Spalio 11-ąją Šunskuose (Marijampolės sav.) medžioklės trimitas iškilmingai paskelbė fazanyno atidarymą. Prieš keletą dešimtmečių šiose vietovėse mėgdavo medžioti žinomi tuometinės valdžios atstovai, o šioms medžioklėms Šunskų girininkijoje buvo auginami fazanai. Sovietmečiui pasibaigus, ši tradicija išnyko, sunyko ir fazanynas, tačiau prisiminimas apie tai išliko Šunskų herbe. Originalių idėjų nestokojanti Šunskų bendruomenė, priešakyje su entuziastinguoju seniūnu Rimantu Lekecku, nutarė atgaivinti vietovę garsinusią istoriją ir įkurti fazanyną.
Naujajame fazanyne šiuo metu yra apie 100 įvairių rūšių fazanų. Taip pat čia galima pamatyti ir kitų dekoratyvinių paukščių – povų, karvelių, petardų. Ateityje galvojama apie dar didesnę paukščių įvairovę. Tikimasi čia rengti ekskursijas, edukacijas, užsiimti fazanų veisimu.
Fazanai greta Šusnkų, Gustabūdžio kaime, pradėti auginti maždaug 1970 m., įkūrus čia vienintelį Lietuvoje fazanyną. Sovietmečio valdžios atstovai su savo svečiais mėgdavo šiose vietovėse rengti fazanų medžiokles.
„Dar yra išlikę to meto tarybinio medžioklės ūkio – fazanyno likučiai. Ten augindavo tūkstančius fazanų. Beje, Grūto parko įkūrėjas Viliumas Malinauskas šį fazanyną statė, buvo jo direktorius. Čia pamedžioti atvažiuodavo tuometinis „elitas“ net iš Maskvos. Ilgainiui, pasikeitus politinei situacijai, šių medžioklių tradicijos sunyko, fazanynas tapo nebereikalingas. Jį privatizavus veikla taip ir neatsigavo. Kažkada lankydamasis Antano Boso elnyne, pamačiau ten auginamus fazanus. Toptelėjo mintis, kad Šunskuose galėtume įrengti fazanyną ir tarsi savotiškai įprasminti Šunskus kadaise garsinusį paukštį, kuris vaizduojamas ir mūsų herbe“, – pasakojo Šunskų seniūnas R. Lekeckas.
Šunskų herbe, kuris buvo patvirtintas 2008 m., pavaizduoti trys auksiniai fazanai, simbolizuojantys tikėjimą, meilę ir viltį, o juodos spalvos fonas simbolizuoja išmintį, išsilavinimą bei derlingas žemes. Šunskų fazanyno įkūrimo idėją seniūnas drauge su bendruomene brandino keletą metų, o neseniai buvo imtasi realių darbų. Bendruomenė parengė projektą viešųjų erdvių tvarkymui, kuris 2016 m. rugsėjo mėnesį pradėtas įgyvendinti, finansuojant LR Žemės ūkio ministerijai pagal veiklos sritį ,,Kaimo vietovės viešųjų erdvių sutvarkymas, pritaikant jas kaimo gyventojų poreikiams“.
Kad ši idėja būtų realizuota, reikėjo ne tik pinigų, bet ir daugybės leidimų. Ne visi valdžios atstovai geranoriškai palaikė šią bendruomenės iniciatyvą, kai kurie skeptiškai ją vertino ir tikino, jog visa tai neatsipirks. Tačiau buvo tokių, kurie patikėjo ir paskatino siekti užsibrėžto tikslo. Kai greta gyvenvietės parko pradėjo kilti fazanyno pastatas, jame buvo suprojektuota 14 gardų, tačiau įvertinęs tai, jog paukščių čia bus gerokai daugiau, seniūnas nutarė pakoreguoti projektą. Iš savivaldybės išprašė papildomai lėšų, prisidėjo girininkija ir buvo įrengtas dar vienas paukštidės aukštas. Dabar fazanyno pastate yra 28 gardai, specialiai pritaikyti dekoratyviniams paukščiams.
Pirmieji fazanyne apsigyveno ilgamečio Marijampolės savivaldybės mero Vidmanto Brazio auginti 7 fazanai, kuriuos Šunskų kaimo bendruomenei padovanojo jo žmona Birutė Brazienė. Keletą mėnesių, kol buvo pilnai įkurti fazanyno voljerai, šviesaus atminimo mero augintus fazanus globojo Gustabūdžio kaimo gyventojai Teresė ir Kęstutis Pėteliai. Gražuolius paukščius bendruomenei dovanojo Obelinės kaimo gyventojas Linas Flėderis, marijampolietis Alvydas Stagniūnas, bei Lietuvos Respublikos seimo narys Kęstutis Mažeika. Iš Lenkijos paukščių veislyno atkeliavo retesni paukščiai, kuriuos įsigyjant geranoriškai tarpininkavo Alvydas Stagniūnas. Ir ateityje ketinama iš įvairių dekoratyvinių paukščių veisėjų įsigyti kuo retesnių, įdomesnių rūšių fazanų bei įvairių veislių paukščių.
