Europos Parlamento (EP) nariai Rasa Juknevičienė ir Andrius Kubilius apžvelgė savaitės įvykius iš Briuselio – daugiausiai dėmesio jie skyrė TS-LKD suvažiavimui bei rinkimams Vokietijoje.
Lietuva gerai atrodo Europos liaudies partijos (ELP) šeimoje ir visoje politinėje Europos Sąjungos sistemoje
R. Juknevičienė teigė pajutusi, jog į savo politinę jėgą jau žvelgia iš europinės perspektyvos, lygindama su kitomis, tai pačiai politinei šeimai priklausančiomis Europos politinėmis partijomis.
„Esame labai gerai vertinami, nes esame viena iš nedaugelio politinių jėgų, kuri nuo Sąjūdžio sugebėjo ateiti į stiprią europietišką (partiją), sugebančią keistis, dirbti ir opozicijoje ir vyriausybėje, tai yra politinės jėgos stiprybė. Man padarė įspūdį, nors ir nuolat stebime, bendraujame, matome, kaip dirba mūsų ministrai, mums jie vis dar atrodo jaunieji mūsų kolegos. Suvažiavime pamačiau subrendusius žmones, tiek patyrusius, su turiniu, turinčius daug informacijos, žinių, gebėjimų brėžti linijas į priekį. Buvo priimtos stiprios rezoliucijos. Nedidelė Lietuva, su nedideliais resursais, visai neblogai atrodo Europos liaudies partijos (ELP) šeimoje ir visoje politinėje Europos Sąjungos sistemoje,” – sakė R. Juknevičienė.
Pasak politikės, neverta stebėtis ir krizės metu dirbančios vyriausybės reitingais.
Europarlamentaras A. Kubilius, paklaustas, kaip vertina iš Seimo pasitraukusio Ramūno Karbauskio rašomus laiškus, sakė: ,,Mano įsitikinimu, jis yra nusisamdęs neblogą rašytoją, tik kažin ar jis pats iki galo perskaito savo rašytojo parašytus laiškus. Matyt, rašytojui duotas uždavinys daug ką dramatizuoti, rašyti agresyviomis emocijomis. Mano patirtis sako, kad tokie desperatiški laiškai nieko gero nei partijai, nei jos lyderiui neduoda.“
A. Kubilius džiaugėsi praėjusiu TS-LKD suvažiavimu ir galimybe pasimatyti su visais gyvai, europarlamentaro teigimu, Vyriausybė tvarkosi gerai.
Pasak politiko, gaila, kad žiniasklaida nepastebėjo nemažo kiekio sveikinimų, perduotų iš kitų šalių Premjerų, politinių institucijų, EP lyderių. ,,Sveikinimus ne tik smagu gauti, bet kartu tai parodo, koks yra mūsų tarptautinis statusas. Nenoriu girtis, bet žiūrint į ELP šeimą bendrai visos Europos ir mūsų regiono mastu, mes išsiskiriame, nes nuo 90-ųjų, o formaliai nuo 1993 metų esame ta pati partija, ta pati bendruomenė ir iš kitos pusės, ypač kaimynystės požiūriu esame labai stiprūs. Deja, paskutiniu laikotarpiu daugelis partijų – ir kairiųjų, ir dešiniųjų – yra nusilpę, tame tarpe ir ELP šeimos partijų yra nusilpusių, o mes išlaikome neblogą sportinę politinę formą,“ – sakė A. Kubilius.
A. Merkel buvo telkianti lyderė ir tai daug padėjo Europai
EP nariai apžvelgė neseniai vykusius rinkimus Vokietijoje.
„ELP šeimos politinė partija, viena svarbiausių ES politinių jėgų, Vokietijos krikščionys demokratai kartu su Bavarijos krikščionių demokratų sąjunga patyrė pralaimėjimą, nors ir surinko beveik lygiai balsų su Socialdemokratais, bet neteko beveik 9 proc. balsų, lyginant su ankstesniais rinkimais. Įtaką padarė tai, kad Angela Merkel nebekandidatavo. Pirmą kartą pokarinėje Vokietijoje pareigas einantis kancleris nekandidatavo rinkimuose ir išėjo iš pareigų ne pralaimėdamas, bet pats savo noru užleisdamas vietą kitiems“, – svarstė europarlamentarė.
Pasak jos, laukia nelengvas laikotarpis, kuris gali tęstis net iki metų pabaigos, kol susiformuos koalicija. EP nariai svarstė, kokių pokyčių pačios ES politikai gali turėti šis rinkėjų verdiktas Vokietijoje.
„Esminis pokytis, kad Angela Merkel nebebus kanclere. Kas ateis į jos vietą svarbu, bet svarbiausia, kad nebelieka A. Merkel. Ji kanclere tapo 2005 metais, 16 metų buvo kanclere, mes ES nariais tapome 2004 metais. Mes užaugome savo narystėje kartu su ja ir tam tikra prasme nelabai žinome, kaip ES atrodydavo ir atrodys, kai nebus tokios lyderės,“ – sake A. Kubilius.
Parlamentarui vardijant per kokias krizes teko Vokietijos lyderei vadovauti, R. Juknevičienė paantrino, jog jie tuo yra panašūs.
„Buvo klausimų, kur mes nesutardavome, pvz. Nord Stream II, bet iš kitos pusės jos sprendimas lėmė, kad mes turime NATO kariuomenę Lietuvoje, Bundesvero karius. Tai yra didžiulis dalykas,“ – sakė A. Kubilius.
Parlamentaras teigė, kad A. Merkel buvo telkianti lyderė ir tai daug padėjo Europai. Dabar atsiveria erdvė Prancūzijos Prezidentui Emanueliui Makronui, tačiau kai kurie jo energingi pareiškimai (pvz. dėl NATO smegenų mirties ir bendravimo su V. Putinu) kelia nerimą.
„Socialdemokratai laimėjo rinkimus ir gavo apie 208 vietas, krikščionys demokratai atsiliko vienu procentu ir turi apie 190 vietų. Dar dvi mažesnės partijos – žalieji ir liberalai – kartu sudėjus turi apie 212 vietų, tad tai trys vienodos jėgos, kurios gali sudaryti įvairias kombinacijas“, – kalbėjo EP narys.
Kalbant apie būsimą Vokietijos lyderį, pasak A. Kubiliaus, gali susiklostyti labai įvairūs variantai, tad dar per anksti pasakyti, kas bus kancleris.
EP nariai taip pat šią savaitę lankysis Visbyje, kur dalyvaus aukšto lygio Švedijos Moderatų partijos organizuojamame tarptautiniame renginyje apie saugumą.
Užsakymo nr.: SG-20-105