Anot 1939 metų publikacijos, „artėjant dar vieno didelio karo Europoje nuojautai, prisiminkime kaip viskas klostėsi anksčiau. Prieš dvidešimt penkerius metus žuvo milijonai žmonių. Daugybė milijonų neteko sveikatos.
Kaip žinoma pirmasis pasaulinis karas prasidėjo 1914 m. rugpjūčio 1 dieną. Jau iki to laiko Europoje buvo neramu. Reikėjo tik degtuko, kad įsipliekstų gaisras. Tas degtukas buvo Austrijos-Vengrijos imperijos sosto įpėdinio Pranciškaus Ferdinando nužudymas Serbijos mieste Sarajeve. Austrija pradėjo grasinti Serbijai.
Mažą Serbiją užstojo Rusija paskelbdama visuotinę mobilizaciją. Austrų pusėje atsistojo vokiečiai ir pasiuntė Prancūzijai ultimatumą. Reikalavo atsakyti ar Prancūzija, iškilus vokiečių-rusų karui pasiliktų neutrali.
Liepos 31 d. Austrijos sostinėje Vienoje buvo paskelbta mobilizacija. Tą pačia dieną austrų kariuomenė pradėjo apšaudyti Serbijos sostinę Belgradą. Rusai savo ruožtu susprogdino geležinkelio tiltą austrų pasienyje.
Liepos 31 d. 2 valandos po pietų Petrapilyje caras Nikolajus II telegrafavo Vokietijos kaizeriui Vilhelmui II. Caras patvirtino, kad techniškai nėra galimybės sustabdyti kariškus rusų armijos pasiruošimus.
Dvyliktą valandą nakties Vokietija Rusijai pasiuntė ultimatumą. Jame buvo grasinama, kad Vokietija irgi mobilizuosis, jeigu Rusija nesustabdys savo mobilizacijos nukreiptos prieš Vokietiją ir Austriją.
Tą pačią 1914 m. liepos 31 d. Belgijos vyriausybė užklausė Berlyno ir Paryžiaus, ar bus išsaugotas Belgijos neutralitetas. Paryžius į Londoną išsiuntė laišką prašydamas kariškos pagalbos.
Rusija neatsakė į vokiečių ultimatumą. Todėl rugpjūčio 1 dieną Vokietija paskelbė karą Rusijai. Vakare vokiečių kaizeris Vilhelmas II telegrafavo anglų karaliui. Patvirtino, kad Vokietija neužpuls Prancūzijos, jeigu ši pasiliks neutrali. Prancūzija vokiečiams atsakė, kad darys tai, kas priklauso jos nacionaliniams interesams.
Tą pačią dieną įvyko pirmasis susišaudymas tarp vokiečių ir rusų Rytprūsiuose.
Prancūzijoje buvo paskelbta visuotinė mobilizacija.
Rugpjūčio trečią dieną Vokietija paskelbia karą Prancūzijai. Vokiečiai įsiveržia į Belgiją.
Taip 1914 metais suliepsnojo visa Europa”.
Tomas Sušinskas