„Turime jau ir savų išsiperintų fazaniukų. Pradžioje savame inkubatoriuje juos mums išperino vienas ūkininkas, dabar jau patys turime inkubatorių. Paukščiukų sparčiai daugėja, tad panašu, kad teks rašyti dar vieną projektą ir plėstis. Šioje rekreacinėje zonoje ir dar greta esančioje teritorijoje, kurią ketiname įsigyti, planuojame įrengti nedidelį zoologijos sodą, kur eksponuosime retus, gražius dekoratyvinius paukščius ir juos veisime. Aptarėme su savivaldybės vadovais galimybę remti mūsų edukacinę veiklą, nes norime, kad čia lankytųsi kuo daugiau vaikų ir susipažintų su dekoratyvinių paukščių bei fazanų įvairove. Kiek atokiau planuojame įrengti kurapkų veisyklą, iš kur paukšteliai keliaus į laisvę. O verslioji būsimos veiklos pusė būtų ta, kad taip pat veisime ir auginsime fazanus, skirtus medžioklei ir restoranams. Užauginę po 2 – 3 tūkstančius medžioklinių fazanų ir už kiekvieną gaudami maždaug po 10 eurų, o iš restoranų gal dar kiek daugiau, turėtume nemažas pajamas. Žinoma, rizikos yra, tačiau tikimės, kad mums pasiseks“, – tikina seniūnas ir prasitaria apie dar vieną originalią idėją, kuri taip pat turėtų tapti realybe.
Greta fazanyno netolimoje ateityje turėtų atsirasti silkių kasykla, kuri taip pat susijusi su Šunskų istorija. Pasak seniūno, kadaise žydelis Šunskuose turėjo parduotuvę. Netinkamas prekybai silkes užkasdavo į žemę, tačiau slapčia jas gyventojai išsikasdavo ir išsinešiodavo. Tą vietą imta vadinti silkių kasykla. Ketinama su humoru prisiminti šį tikrą faktą ir greta fazanyno rekreacinėje zonoje įrengti simbolinę silkių kasyklą, kur iš šulinio ar šachtų norintieji galės išsitraukti silkių. Ir tai ne vienintelė užmačia, kurią turi šios vietovės gyventojai. Antai, uždarytoje mokykloje jie jau numatę rengti įvairias edukacines veiklas, o antrajame pastato aukšte įrengti nedidelį viešbutėlį savo svečiams. Taigi, spalio 11 – ąją atverti vartai į fazanyną tai tik dar viena naujų veiklų pradžia.
Kol kas fazanynu savanoriškai rūpinasi, jį prižiūri patys Šunskų gyventojai. Seniūnas tikisi, kad ateityje pavyks įkurti čia kelias darbo vietas pagal bendruomenių VVG projektą. O kol kas pats R. Lekeckas savaitgaliais ketina smalsuoliams vesti ekskursijas ir pasakoti apie šiuos retus ir įdomius paukščius. Fazanynas lankytojus ketina priimti iki lapkričio mėnesio, tol, kol bus tam palankus oras, o paskui fazanyno vartai lankytojams atsivers pavasarį, maždaug balandžio mėnesį. Šaltuoju metų laiku bus pasirūpinta, kad paukšteliams būtų jauku ir šilta – pastatas bus specialiai apdangstytas ir apšildytas.
Taigi, Šunskai kviečia apsilankyti ir pasigrožėti fazanais, jų įvairove, daugiau sužinoti apie šiuos karališkus paukščius, kurie į Europą kadaise atkeliavo iš tolimų Azijos kraštų.
Milda Kudirkaitė
Nuotraukose
- Šunskų fazanyno vartus atvėrė ir lankytojus vidun pakvietė Marijampolės sav. merė I. Lunskienė ir Šunskų seniūnas R. Lekeckas.
- Fazanyno pastate šiuo metu gyvena apie 100 įvairių paukščių.
- Pirmieji fazanyno lankytojai ir labiausiai čia laukiami svečiai – vaikai.
- Fazanyno pastate įrengti 28 gardai, specialiai pritaikyti dekoratyviniams paukščiams.
- Fazanyne galima pamatyti įdomių ir retų rūšių fazanų.
- Čia gyvena ir auksiniai fazanai, kurie pavaizduoti Šunskų herbe
- Svečiai buvo pavaišinti gardžiu fazanienos troškiniu.
- Fazanyno atidarymo dieną jo įkūrėjai sulaukė gausybės garbių svečių ir sveikintojų.
- Vieta silkių kasyklai jau parinkta, dabar tik beliko šią idėją įgyvendinti.