Andrius Vyšniauskas, Marijampolės savivaldybės tarybos narys
Sakoma, kad antrą kartą į tą pačią upę įbristi neįmanoma. Jei taip manote, jūs klystate ir dar kaip. Marijampolės valdantieji į tą pačią upę, o tiksliau – į liūną, brenda stabiliai ir reguliariai kas mėnesį. Tad skandalą veja vis naujas skandalas. Štai ir dabar daug kas klausia dėl buvusio Seimo nario Albino Mitrulevičiaus įdarbinimo mero Vidmanto Brazio padėjėju. Ne retam apie šį įvykį išgirdusiam kyla klausimų, kaip čia taip lengvai ir be didesnio šurmulio praslydo buvusio Seimo nario įdarbinimo istorija. Tad paaiškinu visą šį reikalą ir duodu žodį, kad tai pamiršta nebus.
Dar prieš kelias savaites buvau girdėjęs gandą, kad A. Mitrulevičius turėtų būti įdarbintas mero patarėju. Tarp „padėjėjo“ ir „patarėjo“ skirtumai yra keli: 1) „patarėjas“ savo statusu yra aukštesnės pareigos nei „padėjėjas“; 2) patarėjo alga yra didesnė; 3) savivaldybėje nėra įsteigto mero patarėjo etato, todėl norint jį įsteigti būtų reikėję tarybos sprendimo.
Tačiau socialdemokratai gudriai sužaidė pasinaudodami beveik dviejų metų senumo tarybos sprendimu ir tyliai A. Mitrulevičių paskyrė mero padėjėju. Aš pats apie šį įvykį ir paskyrimą sužinojau tik ketvirtadienio, sausio 12 d., vakarą iš komentarų facebook’e, o oficialios žinios po mūsų su kolegomis priekaištų dėl slepiamos informacijos www.marijampole.lt atsirado tik ankstų sausio 13-osios, penktadienio, rytą ), nors A. Mitrulevičius tose pareigose jau buvo nuo sausio 9-osios.
Mero padėjėjo etatas buvo įsteigtas dar 2015 m. balandžio 28 d., antrajame šios kadencijos posėdyje, kai taryboje svarstėme klausimą Nr. 7 „Dėl politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių“. Tuo sprendimu buvo įsteigtos dvi mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybės: tarybos sekretoriaus ir mero padėjėjo. Tarybos sekretoriaus pareigybės būtinybę numato tarybos reglamentas, tad ši pareigybė yra iš tikrųjų būtina ir tarybos sekretorius atlieka su tarybos narių darbu susijusias realias funkcijas (nuo informavimo apie tarybos ir komitetų posėdžius, sekretoriavimo jiems iki tarybos narių veiklos išlaidų apskaitos ir pan.). Šią pareigybę mero potvarkiu iškart po įsteigimo užėmė Agnė Pavelčikienė.
O štai su mero padėjėjo pareigomis įvyko įdomiau. Jos iki šiol buvo neužimtos ir matyt buvo paliktos kaip atsarginis variantas, jeigu prireiktų kam nors iš partiečių „etatėlio“. Taip ir įvyko. Laukė, laukė ir sulaukė „etatėlis“ savo šeimininko. Albinas Mitrulevičius pralaimėjo Seimo rinkimus, o socialdemokratai to nesitikėjo. Tad teko ieškoti įtakingam socialdemokratų veikėjui šiltos vietos. Pageidautina, kad vieta būtų šalia valdžios.
2015 m. balandžio 28 d. mes, TS-LKD frakcija, prieštaravome mero padėjėjo etato steigimui. Tada posėdyje frakcijos vardu kalbėjęs Kęstutis Traškevičius pareiškė, kad 2011 m. meras Vidmantas Brazys teigė, jog pagal įstatymą atsiradus antrai vicemero pareigybei merui padėjėjų ir patarėjų nebereikia. Todėl šių pareigybių tada buvo atsisakyta. Meras į šį priekaištą atsakė taip, kaip jam ir būdingiausia. Cituoju klasiką Vidmantą Brazį: „Aš bijojau, kad jūs galėtumėt manęs neišrinkt meru tai aš jum teip jau pažadėjau. Dabartės kadangi jau išrinktas, tai aš nusispręndžiu, nes turiu tą teisę. Ieškosiu to žmogaus, kuris tikriausiai galėtų dirbt su išeiviais…“. Tądien mes, opozicija, vieninteliai keturi prieštaruadami mero padėjėjo etatui nebalsavome už visą mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo etatų paketo steigimą. Dvejus metus mero padėjėjo etatas nebuvo užimtas, kol jį šiomis dienomis atrado rinkimus pralaimėjęs seimūnas.
