Zanavykų muziejuje Kalėdinių žaisliukų paroda

Zanavykų muziejaus darbuotojai kviečia iki 2018 m. sausio 7 d. apsilankyti Kalėdinių (Naujametinių) eglutės žaisliukų parodoje.

Kalėdų eglutės puošimas – palyginti nesenas reiškinys. Vokiečių rašytiniuose šaltiniuose papuošta eglutė pirmą kartą minima 1605 m., Lietuvos – 1853 m.: ją matęs poetas A. Baranauskas Vainute (Šilutės r.). XX a. pirmame dešimtmetyje per Kūčias eglutės jau buvo puošiamos Alytaus, Biržų, Klaipėdos, Molėtų, Skuodo, Šiaulių ir Šakių rajono mokyklose, o 3-4 dešimtmečių sandūroje jas puošė visa Lietuva.Eglutės buvo puošiamos namų darbo papuošimais ir gamtinėmis medžiagomis: šiaudinukais, dirbiniais iš kiaušinio lukšto, kankorėžiais, riešutais, karpiniais, saldainiais, sausainiais. XX a. 3 dešimtmečio pabaigoje pradėjo plisti pirktiniai papuošimai.

Zanavykų muziejaus Kalėdinių (Naujametinių) eglutės žaisliukų parodoje eksponuojami XX a. 6-8 dešimtmečio masinės gamybos žaisliukai. Jie atspindi sovietinį laikotarpį ir jo aktualijas. Pavyzdžiui: kai 6-ąjame dešimtmetyje buvo pastatytas rusų filmas „Karnavalinė naktis“ su aktore Liudmila Gurčenko, buvo pradėti gaminti žaisliukai-laikrodukai su be penkių minučių vidurnaktį rodančiomis rodyklėmis.

Visi ekspozicijoje esantys žaisliukai yra iš muziejaus fondų, atnešti muziejaus lankytojų ir darbuotojų. Pastarieji prašo senų ir nebenaudojamų žaisliukų neišmesti,o prisidėti prie fondų kolekcijos didinimo, juos padovanojant Zanavykų muziejui (Beržų g. 3, Tubelių k., Lukšių sen.).

Zanavykų muziejaus informacija 

Jums gali patikti

Atsakyti

Jūsų el. paštas nebus skelbiamas.