Žinia pacientams: žmonės už vaistus turės primokėti mažiau

Nuo šiol vaistai gali atpigti, kadangi keičiasi kompensuojamųjų vaistų kompensavimo lygiai. Žmonėms primokėti perkant tam tikrus vaistus vaistinėse reikės mažiau arba išvis nereikės, tačiau toks sprendimas sukėlė farmacininkų pasipiktinimą, teigia Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

 

Nuo šiol valstybė Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuos didesnę dalį pacientų mokamų priemokų už vaistus. Infekcinėms ir parazitinėms ligoms, endokrininėms, mitybos ir medžiagų apykaitos ligoms, nervų sistemos ligoms, akies, virškinimo sistemos, jungiamojo audinio, skeleto-raumenų, urogenitalinės sistemos ligoms, esant nėštumui, gimdymui ir laikotarpiui po gimdymo, kompensavimo lygis bus keliamas iki 100 proc. Tai gali kainuoti 4,6 mln. eurų papildomų PSDF lėšų.

„Dalis preparatų yra kompensuojami ne 100 proc., likusią dalį turi sumokėti pats pacientas. Biudžeto sutaupymai leido kompensavimo lygius pakelti iki 100 proc.”, – teigė A. Veryga.

Vis dėlto vaistinių preparatų, skirtų kraujotakos sistemos ir širdies lygų gydymui, kompensavimas pakilo ne iki 100 proc., o iki 90 proc.

Sprendimas nukreiptas į nepasiturinčius pacientus

Šis sprendimas priimtas dėl Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijų. Pastaroji konstatavo, kad ambulatoriniam gydymui skirti vaistai yra svarbiausia ir vienintelė priežastis, kodėl Lietuvoje gyventojai patiria nepakeliamas išlaidas.

A. Veryga įsitikinęs, kad didžiausias išlaidas vaistams patiria nepasiturintys pacientai: „Liūdniausia, kad išlaidas vaistams patiria dažniausiai neturtingų pacientų dalis, viena iš rekomendacijų PSO buvo būtent mažinti pacientų priemokas. Tai viena iš priemonių, kuri leis tą padaryti. Nustatytos pacientų priemokų lubos, nepriklausomai nuo to, kiek brangiai kainuoja vaistinis preparatas, jų nebus galima viršyti”.

Iš visų PSO rekomendacijų, vienos įgyvendinti kol kas dar nepavyks.

„Po šių priemonių liktų tik suskaičiuoti galimas kritines išlaidas, kurias patirtų nepasiturintys pacientai ir nustatyti bendras lubas, nustatyti kritinę ribą, kurią pasiekus žmogui nebereikia ir priemokų jokių mokėti. Kol kas šiai priemonei nesame pasiruošę, o visas kitas ruošiamės įgyvendinti”, – tikino ministras.

Naujame kainyne numatyta daugiau priemonių, leidžiančių taupyti PSDF lėšas. Naujasis kainynas parengtas paagal kompensuojamųjų bazinių kainų ir paciento priemokų už juos apskaičiavimo tvarką, patvirtinant pacientų priemokų „lubas”. Manoma, kad šis sprendimas leis sutaupyti 7,2 mln. eurų biudžeto lėšų per metus, taip pat sumažins pacientų priemokas.

 

Spaudimas iš farmacininkų 

A. Veryga pripažino, kad dėl tokio sprendimo sulaukė spaudimo iš didžiųjų farmacijos bendrovių, girdėjo daug pasisakymų viešojoje erdvėje.

„Spaudimas, jeigu tai galima laikyti spaudimu, žinoma, kad jis yra. Bet manau, kad demokratinėje šalyje, kur savo nuomonę galima išsakyti, tai yra natūralu ir normalu. Gaila, kad teisininkai, kurie tuos argumentus išsako, neprisistato, ką jie atstovauja. Manau, kad būtų sąžininga pasakyti, kokią asociaciją pristatai ir kieno atstovauji interesus. Tai yra lobizmas, tik jis gali būti skaidrus”, – sakė ministras.

alfa.lt 

Jums gali patikti

Komentavimas negalimas