Žvelgiant į šią situaciją iš savivaldybės administravimo pusės, kyla daug klausimų dėl to, ar tikrai būtent dabar merui tikrai reikia to padėjėjo? Ar atsirado kokių nors naujų, svarbių funkcijų, darbų ar problemų, kurioms reikėtų dar vieno papildomo žmogaus? Kiek man žinoma, neatsirado.
Ar mero padėjėjas kuruos ryšių su išeiviais klausimus (o tai mano nuomone būtų tikrai svarbu), kaip buvo žadėta? Ne. Oficialiame Viešųjų ryšių tarnybos pranešime teigiama: „Mero padėjėjas A. Mitrulevičius pagal kompetenciją rengs savivaldybės tarybos sprendimų bei mero potvarkių projektus, koordinuos jų įgyvendinimą, teiks informaciją ir pasiūlymus savivaldybės merui daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimo (modernizavimo) klausimais, organizuos įmonių, įstaigų, organizacijų oficialių duomenų bazių tvarkymą.
Atrodytų funkcijų kaip ir nemažai, bet garantuoju, jog A. Mitrulevičius jokių tarybos sprendimų ar mero potvarkių neruoš, nes mūsuose juos ruošia administracijos skyriai, ir net nabejoju, kad A. Mitrulečiaus teisinės žinios nėra pakankamos tokių tarybos sprendimų ruošimui. Duomenų bazių tvarkymu jis irgi neužsiims, nes tam reikalingi daugiau nei pradedančiojo lygmens informacinių technologijų įgūdžiai. Ar jis juos turi? Na tebūnie šis klausimas retorinis, o aš liksiu skeptiku.
Tad vienintelė aiškiau įvardinta funkcija: „teiks informaciją ir pasiūlymus savivaldybės merui daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimo (modernizavimo) klausimais“. O! Čia jau rimtesnė funkcija, bet vis vien kirba galvoje klausimas: ar tikrai atsirado daugiabučių renovacijos srityje kažkas naujo? Ar atsirado daugiau probleminių namų? Kiek man žinoma – ne. Pats problemų pikas buvo praeitais metais. Dalis išspręsta, dalis įsisenėjusių bėdų likę (pavyzdžiui, Kokolos g. 9 atvejis). Kadangi A. Mitrulevičius netgi būdamas Seimo nariu šiomis problemomis nelabai domėjosi, nelabai ką žmonėms padėjo, todėl ir dabar daug iš jo aš nesitikiu. Bet tebūnie tai funkcija, kurią vertinkime rimčiau. Tai darydamas aš tikrai ruošiuosi jam užduoti keletą klausimų, susijusių su daugiabučių namų renovacija, ir laukti rimtų atsakymų bei, be abejo, sprendimų.
Galiausiai, nors A. Mitrulevičiaus įdarbinimas ir yra teisėtas, bet jis yra akivaizdžiai neteisingas. Galime daug svarstyti ir formaliai atsirašinėti, pasakoti apie svarbias būsimojo padėjėjo funkcijas, tačiau visiems aišku: ne dėl darbų ir funkcijų jis dirbs tuo mero padėjėju. Tiesiog svarbiam partiečiui reikėjo etatėlio, nes rinkimus pralaimėjo. Ir tiek. Bet ar nėra tai tik savivaldybės resursų naudojimas savo partiečių, draugų gerovei kelti? Taip, yra. Tik taip šį paskyrimą aš suprantu ir vertinu. Ką daryti? 2019 m. Marijampolės savivaldybės tarybos rinkimuose nebalsuoti už Lietuvos socialdemokratų partiją. Tėvynės Sąjunga yra ir tuo metu bus dar labiau pasirengusi keisti šią situaciją ir atnešti esminius pokyčius į mūsų savivaldybę.