• Artimiausi renginiai
  • Savaitgalis
  • Receptai
  • Sūduvos istorija
  • Pranešk
  • Įmonių katalogas
Trečiadienis, 15 liepos
Sūduvos Gidas
Justicija
  • Naujienos
    • Marijampolė
    • Šakiai
    • Vilkaviškis
    • Kazlų Rūda
    • Kalvarija
  • Renginiai Sūduvoje
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
    • Renginių archyvas
  • Mokslai
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Politika
  • Sveikata
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Naujienos
    • Marijampolė
    • Šakiai
    • Vilkaviškis
    • Kazlų Rūda
    • Kalvarija
  • Renginiai Sūduvoje
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
    • Renginių archyvas
  • Mokslai
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Politika
  • Sveikata
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus

Žygimantas Mauricas. Kodėl degalų kainos kyla, o elektros – krenta?

2026-05-18
Apžvalgos, Finansai
Laikas: 3 min skaitymo
A A
Žygimantas Mauricas | Luminor

Žygimantas Mauricas | Luminor

Karinis konfliktas Artimuosiuose Rytuose pašokdino pasaulines naftos kainas, kurių poveikį netrukome pajusti ir Lietuvoje. Degalinių švieslentėse užsidegė 2022-ųjų energetikos krizę primenantys skaičiai, o dyzelino kaina vėl perkopė psichologinę 2 Eur už litrą ribą. Tačiau Lietuvoje šįkart stebime kiek netikėtą reiškinį – elektros kainos ne kyla, o mažėja. Kodėl?

Pagrindinė mažėjančių elektros kainų  priežastis – išaugusi elektros gamyba iš vietinių atsinaujinančių energijos šaltinių. Vėjuotą ir saulėtą balandžio mėnesį vėjo, saulės ir hidro-elektrinėse pasigaminome  86 proc. visos šalyje suvartotos elektros energijos. Didžiausią jos dalį sudarė vėjo energetika (59 proc.), taip pat sparčiai augo saulės energetikos reikšmė (24 proc.), o pavasario mėnesiais prie kainų mažėjimo prisideda ir hidroenergetika (3%). Didelė elektros generacija ženkliai sumažino biržos kainas, kurios 2026 m. balandį ne tik buvo mažesnės nei prieš metus, tačiau ir tapo mažesnės nei Švedijoje (Malmės kainų zonoje SE4) ar Vokietijoje.

Tai yra didelis Lietuvos pasiekimas, iliustruojantis, kad investicijos į atsinaujinančią energetiką jau duoda savo vaisius. Ekologiška ir pigi vietinė elektros gamyba ne tik didina Lietuvos energetinę priklausomybę, bet ir gerina mūsų šalies užsienio prekybos balansą bei didina vietos verslo konkurencingumą. Be to, tai sumažina pasaulinių energijos sukrėtimų poveikį Lietuvos ekonomikai, nes mūsų elektros kaina nebepriklauso nuo pasaulinių naftos bei dujų rinkų, taigi ir nuo tokių geopolitinių „butelio kaklelių“ kaip Hormūzo sąsiauris. Elektros kainas Lietuvoje vis labiau lemia vietinės klimatinės sąlygos: vėjo stiprumas, saulės kaitrumas bei vandens kiekis upėse.

Ekologiška ir pigi elektros energija ilgainiui gali suteikti Lietuvai konkurencinį pranašumą prieš kitas Europos valstybes – ypač tų, kurios nemažą dalį elektros energijos vis dar gaminasi iš importuojamų gamtinių dujų. Pavyzdžiui, Italijoje, Vokietijoje ir Jungtinėje Karalystėje elektros kainos yra didesnės nei Lietuvoje , kadangi šios šalis reikšmingą dalį elektros vis dar pasigamina iš gamtinių dujų, kurių kainos šoktelėjo užsivėrus Hormūzo sąsiauriui. Tai svarbu ir namų ūkiams, ir verslui – mažesnės bei nepriklausomos nuo pasaulinių tendencijų elektros kainos tiesiogiai didina šalies konkurencingumą, ypač energetiškai imliuose sektoriuose, tokiuose kaip pramonė ar duomenų centrai. Tokiose srityse elektros kaina dažnai tampa vienu pagrindinių investicijų pasirinkimo kriterijų.

Tiesa, Lietuvoje elektros kainos taip pat svyruoja, priklausomai nuo klimatinių sąlygų. Tad Lietuvai dar reikia nesustoti pusiaukelėje ir tęsti investicijas į elektros jungtis su kontinentine Europa, energijos kaupiklius bei gamybos pajėgumus. Taip pat Lietuvai reikėtų elektrifikuoti transporto sektorių, kad judėjimui naudotume ne iš užsienio šalių atsivežtą iškastinį kurą, o vietoje iš atsinaujinančių išteklių pagamintą elektrą. Sėkminga šilumos ūkio transformacija, gamtines dujas pakeitus biokuru, suteikia vilties, kad ir šį kartą Lietuvai pavyks transformuoti ir savo transporto sektorių. Optimizmo suteikia ir tai, kad lietuviai įsigyja vis daugiau elektromobilių – pagal šį rodiklį Lietuva pirmauja tarp Baltijos šalių ir yra viena pirmaujančių šalių CRE regione.

Svarbu pabrėžti, kad ir platesniame Europos kontekste situacija yra gerokai stabilesnė nei ankstesnių krizių metu. Nors naftos kainos sureagavo į konfliktą ir šoktelėjo, gamtinių dujų bei elektros kainų reakcija gerokai santūresnė. Šiuo metu gamtinių dujų kaina siekia apie 40-50 Eur už megavatvalandę, kai 2022 m. ji buvo šoktelėjusi net virš 300 Eur. Be to, elektros kainos Europoje taip pat nepakilo tiek stipriai, kaip per 2022 metų energetikos krizę. Tam didelę įtaką daro diversifikuotas energijos tiekimas bei išaugusi elektros generacija iš atsinaujinančių energijos išteklių  – Europa šiandien gerokai mažiau priklauso nuo vieno regiono ar tiekėjo, o importas iš Persijos įlankos šalių nėra kritinis.

