Lietuva yra įdomi vieta jauniems verslininkams. Ši Baltijos šalis, pasižyminti sėkmingomis verslo investicijomis, tampa vis populiaresne vieta pradedantiesiems smulkiojo verslo savininkams. Šalis gali pasigirti daugybe privalumų – nuo didelio augimo potencialo ir sveikos ekonomikos iki gyvybingos pradedančiųjų verslininkų kultūros ir aukščiausio lygio infrastruktūros.
Pradėti savo verslą Lietuvoje dar niekada nebuvo taip paprasta, nes šalies verslo aplinkoje sukurta palanki aplinka. Vyriausybė yra parengusi daugybę dosnių paskatų naujoms įmonėms, pavyzdžiui, dotacijų, mokesčių lengvatų ir mažų palūkanų paskolų. Be to, yra daugybė verslo paramos tinklų, padedančių verslininkams įgyvendinti savo verslo idėjas. Šie paramos tinklai teikia mentorystės galimybes, išteklius ir patyrusių verslininkų patarimus, kurie gali pateikti svarbiausių įžvalgų ir patarimų, kaip pradėti verslą Lietuvoje.
Tačiau, kaip ir vykdant bet kokį verslą bet kurioje šalyje, neišvengiamai kartkartėmis gali kilti tam tikrų problemų. Vienas iš dažniausiai pasitaikančių pavyzdžių – finansavimas. Finansuoti savo verslą nėra lengva užduotis. Tam reikia laiko, tyrimų, pastangų ir kūrybinių idėjų.
Jūsų galimybės
Viena iš dažniausiai pasitaikančių finansavimo galimybių smulkiojo verslo savininkams – imti verslo paskolą. Verslo paskolos paprastai yra greičiausias ir paprasčiausias būdas gauti reikiamų lėšų, nes pinigų sumą, kurią galite pasiskolinti, paprastai lengva numatyti. Verslo paskoloms taip pat taikomos palyginti nedidelės palūkanų normos, mokėjimo būdai universalūs, o sąlygos paprastai būna palankios. Tačiau reikėtų pažymėti, kad pinigų sumą, kurią galite pasiskolinti, dažnai riboja tam tikri kriterijai, pavyzdžiui, jūsų kredito balas.
Kita galimybė – kreiptis į nebankinius paskolų teikėjus, pavyzdžiui, mikrokreditorius arba skolintojus internetu. Nebankiniai skolintojai paprastai taiko lankstesnius kriterijus paskolų paraiškoms, o jų priimamų paraiškų skaičius yra didesnis nei tradicinių skolintojų. Be to, jie gali suteikti pinigus daug greičiau, nes jiems nereikia atlikti tokių pat išsamių procesų kaip bankams.
Galiausiai, sutelktinis finansavimas yra puikus būdas subalansuoti su verslo pradžia susijusią riziką ir atlygį. Sutelktinio finansavimo platformos leidžia verslininkams tiesiogiai kreiptis į investuotojus ir reklamuoti savo verslą internete. Tai suteikia verslininkams galimybę greitai pritraukti pinigų, neprisiimant jokios rizikos, susijusios su tradicinėmis finansavimo galimybėmis. Be to, investuotojams suteikiama galimybė aktyviai įsitraukti į verslumo procesą, taip pat potencialiai gauti naudos sau dėl būsimos grąžos.
Kaip būti atsakingam
Svarbu atminti, kad verslo paskolos ėmimas yra svarbus sprendimas, todėl apie jį turėtumėte svarstyti tik atidžiai įvertinę visas galimybes ir nusprendę, kad tai jums tinkamas pasirinkimas. Nesvarbu, ar pradedate smulkųjį verslą, ar plečiate jau veikiantį verslą, paskolos ėmimas gali padėti suteikti finansinį postūmį, reikalingą jūsų verslui kurti ir padaryti jį sėkmingą.
Finansinės pagalbos verslui ėmimas gali būti puikus būdas pradėti savo verslą ir nukreipti jį sėkminga linkme. Tačiau tai taip pat susiję su didele atsakomybe, nes tai gali lemti jūsų verslo sėkmę arba žlugimą. Tai reiškia, kad teikiami pinigai, nesvarbu, ar tai būtų banko paskola, rizikos kapitalas, ar bet koks kitas finansavimo šaltinis, turi būti naudojami apgalvotai, siekiant užtikrinti didžiausią investicijų grąžą.
Atsižvelgiant į tai, kad finansinė pagalba yra labai svarbi, ją būtina naudoti išmintingai. Tai reiškia, kad reikia žinoti su pinigų panaudojimu susijusią riziką ir tinkamai planuoti, siekiant užtikrinti, kad pinigai būtų panaudoti maksimaliai. Svarbu įvertinti verslo tikslą ir strategiškai panaudoti pinigus jam pasiekti.
Išleisdami pinigus, verslininkai turėtų įsitikinti, kad spręsdami, kur išleisti pinigus, pirmenybę teikia poreikiams, o ne norams. Tai reiškia, kad pinigai turėtų būti skiriami būtiniausioms reikmėms, pavyzdžiui, įrangai pirkti, nuomai, atlyginimams, mokesčiams ir t. t., užuot juos leidus daiktams, kurie gali atrodyti gera investicija, bet iš tikrųjų gali būti nebūtini.
Taip pat svarbu sekti išleidžiamų pinigų apskaitą ir užtikrinti, kad visos padarytos investicijos duotų apčiuopiamą grąžą. Tai reiškia, kad išleisdami pinigus būtinai tiksliai apskaičiuokite bet kokią galimą grąžą, kad įsitikintumėte, jog pinigai naudojami taip, kad būtų didžiausia tikimybė, jog jie bus sėkmingi.
Galiausiai svarbu prisiminti, kad suteikta finansinė pagalba yra investicija, todėl su ja reikia elgtis pagarbiai. Tai reiškia, kad svarbu kuo greičiau grąžinti visas paimtas paskolas ir pasirūpinti, kad bet kokios investicijos kuo labiau atsipirktų. Finansinės pagalbos ėmimas yra puikus būdas pradėti verslą, tačiau reikia labai rūpintis, kad ji būtų naudojama veiksmingai ir atsakingai.
Galutinis žodis
Lietuva yra puiki vieta pradėti ir plėtoti verslą dėl palankios šalies verslo aplinkos ir gausybės verslininkams skirtų išteklių. Turint daugybę finansavimo ir paramos galimybių, pradėti verslą Lietuvoje dar niekada nebuvo taip paprasta, o šalyje klesti jauni verslininkai. Kol su finansinės paramos gavimu susijusi rizika bus kruopščiai apsvarstyta ir valdoma, yra didelė tikimybė, kad jūsų verslas čia bus sėkmingas. Sėkmės!