JAV prezidentas Joe Bidenas ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen derėjosi dėl prekybos plienu ir aliuminiu tarifų. Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga sekmadienį baigė ginčą dėl plieno ir aliuminio tarifų bei pareiškė, kad kartu sieks pasaulinio susitarimo kovoje su „nešvaria“ gamyba ir pertekliniais šios pramonės pajėgumais. ES ir JAV susitarimas, tai iššūkis Kinijai, kuri gamina daugiau nei pusę pasaulio plieno ir kurią ES ir JAV kaltina sukuriant šios produkcijos perteklių rinkoje, keliantį grėsmę jų plieno pramonės išlikimui.
„Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga derybose pasiekė didelį proveržį padėsiantį įveikti egzistencinę klimato kaitos grėsmę, tuo pat metu išlaikant darbo vietas ir išsaugant pramonę savo šalyse“ – sakė JAV prezidentas Joe Bidenas žurnalistams Romoje, po pokalbio su Europos Komisijos vadove Ursula von der Leyen, G20 viršūnių susitikimo kuluaruose.
Pagal šį susitarimą Vašingtonas leis ES šalims be muito eksportuoti plieną ir aliuminį į Jungtines Valstijas. Eksporto apimtis bus panaši į apimtį buvusią iki prezidento Donaldo Trumpo administracijai, 2018 metais, įvedant muitus. Reaguodama į tai ES panaikino atsakomuosius tarifus iš JAV importuojamiems produktams, įskaitant viskį, motorines valtis ir „Harley-Davidson“ motociklus.
Bet užuot sugrįžę į „status quo“, buvusį iki 2018 metų, Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga kartu dar planuoja išspręsti egzistencinę klimato kaitos problemą, taip pat ir gamybos pajėgumų pertekliaus pasaulio plieno pramonėje klausimą, kuri yra viena iš didžiausių kaltininkių teršiančių atmosferą CO2 dujomis.
„Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga sieks riboti „nešvaraus plieno“ patekimą į savo rinkas, taip pat riboti tokios produkcijos perteklinę pasiūlą visame pasaulyje“ – sakoma Baltųjų rūmų informaciniame biuletenyje, tiesiogiai neįvardijant Kinijos.
Kalbėdamas spaudai prezidentas J. Bidenas buvo dar atviresnis, teigdamas, kad toks susitarimas su ES padės „apriboti „nešvaraus plieno“ patekimą į abiejų ekonominių galybių rinkas iš tokių šalių kaip Kinija“.
Pasaulinis susitarimas turėtų būti parengtas per ateinančius dvejus metus. Siekiant skatinti „žaliąją“ plieno ir aliuminio gamybą jis bus atviras šalims norinčioms prisijungti, įskaitant ir Kiniją, beje, kurios plieno gamybos sektorius sudaro 10–20 proc.CO2 emisijos pasaulyje.
“Žinoma, susitarimas yra atviras visiems panašiai mąstantiems partneriams. Plieno gamyba yra vienas didžiausių anglies dvideginio išmetimo šaltinių pasaulyje” – sakė von der Leyen.
Tuo pat metu JAV prekybos departamentas pranešė, kad Vašingtonas, taip pat konsultuojasi su Japonija ir Didžiąja Britanija klausimais susijusiais su plieno ir aliuminio gamyba. Daugiausia dėmesio skiriama perteklinių gamybos galių poveikiui pasaulinėms plieno ir aliuminio rinkoms.
„Pasauliniu susitarimu bus siekiama užtikrinti ilgalaikį mūsų pramonės gyvybingumą, skatinti technologijas įgalinančias mažą anglies dioksido išskyrimą į aplinką, plieno ir aliuminio gamyboje bei prekybą atkuriant į rinką orientuotas sąlygas“, – rašoma ES Komisijos pranešime.
Pagal užsienio žiniasklaidos pranešimus parengė Vytautas Karsokas