandyti save kūryboje.

Žinant, kaip paaugliams patinka paprastas ir šiltas, kasdienis bendravimas, pasirinkome atitinkamą renginio stilių – susėsti visiems ant pievos ir klausytis ką kalba talentingi žmonės“ – pasakoja vyriausioji bibliotekininkė Vaida Juselytė.

Kiek teko stebėti šie renginiai tikrai pavyko, sulaukė nemenko marijampoliečių ir miesto svečių susidomėjimo. Yra tik viena rimta bėda – organizatorių planus koreguoja neatlėgstanti pandemija, priverčianti darbuotis ne pagal projekte numatytą veiklų grafiką.

Pašnekovė priminė, jog P. Kriaučiūno viešosios bibliotekos skaitytojų perspektyvoje dar laukia renginiai, mokymai, užsiėmimai, kūrybingos popietės ir smagios pramogos šios įstaigos šimtmečio proga, tad tereikia nepamiršti sekti naujienas socialiniuose tinkluose ir bibliotekos internetinėje svetainėje bei turėti noro prisijungti prie artėjančių renginių.

Projektų vadovė, V. Juselytė, taip pat sakė esanti labai dėkinga Lietuvos kultūros tarybai bei Marijampolės savivaldybei už finansinę paramą renginiams, be jos padaryti visa tai būtų neįmanoma.

Galerijoje – autoriaus ir Augustės Miknevičiūtės nuotraukos

Sūduvos gidas logotipas

Vytautas Karsokas

Sponsored Video

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE