Šiemet, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, šalies seniūnijos buvo pakviestos dalyvauti Nacionaliniame seniūnijų konkurse „Valstybę kuriame mes“. Paraiškas konkursui pateikė daugiau kaip 60 seniūnijų, kurios pretendavo į keturias nominacijas – „Už pilietinę iniciatyvą valstybės stiprinimo labui“, „Už tautinės savimonės puoselėjimą“, „Už kūrybiškumo ugdymą“, „Už saugią Lietuvą“. Aktyviausiai nacionaliniame konkurse dalyvavo Kauno rajono savivaldybės seniūnijos – sulaukta net 20 paraiškų. Į finalinį konkurso etapą pateko 32 seniūnijos, tarp jų Sūduvos krašto – Lukšių, Griškabūdžio (Šakių r.), Liudvinavo (Marijampolės sav.), Gižų (Vilkaviškio r.) seniūnijos.
Dabar konkurso „Valstybę kuriame mes“ komisija lankosi nominuotose seniūnijose, siekdama vietoje susipažinti, kaip seniūnijų gyventojams, bendruomenėms sekasi realizuoti savo kūrybines iniciatyvas, puoselėti kultūrinį paveldą, didinti kultūros bei socialinių paslaugų prieinamumą vietos gyventojams.
„Išrinkti geriausias seniūnijas kiekvienoje nominacijoje bus tikrai sudėtinga, nes visose aplankytose seniūnijose matėme, kaip gražiai jos tvarko savo aplinką, puoselėja čia gyvenusių ir daug nuveikusių žmonių atminimą, kaip rūpinasi čia gyvenančių žmonių gerove“, – sakė konkurso komisijos pirmininkė, Kultūros ministerijos Kultūrinės edukacijos skyriaus patarėja Jadvyga Lisevičiūtė.
Lukšių ir Griškabūdžio seniūnijos pretenduoja į dvi nominacijas: „Už pilietinę iniciatyvą valstybės stiprinimo labui“ ir „Už tautinės savimonės puoselėjimą“, Liudvinavo seniūnija – „Už pilietinę iniciatyvą valstybės stiprinimo labui“ ir „Už saugią Lietuvą“, Gižų seniūnija pretenduoja į dvi nominacijas: „Už pilietinę iniciatyvą valstybės stiprinimo labui“ ir „Už tautinės savimonės puoselėjimą“. Savo paraiškose seniūnijos pasakoja apie įkurtus bendruomenės namus, sutvarkytus parkus ir piliakalnius, paplūdimius, gyventojų patogumui įrengtas sporto, vaikų žaidimo aikšteles, kaip puoselėjamas čia gyvenusių iškilių asmenybių atminimas, apie vietos muziejus, paminklus, leidžiamus leidinius.
Pasak konkurso organizatorių, pateikti seniūnijų projektai atskleidžia, kaip bendromis pastangomis buvo gerinama gyvenamoji aplinka, saugomas tradicinis kraštovaizdis, tvarkomi kultūros paveldo objektai. Nemažai projektų susiję su vaikų ir jaunimo kūrybiškumo ugdymu bei įvairių užimtumo veiklų organizavimu. Seniūnijos nemažai dėmesio skyrė ir saugios kaimynystės iniciatyvų skatinimui, socialinės atskirties grupių įtraukimui į bendruomenės veiklas. Dalis konkurso dalyvių pristatė ilgus metus puoselėjamas krašto istorijos, kultūros ir tautinio paveldo iniciatyvas, gimtosios kalbos, tarmių išsaugojimo tradicijas.
Valstybės atkūrimo 100 – mečiui skirtą konkursą inicijavo Kultūros ministerija, siekdama skatinti bendruomeniškumą, stiprinti vietos savivaldą, jo partneriai: Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Žemės ūkio ministerija, Lietuvos savivaldybių asociacija, Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija, Lietuvos nacionalinis kultūros centras, savivaldybės.
Visoms nominuotoms seniūnijoms yra perduodamos Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio siunčiamos valstybės vėliavos, Kultūros ministerija atminimui įteikia Lietuvos administracinius žemėlapius.
Nacionalinio seniūnijų konkurso „Valstybę kuriame mes“ nugalėtojai bus paskelbti gruodžio mėnesį, o apdovanoti iškilmingame baigiamajame renginyje ateinančių metų vasarį.
Milda Kudirkaitė
Nuotraukoje
Gižų kaimo bendruomenė džiaugiasi patekusi tarp konkurso finalistų.