Ketvirtadienį vykusiame susitikime naftą eksportuojančių šalių organizacijos „OPEC“ nariai ir jų sąjungininkai, susibūrę į organizaciją pavadintą „OPEC+“, sutiko laikytis planų nuo gruodžio mėnesio padidinti naftos gavybą 400 000 barelių per dieną, nepaisant JAV raginimų jau dabar papildomai tiekti į rinką daugiau naftos. Baltieji rūmai teigė, kad Vašingtonas imsis visų galimų priemonių, kad JAV turėtų pakankamai energijos išteklių.
Per COVID-19 pandemiją visi naftos išgavėjai nukentėjo nuo mažėjančių pajamų ir tik atsigavus naftos paklausai atgijo ir jų ekonomika. Naftos tiekimo apribojimas dėl kurio susitarė „OPEC+“ narės, įtakojo ir kainų kilimą. Etaloninės „Brent“ žalios naftos kaina pasiekė trejų metų maksimumą – 86,70 JAV dolerio.
Didžiausia organizacijos „OPEC+“ naftos gamintoja, Saudo Arabija, atmetė raginimą sparčiau didinti naftos gavybą, motyvuodama „ekonominėmis kliūtimis“. „OPEC+“ šaltiniai teigia, kad Jungtinės Valstijos turi pakankamai galimybių padidinti savo naftos gavybą, jeigu mano, kad pasaulio ekonomikai reikia daugiau naftos… Beje, Saudo Arabija kartu su Rusija vis labiau įsitikinusios, kad dėl aukštesnių kainų Jungtinėse Valstijose bent jau kol kas sparčiai nepadidės skalūnų dujų gavyba, teigia šaltiniai…
Saudo Arabijos karalystės energetikos ministras princas Abdulaziz‘as bin Salman‘as ketvirtadienį pareiškė, kad naftos gamintojai yra susirūpinę dėl galimų naujų nesėkmių kovojant su pandemija ir tolesnio pasaulio ekonomikos atsigavimo greičio. Anot jo, naftos pasiūla pasaulinėje rinkoje 2021 metų pabaigoje – 2022 metų pradžioje augs „kolosaliai“ dėl sulėtėjusios paklausos. O Rusijos ministro pirmininko pavaduotojas Aleksandr‘as Novak‘as sakė, kad nuo rugpjūčio „OPEC+“ pasaulines naftos atsargas jau papildė 2 mln. barelių per dieną ir toliau įgyvendins savo planą per mėnesį papildyti dar po 400 tūkst. barelių naftos per dieną iki 2021 metų pabaigos, taip pat ir pirmaisiais 2022 metų mėnesiais.
„Yra ženklų, rodančių, kad spalio mėnesį Europos Sąjungoje sumažėjo naftos paklausa. Pasaulinė naftos paklausa mažėja dėl viruso „Delta“ atmainos plitimo pasaulyje“ – teigė A. Novak‘as, aiškindamas, kodėl „OPEC +“ nusprendė nedidinti gavybos.
„Susidaro įspūdis, kad „OPEC+“ nenori panaudoti turimų galimybių šiuo kritiniu pasaulio šalių ekonomikai momentu“ – ketvirtadienį pareiškė vienas aukštas JAV pareigūnas.
Pagal užsienio žiniasklaidos pranešimus parengė Vytautas Karsokas