Sekmadienį, rugsėjo 30 dieną, Kybartuose įvyko nuostabi šventė – gausiame būryje tikinčiųjų paminėtas Kybartų Eucharistinio Išganytojo bažnyčios 90-metis.
Pasveikinti parapijos šia iškilminga proga susirinko pilnutėlė bažnyčia bendruomenės narių, garbingi svečiai, tarp kurių ir bažnyčios projekto autoriaus, garsaus to meto architekto Vytauto Landsbergio-Žemkalnio palikuonys – sūnus prof. Vytautas Landsbergis ir anūkė Birutė Landsbergytė, Lietuvos Respublikos Seimo narys Algirdas Butkevičius, Vilkaviškio rajono savivaldybės vadovai – Meras Algirdas Neiberka ir Administracijos direktorius Vitas Gavėnas, Pasaulio kybartiečių draugijos pirmininkas Leonas Narbutis ir kt.
Šv. Mišias laikė J. E. Kauno arkivyskupas emeritas Sigitas Tamkevičius SJ, kuris nuo 1975 metų buvo Kybartų parapijos klebonas. Jis prisimenamas kaip vienas veikliausių Vilkaviškio vyskupijos kunigų, skleidęs gilų vertybinį požiūrį, į veiklą aktyviai įsijungęs jaunimą. Šios vertybės išsaugotos iki šių dienų.
Šventės metu prisiminta 1928 metais baigtos statyti Kybartų Eucharistinio Išganytojo bažnyčios istorija. Pagal V. Landsbergio-Žemkalnio suprojektuotą projektą pastatyta moderni neoromaninių formų bažnyčia, arka sujungta su atskiru varpinės bokštu. Tokio tipo bažnyčia – vienintelė Lietuvoje. Statybų pradžiai dalį lėšų suaukojo kuriamos parapijos parapijiečiai ir užsienyje gyvenantys lietuviai. Kadangi trūko lėšų, bažnyčiai pastatyti ir iki galo įrengti prireikė daugiau kaip 15 metų. Vis dėlto, šiems Dievo namams nepavyko išvengti karo baisumų. 1944 m. bažnyčia besitraukiančios vokiečių armijos buvo subombarduota. O miestą užėmus raudonarmiečiams, ji buvo galutinai išniekinta: sukūrentos medinės lubos, grindys, durys, pagrobtas bokšto varpas. Bažnyčia buvo atstatyta tik pokaryje. Dar daugiau istorinių faktų ir neįkainojamos archyvinės medžiagos buvo galima išvysti bažnyčioje surengtos parodos stenduose, kuriuos paruošė Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus muziejininkė Aušra Mickevičienė.
Reikšmingos sukakties minėjime prisiminti šioje parapijoje tarnavusieji kunigai, jų nuveikti darbai ir atsidavimas parapijiečiams, pasidžiaugta stipria ir vieninga Bažnyčios bendruomene, daug gražių žodžių skambėjo dabartiniam Kybartų parapijos klebonui Vaidotui Labašauskui.
Savo atvykimu šventę pagerbęs prof. V. Landsbergis dalijosi prisiminimais apie savo tėvą architektą V. Landsbergį-Žemkalnį, pasakojo, kaip gimė Kybartų bažnyčios projektas, kaip architektui sekėsi išpildyti savo sumanymą, dirbant išties nepaprastu laikotarpiu, kai reikėjo atstatyti Lietuvą, išgyvenant įvairias politines sumaištis.
„Ši bažnyčia buvo viena pirmųjų mano tėvo statytų bažnyčių ir jis ją labai mylėjo. Ir ji išsiskiria. Išskiria ir iš jo darbų, ir iš visų Lietuvos bažnyčių. Didelis džiaugsmas ją vėl pamatyti gražiai šviečiančią iš tolo, iš Kybartų pakraščio. Tartum koks švyturys iškeltas, varpinė, kuria jis džiaugdavosi, kad pastatė kaip itališką kampanilę greta bažnyčios ir specialiai iškeltą, aukštą. Šiandien, kai aš į ją žiūriu, suprantu, kad jis norėjo, jog širdys būtų keliamos į dangų“, – bažnyčios statybų detalėmis dalijosi V. Landsbergis.
Prisiminimais apie senelį dalijosi ir B. Landsbergytė-Cechanavičienė, kuri pristatė ir Kybartų bažnyčios architektūrinės idėjos priešistorę, kitus garsaus architekto darbus.
Svečių kalbose ne kartą paminėta, kad šiandien Kybartų Eucharistinio Išganytojo bažnyčia išgyvena savo aukso amžių – nuostabiai baltas pastatas šviečia iš toli ir kviečia apsilankyti kiekvieną parapijietį, maldos namus puošia nauji spalvoti vitražai, iš varpinės bokšto šlovingai gaudžia varpai.
Savivaldybės meras A. Neiberka su gražiu jubiliejumi sveikindamas parapijos bendruomenę dėkojo visiems kybartiečiams ir bendraminčiams, kurie prisidėjo ir prisideda prie šios bažnyčios klestėjimo, padėkos žodžius tarė čia tarnavusiems kunigams. Meras linkėjo, kad šie maldos namai visada būti mylimi parapijiečių.
Jautrią šventę papuošė Kybartų Eucharistinio Išganytojo bažnyčios jaunimo choro giedamos giesmės ir Kybartų pučiamųjų instrumentų orkestro atliekama muzika.
Vilkaviškio savivaldybė