Vasara – nepilnamečių įsidarbinimo metas

Artėjant vasarai vis daugiau paauglių ieško sezoninio darbo. Ši praktika naudinga ne tik nepilnamečiams, bet ir verslininkams. UAB „Justicija“ teisininkai primena, jog įdarbinant nepilnametį įstatymai kelia specialius reikalavimus įdarbinimui, darbo laiko apskaitai, darbų saugai.

Įdarbinami asmenys, kuriems dar nėra sulaukę 18 metų yra išskiriami į dvi grupes:

  1. Vaikai – nuo 14 m. iki 16 m. ;
  2. Paaugliai – nuo 16 m. iki 18 m.

Atkreiptinas dėmesys, jog vaikų ir paauglių įdarbinimas skiriasi. Reikėtų nepamiršti, kad ir kokio amžiaus asmuo yra įdarbinamas svarbiausia yra darbo sutartis. Tik pasirašius darbo sutartį asmuo gali būti garantuotas, jog jam bus mokamas sutartas atlyginimas, suteiktos įstatyme numatytos pertraukos, garantuotos saugios ir sveikatai nekenksmingos darbo sąlygos, atlyginta žala nukentėjus darbe.

UAB „Justicija“ teisininkai primena, jog vaikams nuo 14 iki 16 metų leidžiama dirbti lengvus darbus, kurie dėl atitinkamų užduočių pobūdžio ir atlikimo sąlygų nekenkia jų saugai, sveikatai, vystymuisi, netrukdo lankyti mokyklos ir mokytis pagal privalomojo švietimo ir profesinio mokymo programas, gauti švietimo pagalbą. Tokio amžiaus vaiką darbdavys gali įdarbinti, jeigu:

  • yra gavęs vieno iš tėvų (ar kito vaiko atstovo pagal įstatymą) raštišką sutikimą dėl vaiko darbo;
  • asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotą medicininę pažymą su išvada, kad vaikas tinkamas dirbti konkretų darbą;
  • mokslo metų laikotarpiu yra gavęs mokyklos, kurioje vaikas mokosi, raštišką sutikimą dėl vaiko darbo.

Jauni asmenys iki 18 metų, pagal įstatymus, įsidarbinę turi būti apsaugoti nuo bet kokios konkrečios rizikos jų saugai, sveikatai ar vystymuisi, galinčios atsirasti dėl asmenų iki 18 metų patirties stokos, nežinojimo, kokia yra arba kokia gali kilti rizika, arba dėl asmenų iki 18 metų nepakankamos socialinės brandos.

Vyriausybės numatytų darbų sąrašas

Primename, jog čia pateikta tik pirminio pobūdžio informacija. Dėl detalesnės informacijos ar konsultacijos susisiekite su UAB „Justicija“ teisininkais el.p.: justicija@justicija.eu

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas