Žemdirbiai „gano“ debesis

Ilgai kentę sausrą ir kaitrą, Suvalkijoje pasėliai taip pagaliau sulaukė lietaus. Deja, kol kas jis prapliumpa tik iš pavienių debesų, tad žemdirbiai ėmė juokauti, kad lyja pas tą, kuris uoliau Dievo meldė. Tačiau tokio lietaus nepakanka, kad kompensuotų drėgmės stygių ir atitaisytų sausros padarytą žalą, o ir lyja kol kas tik tiek, jog tik lapus ir žemės paviršių sudrėkina, augalų šaknų dar nepasiekia. Netrukus prasidėsianti javapjūtė ne visiems žada būti dosni, kai kur derliaus prarasta maždaug trečdalis, kai kur net ir pusė. Be to, su paviršiniu lietumi pasėliuose ėmė sparčiai plisti ligos, tad prie visų rūpesčių žemdirbiams prisidėjo dar viena bėda. Pasak Ūkininkų sąjungos ir Žemės ūkio rūmų atstovo Marijampolės regione Sigučio Jundulo, šiuo metu situacija Suvalkijos laukuose tikrai nedžiugina.

„Dabar kiekvienas akimis ganom debesis danguje ir viliamės, kad prapliups lyti virš kurio nors lauko. Mano pasėliai 6 savaites nebuvo gavę nei lašo ir tik dabar čia užklysta vos vienas kitas lietaus debesėlis. Žemės toks lietus nepalaisto, tik lapus sudrėkina, o tuomet ligos javuose ir rapsuose plinta žaibo greičiu. Važinėjam su komisija po žemdirbių laukus vertindami patirtus nuostolius ir matom, kad lengvesnėse dirvose problemos itin didelės. Antai, Šunskuose, Vidos Stankevičienės ūkyje, žieminiuose kviečiuose derliaus prarasta daugiau nei pusė. Kuomet šiuo metu javas turėtų būti trijų stiebų, varpos pilnos grūdų, mažiausiai po 30 varpoje, tai radome dvi iš trijų varpas nudžiūvusias, kurias patrynus išbyrėjo ne grūdai, tik pelai, o iš likusios varpos – vos 15 menkų grūdelių. Žinoma, ne visuose laukuose tokia situacija, kur sunkesnės dirvos, ar buvo sulaukta daugiau lietaus debesų, ten pasėliai atrodo geriau“, – tikina S. Jundulas.

Kai kurie ūkininkai jau pradėjo kulti žieminius rapsus, bet kiti dar neskuba, nes kol kas dar žalios ankštaros. Prognozuojama, jog gal būt rapsai neblogai byrės. Ūkininkai jau pasigiria, kad rapsų prikulia apie 5 t/ha, tačiau tokie kiekiai byrės tikrai ne kiekvienam.

Pasak agronomo S. Jundulo, kviečiai šiemet tikriausiai duos trečdaliu mažesnį derlių, gal kai kam ir dar skurdžiau byrės. Vienur javai dar nesubrendę, o kai kur jau ir išgulę. Ypač prasta situacija vasarojaus laukuose, mat drėgmės stygius gerokai iškankino augalus ir vargu ar šis lietus juos išgelbės. Kituose pasėliuose taip pat trūksta tvarkos.

„Avižos kur ant kalniuko – visiškai išdegė, o daubose – net pažastis siekia. Ten, kur drėgnesniais metais jos supūdavo, dabar klesti. Žirnių laukuose taip pat galima pamatyti, kad jie dygo netolygiai, tad vieni jau nugeltę, o kiti dar visai žali ir žydi. Tad vieni ūkininkai ketina skatinti jų brandą, o kiti lauks, kol visi žirniai subręs ir tuomet kuls. Tačiau jei bus škvalas ar kruša, gali be kombaino gamtos stichijos žirnius nukulti“, – sako S. Jundulas.

Pasak jo, šis lietus, kurį sinoptikai žada visos savaitės dienomis, didelio džiaugsmo žemdirbiams neatneš, nes prie tokio tarpinio negausaus pakrapinimo tai tik ligos plinta. Labai reikia didelio gausaus lietaus, kuris pagirdytų žemę, nes drėgmės  trūksta ir cukriniams runkeliams, kukurūzams, taip pat javams vis dar brandinantiems grūdus. Tad ne pavienių debesėlių, o didelių vandens pripampusių debesių laukia Suvalkijos žemdirbiai savo danguje.

Milda Kudirkaitė

Sponsored Video

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas

TAIP PAT SKAITYKITE