Varnabūdės miškas paskelbtas AKM zona

Marijampolės sav. administracija šiandien (rugsėjo 14 d.) išplatino ekstremalų pranešimą apie tai, kad Igliaukos sen. (Marijampolės sav.), Varnabūdės miške buvo rastas nugaišęs šernas, kuriam nustatytas afrikinis kiaulių maras (AKM). Varnabūdės miško teritorija nuo rugsėjo 13 d. laikoma užkrėsta kiaulių maru, todėl Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba įspėja gyventojus nesilankyti AKM užkrėstoje teritorijoje.

Rugpjūčio pabaigoje AKM pasireiškė dviejuose Patašinės kaime (Marijampolės sav.)  esančiuose ūkiuose, kurie nuo Varnabūdės miško yra maždaug už 10 km. Tai buvo pirmieji AKM židiniai užfiksuoti Marijampolės sav. teritorijoje. Baiminamasi, kad ši liga dar labiau neišplistų, nes tai būtų didžiulis smūgis šio krašto kiaulių augintojams. Kaip informavo Marijampolės VMVT viršininko pavaduotojas – valstybinis veterinarijos inspektorius Kęstutis Matulevičius, Marijampolės sav. yra deklaruotos 658 kiaulių laikymo vietos. 2018 metų pradžioje savivaldybėje buvo auginama per 7000 kiaulių, šiuo metu pagal deklaravimo duomenis Marijampolės sav. ūkiuose yra apie 5500 kiaulių. Aptikus AKM židinius Patašinėje, apsaugos zonoje trijų kilometrų spinduliu augintojai pradėjo intensyviai skersti laikomas kiaules, o 10 km priežiūros zonoje esantys kiaulių augintojai įpareigoti itin griežtai laikytis biosaugos reikalavimų. Tie patys sugriežtinti reikalavimai dabar bus taikomi ir Varnabūdės miško teritorijoje bei greta esančiuose kaimuose.

Netoliese – Kalvarijos savivaldybė, kur Jusevičių kaime yra Danijos įmonių grupei „Idavang“ priklausantis kiaulių kompleksas. Lietuvoje plintantis afrikinis kiaulių maras rugpjūčio mėnesį buvo nustatytas „Idavang“ kiaulių komplekse, esančiame Akmenės rajone. Dėl ligos pasireiškimo čia teko utilizuoti apie 20 tūkst. kiaulių. Lietuvoje Danijai priklausančios „Idavang“ įmonės valdo 12 kiaulių kompleksų Panevėžio, Ignalinos, Kelmės, Pasvalio, Pakruojo, Akmenės, Radviliškio, Joniškio, Šakių rajonuose bei Kalvarijos savivaldybėje. Juose auginama maždaug po 20 tūkst. kiaulių. Kiekvienas signalas apie pasireiškusį AKM svarbus ir didelį nerimą kelia tiek pavieniams kiaulių laikytojams, tiek kiaulininkystės kompleksų savininkams.

Milda Kudirkaitė

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas