Reaguojant į pastarųjų dienų Lietuvos aplinkosaugines aktualijas sausio 28 d. buvo sušauktas neeilinis Marijampolės savivaldybės tarybos Aplinkos apsaugos ir kaimo reikalų komiteto posėdis, kuriame aptartos priemonės, padėsiančios mažinti aplinkos taršą buitinėmis ir pramoninėmis nuotekomis. Į posėdį buvo pakviesti UAB „Sūduvos vandenys“ ir Aplinkos apsaugos departamento Marijampolės valdybos vadovai, taip pat Marijampolės savivaldybės administracijos Aplinkotvarkos ir infrastruktūros bei Viešosios tvarkos skyrių vedėjai.
Komiteto pirmininkas Karolis Dvylys domėjosi, kokias kontrolės priemones vykdo atsakingos įstaigos. „Didelių taršos židinių Marijampolėje nėra, tačiau privalome užtikrinti tinkamą kontrolę. Stiprinamos kontrolės tikslas nėra bausti, priešingai, visais įmanomais būdais siekiame paskatinti gyventojus jungtis prie centralizuotų nuotekų tinklų arba įsirengti nuotekų valymo įrenginius. Kiekvieną atvejį stengsimės analizuoti individualiai ir net neabejoju, kad smulkias investicijas ir toliau padengs UAB „Sūduvos vandenys“. Savivaldybės įmonės ir atsakingi Savivaldybės administracijos skyriai turi informaciją apie galimai daromus pažeidimus, todėl naujai suformuota komisija jau netrukus pradės tikrinti, kaip laikomasi švaros ir tvarkos taisyklių bei kitų teisės aktų. Nustačius neatitikimus gyventojas bus įspėjamas, o užfiksuotiems pažeidimams pašalinti duodamas vadovaujantis protingumo kriterijumi numatytas laiko terminas. Tik pakartotinai nustačius pažeidimus tikrintojas turės teisę skirti baudą.“, – komiteto sprendimą komentavo K. Dvylys.
UAB „Sūduvos vandenys“ direktorius Žydrūnas Čekauskas pastebėjo, kad buitinių nuotekų talpas įsirengę gyventojai dažnai jas prižiūri netinkamai. Tokios talpos privalo būti ištuštinamos kartą per 6 mėnesius, o pareikalavus gyventojas privalo pateikti tai įrodantį dokumentą, pakanka ir kasos čekio. Nors UAB „Sūduvos vandenys“ teikia tokią paslaugą, tačiau užuot ja pasinaudoję gyventojai sukauptas nuotekas išleidžia į aplinką.
Aplinkos apsaugos departamento Marijampolės valdybos viršininkas Gintautas Česaitis ir Marijampolės savivaldybės administracijos Aplinkotvarkos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas Mindaugas Lelešius informavo, kad gyventojai yra tikrinami reguliariai, bent kartą per metus, tačiau dėl sumaniai paslėptų įrengimų teršėjus surasti labai sunku. Tam pasitelkiamos net tokios priemonės kaip nuotekų dažymas. Anot M. Lelešiaus, aplinkos taršą buitinėmis nuotekomis sumažinti būtų galima ir tikrinant iš gyventojų nuotekų valymo įrenginių išleidžiamą vandenį. Dažnai gyventojai nesilaiko įrenginio instrukcijos reikalavimų ar jo išvis neprižiūri. Iš netinkamai veikiančių buitinių nuotekų įrenginių išleidžiamas vanduo taip pat teršia aplinką.
Komitetas sutarė, kad sustiprinta kontrolė bus pradėta vykdyti nedelsiant, o pirmieji rezultatai Aplinkos apsaugos ir kaimo reikalų komitete bus pristatyti jau kitame posėdyje vasario mėnesį.
Marijampolės savivaldybės administracijos informacija