Jei dabartinės tendencijos išliks, galime atsidurti situacijoje, kai elektros kainą vis dažniau lems ne geopolitika, o orai. O tai – vienas geriausių įmanomų scenarijų mažai ir atvirai ekonomikai, tokiai kaip Lietuva.

Žymos: Kainos
DalintisSiųsti

Naujienos iš interneto:

Rekomenduojami Video:

TAIP PAT SKAITYKITE:

Žinios

Marijampolė turistus stebina labiau, nei jie tikisi
Orijos ežere maudytis nesaugu – viršytos melsvabakterių normos
Vilkaviškio rajono abiturientų pasiekimai pasipildė dar trimis šimtukais
Biblioteka Marijampolėje tapo dar prieinamesnė: Draugystės padalinyje įrengtos automatinės durys

Kultūra

Kybartuose nuaidėjo miesto vasaros šventė
Po kelerių metų pertraukos į Marijampolę sugrįžta „Move Your Body“
Apniukęs oras šventės nesugadino: Marijampolėje nugriaudėjo tradicinė „Didžioji knygos šventė“
Vilkaviškyje pagerbti Moksleivių dainų šventės kolektyvų vadovai ir organizatoriai

Sportas

Antanavo vasaros sporto šventės 6×6 futbolo turnyre vėl karaliavo Marijampolės r. „Liūtai“
Pirmas „Sūduvos“ naujokas – Justinas Ramanauskas
Kazlų Rūdos SC „Ataka-Danilus“ atsisveikino su Edu Valenta – puolėjas keliasi į NKL
Tradicija tęsiasi: Valstybės dieną Kazlų Rūdoje vyko jubiliejinis diskgolfo turnyras

Politika

Vilkaviškio rajono savivaldybė kviečia teikti paraiškas smulkiojo ir vidutinio verslo finansavimui gauti
Po teismo sprendimo Marijampolėje bus skiriamas laikinasis meras, komanda tęsia darbus
Marijampolės meras Isoda nuteistas „čekiukų“ byloje, netenka pareigų
Teismas skelbs sprendimą dėl „čekiukų“ byloje išteisinto Marijampolės mero Isodos

Įdomu

Ant nago atsirado dėmė? Vaistininkė paaiškino, kada po geliniu lakavimu gali slėptis nemalonūs pažeidimai
Nemokantiems ilsėtis be kaltės jausmo: psichoterapeutas įvardijo 6 dalykus, kurie išmokys iš tikrųjų atsitraukti
Apklausa: daugiau nei pusė Lietuvos porų dėl finansų nesipyksta
Iš pradžių – svajonių darbas, vėliau – paskola savo vardu: kaip veikia nauja sukčių schema

Verslas

Iš Geteborgo į Marijampolę: „CIE LT Forge“ inžinieriai stiprino robotikos žinias viename moderniausių mokymų centrų regione
Kavos aparatų nuoma: optimalus sprendimas moderniam biurui
Intelektinė nuosavybė: dažniausi klaidingi įsitikinimai
Kas šeštas lietuvis kuria verslą, vis daugiau naujų verslų – regionuose

Mokslas ir studijos

Vilkaviškio rajono abiturientų pasiekimai pasipildė dar trimis šimtukais
Nuo liepos 1 d. jau galima teikti prašymus dėl socialinės paramos mokiniams skyrimo
„Jaunimo vasara“ griauna mitus apie nepilnamečių galimybes
Vilkaviškio vaikų lopšelyje-darželyje „Pasaka“ įrengtas modernus keltuvas

Turizmas

Marijampolė turistus stebina labiau, nei jie tikisi
Istorijos audrų blaškyta Akmenynų šventovė: nuo kareiviško barako iki dvasinio centro
Geriausios grybų rinkimo vietos Sūduvoje
Kačergų kalnas: istorinis pasienio tolis ir legendos
Reklama
Marimedis Marimedis Marimedis
Pamatyti.lt Pamatyti.lt Pamatyti.lt
Sūduvos Gidas

Teisės saugomos © 2024

Naršyti

  • Pranešk naujieną
  • Naudojimosi taisyklės
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Privatumo politika
  • Kalvarija
  • Kazlų Rūda
  • Marijampolė
  • Šakiai
  • Vilkaviškis

Sekite mus

  • Sūduvos gidas
  • Žinios
    • Kalvarija
    • Kazlų Rūda
    • Marijampolė
    • Vilkaviškis
    • Šakiai
  • Kas vyksta Sūduvoje?
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
  • Savaitgalis
  • Kriminalai
  • Karas Ukrainoje
  • Receptai
  • Istorijos verpetai
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Kultūra
  • Įdomu
  • Grožis
  • Mokslas ir studijos
  • Video
  • Reklama
  • Kontaktai
  • ŽŪM naujienos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Sūduvos gidas
  • Žinios
    • Kalvarija
    • Kazlų Rūda
    • Marijampolė
    • Vilkaviškis
    • Šakiai
  • Kas vyksta Sūduvoje?
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
  • Savaitgalis
  • Kriminalai
  • Karas Ukrainoje
  • Receptai
  • Istorijos verpetai
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Kultūra
  • Įdomu
  • Grožis
  • Mokslas ir studijos
  • Video
  • Reklama
  • Kontaktai
  • ŽŪM naujienos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus